Добігає кінця 2024 рік — рік, який, як і попередній, був сповнений викликів і випробувань. Це був час, коли ми не лише протистояли зовнішньому ворогу, але й наполегливо боролися з внутрішніми проблемами. Попри всі труднощі, ми продовжували працювати, щоб зробити Харків кращим. Сьогодні ми хочемо підбити підсумки цього непростого року і поділитися з вами нашими досягненнями, адже все, що ми робимо, — заради харків’ян і майбутнього нашого міста.
Моніторинг: економія 20 млн грн та нагорода Prozorro Awards
Головним показником успішної діяльності нашої команди є економія бюджетних коштів за рахунок щоденного ефективного моніторингу витрат. Цього року ця економія склала майже 20 млн грн.
Під час моніторингу ХАЦ виявив завищені витрати на ремонтні роботи в КНП “Міська поліклініка №24”. Після публікації аналітичного матеріалу на сайті вартість підряду для одного з виконавців була зменшена на пів мільйона гривень. Завдяки цьому вдалося досягти реальних змін у витратах бюджетних коштів.
КП “Комбінат дитячого харчування” зекономило понад 2,3 млн грн після публікації ХАЦ, у якій було вказано на завищення цін у тендері на постачання замороженого хеку. Спочатку ціна становила 151,5 грн за кілограм, тоді як аналогічну рибу в харківських супермаркетах продавали по 120-130 грн, а інші міські установи закуповували по 106 грн за кілограм. Після цього комунальне підприємство уклало додаткову угоду, знизивши ціну до 131,1 грн. Реакція керівництва КП на зауваження ХАЦ демонструє ефективність моніторингу та важливість громадського контролю у збереженні бюджетних коштів.
Після публікації ХАЦ вартість аварійно-відновлювальних робіт у ліцеї №4 Балаклії була зменшена на 3 млн грн, що стало можливим завдяки викриттю завищених цін у кошторисі. Серед виявлених порушень була суттєва переплата за патч-корди, вікна, бетон та покрівельну мембрану. Підрядник знизив загальну вартість робіт без зміни обсягу, але так і не надав оновленого кошторису, що свідчить про непрозоре використання коштів, включно з коштами європейських донорів.
Після звернення ХАЦ “КП “Харківські теплові мережі” зменшило вартість ремонтних робіт на магістральній тепловій камері на 3 млн грн. Під час моніторингу були виявлені суттєві завищення у кошторисі, зокрема ціни на гідроізоляційну суміш Ceresit CR65, мідний кабель, компенсатори для теплових мереж та інші матеріали, які перевищували ринкову вартість у кілька разів. У результаті комунальне підприємство уклало додаткову угоду з підрядником ТОВ “Фірма Мір”, знизивши ціни на ключові позиції, зокрема на Ceresit CR65 у 18 разів, і зекономило 2,8 млн грн.
КП “Харківські теплові мережі” зекономило 600 тисяч гривень на закупівлі 500 тонн цементу після виявлення ХАЦ завищеної очікуваної вартості тендеру. Раніше очікувана ціна становила 8244 грн за тонну, тоді як ринкова вартість цементу була значно нижчою. Завдяки конкуренції на торгах перемогу здобуло ТОВ “Атлант Буд Схід”, яке запропонувало ціну 7049,88 грн за тонну.
Після звернення ХАЦ КП “Шляхрембуд” скасувало закупівлю бордюрів вартістю 10,3 млн грн. Організація звернулася до керівництва міськради з проханням переглянути актуальність цієї закупівлі, і вже наступного дня тендер було скасовано через відсутність потреби.
Після розслідування ХАЦ відділ освіти Зміївської міськради уклав угоду на придбання паперу за рекордно низькою ціною – 195 грн за пачку, що значно дешевше порівняно з попередніми закупівлями, які здійснювались через ексдружину заступника мера Дениса Челапка, Аллу Тішкевич. Тендер, у якому її пропозиція була єдиною невідхиленою, було скасовано, що дозволило залучити нового постачальника з конкурентною ціною. Це ще один приклад ефективності роботи ХАЦ у забезпеченні прозорості та економії бюджетних коштів.
