Зміївські закупівлі “для своїх”: Челапко, друзі та щаслива автівка


Зміїв від початку повномасштабного вторгнення перебуває в тилу. І це розв’язало руки владі: міського голову Павла Голоднікова підозрюють у розкраданні бюджетних коштів, але це не заважає йому разом з депутатами приймати рішення про купівлю преміальних автівкок за кошти громади. Щорічно міськрада витрачає мільйони гривень непрозоро, за прямими договорами, за завищеними цінами та прихованими документами. 

Серед тих, хто активно і здебільшого непрозоро отримує підряди, – люди заступника Зміївського голови Дениса Челапко.

ХАЦ знайшов одразу двох підприємців, пов’язаних із Челапко, які після його призначення на посаду отримували підряди від міськради, її підрозділів чи комунальних підприємств.

Російська бізнес-партнерка

До 24 лютого 2022 року постійним підрядником структурних підрозділів Зміївської міськради була громадянка рф Олена Вішнякова. Перші контракти вона як ФОП отримала на початку 2021 року. Цей час співпадає з призначенням Дениса Челапка на посаду першого заступника міського голови.

За рік Вішнякова встигла отримати близько 80-ти підрядів від мерії та підпорядкованих їй структур на загальну суму понад мільйон гривень. Це були переважно дрібні угоди, коли замовник сам обирає, у кого купувати.


Нагадаємо, Челапко був засновником двох фірм, ТОВ “Листівка.ЮА” та ТОВ “Арт-Презент”. Так ось, перша фірма активно торгувала з росіянами, про що свідчать дані сайту Import.Genius – ресурсу, що дозволяє частково відслідковувати імпортно-експортні операції. Російським контрагентом було ТОВ “Торговый Дом