Тепер до перемог. Наша багаторічна робота є помітною, адже 19 грудня Харківський антикорупційний центр отримав нагороду Prozorro Awards 2024 у номінації “Вартові чесності” за багаторічну ефективну роботу з контролю публічних закупівель, завдяки якій вдалося зекономити десятки мільйонів гривень бюджетних коштів.
Крім того, слід зазначити що цього року ХАЦ став партнером аналітичної платформи Clarity Project, отримавши безкоштовний доступ до даних та аналітичних інструментів для покращення моніторингу публічних закупівель. Ця співпраця дозволяє ХАЦ більш якісно відстежувати витрати на відбудову Харківської області, аналізувати зв’язки між закупівельниками та підрядниками, а також створювати нові аналітичні матеріали, спрямовані на підвищення прозорості використання бюджетних коштів.
Колаборанти: вироки та підозри, ефіри на радіо
Непокаране зло завжди повертається, і його злочини посилюються через відворотність покарання. Після початку повномасштабної війни одним із ключових напрямів діяльності ХАЦ стало систематичне висвітлення інформації про колаборантів, які співпрацювали з російськими окупантами та як працює українська Феміда в напрямку покарання цих людей. У 2024 році вдалося досягти таких результатів.
Після публікації ХАЦ поліція оголосила підозру Світлані Золочевській, директорці Дворічанського ліцею на Харківщині, за співпрацю з росіянами під час окупації (ч. 3 ст. 111-1 КК України). Слідство встановило, що з липня по вересень 2022 року Золочевська перевела навчальний процес ліцею на російські стандарти, забезпечувала випускників документами російського зразка, вилучала українські підручники, демонтувала українську символіку та вимагала від учителів пройти переатестацію в рф. Урочиста лінійка 1 вересня 2022 року пройшла за участю російських військових, звучав гімн рф, а першокласникам роздали наплічники з символікою держави-агресорки. Після деокупації громади Золочевська втекла.
Суд визнав винною Тетяну Книш, яка під час окупації займала посаду “заместителя начальника” в незаконному органі “отдел образования ВГА Купянского района”, у колабораційній діяльності (ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України) і призначив покарання: 5 років позбавлення волі, конфіскацію майна та заборону обіймати керівні посади у сфері освіти протягом 15 років. Книш добровільно співпрацювала з окупантами, впроваджуючи російські стандарти освіти, організовувала “переатестацію” вчителів у рф, проводила наради, погоджувала прийом співробітників та підписувала відповідні документи. Її дії були викриті ХАЦ ще у червні 2022 року, коли ХАЦ опублікував розслідування про освітян-колаборантів Куп’янщини.
Суд заочно визнав винною Олену Шевелєву, заступницю Борівського селищного голови, у колабораційній діяльності (ч. 3 ст. 111-1 КК України) та призначив їй покарання у вигляді 3 років позбавлення волі з конфіскацією майна та забороною обіймати керівні посади в органах влади на 15 років. У період окупації Шевелєва обіймала посаду директора створеного окупантами “закладу освіти”, де впроваджувала російські стандарти навчання, організовувала приймальні комісії та запроваджувала російські підручники. Її співпраця з окупантами була викрита ХАЦ ще в липні 2022 року, а в грудні 2024 року був отриманий вирок.
СБУ заочно повідомила про підозру у колабораційній діяльності Світлані Надьон, першій заступниці голови окупаційної адміністрації на Харківщині, яка співпрацювала з російськими окупантами у 2022 році. Надьон, раніше викрита ХАЦ у співпраці з російськими спецслужбами у 2014-2015 роках, займалася впровадженням адміністративних функцій, забезпеченням матеріально-технічної діяльності окупаційної влади та організацією соціального забезпечення. Після деокупації Харківщини вона втекла до росії, де продовжує підтримувати проросійську риторику.
Андрію Козубу, ексзаступнику Куп’янського міського голови, оголошено заочну підозру в державній зраді та колабораційній діяльності за співпрацю з російською окупаційною адміністрацією під час окупації Куп’янська у 2022 році. ХАЦ ще в червні 2022 року повідомляв про його призначення “керівником штабу з підготовки об’єктів ЖКГ та соціальної сфери до опалювального періоду” на тимчасово окупованих територіях. Козуб, раніше депутат від “ОПЗЖ”, керував комунальними підприємствами в окупації, сприяючи функціонуванню інфраструктури за вказівками окупантів.
Крім відстеження долі колаборантів, ХАЦ активно займається просуванням змін до законодавства України щодо покарання зрадників. Наш юрист Володимир Рисенко постійно моніторить вироки колаборантам та вказує на шпарини у законодавстві задля подальшого їх виправлення. Також з вересня 2024 року Володимир Рисенко став постійним гостем програми “Колоборанти” на харківському радіо “Накипіло” Щодватижні він бере участь в обговореннях теми колабораціонізму, висвітлюючи реальні кейси, недосконалості законодавства та пошук рішень.
Зберегти Харків: на захисті спадщини та дерев
Місія ХАЦ — це не лише боротьба з корупцією, але й створення позитивних змін у Харкові. Попри російську агресію та постійні обстріли, ми віримо у перемогу ЗСУ та докладаємо зусиль, щоб зробити місто сучасним і комфортним для життя вже сьогодні.
Усвідомлюючи важливість культурної спадщини для майбутніх поколінь, ХАЦ став просувати питання збереження культурної спадщини, яку прицільно знищує росія. У червні 2024 року завдяки ініціативі голови ХАЦ Дмитра Булаха була створена робоча група при Харківській міській раді, яка фіксує наслідки руйнувань пам’яток культури та архітектури. Ця група допоможе провести аудит пошкоджень, зберегти цінні матеріали та стати основою для майбутньої реставрації унікальної історичної спадщини Харкова.
Разом із ГО “Платформа урбаністичного розвитку” ХАЦ реалізує проєкти з документування пошкоджень і збереження автентичних решток пам’яток. У грудні 2024 року було проведено толоку для розбору завалів будівлі реального училища на проспекті Героїв Харкова, 45.
За тиждень після толоки у мистецькому укритті DRUK відбулася дискусія Urban co-working: 2024, присвячена значенню спадщини для ідентичності міста, суспільного розвитку та майбутньої реставрації.
Юристи ХАЦ борються за притягнення російських окупантів до відповідальності за руйнування культурної спадщини. У грудні 2024 року юрист ХАЦ Володимир Рисенко подав до Харківської обласної прокуратури чотири заяви про кримінальні правопорушення проти:
- об’єктів національного значення та ЮНЕСКО, як-от Держпром;
- пам’яток, внесених до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, зокрема Будинку літераторів;
- архітектурних об’єктів історичної забудови, таких як будинок у стилі ретроспективізму на вул. Георгія Тарасенка, 39;
- комплексу історичних будівель “Сабурова Дача”.
Ці дії спрямовані на збереження культурної, історичної та архітектурної спадщини Харкова.
Крім того, ХАЦ ініціював перегляд практик догляду за зеленими насадженнями у Харкові, результатом чого стало навчання співробітників “Харківзеленбуду” сучасних європейських стандартів у роботі. Підписаний меморандум між ХАЦ, міською радою та партнерами передбачає навчання озеленювачів сучасним методикам догляду за деревами, що сприятиме збереженню міської екосистеми, покращенню умов життя в місті та оптимізації витрат на догляд за зеленими зонами. Ця ініціатива стала важливим кроком у створенні довготривалих змін для сталого розвитку Харкова.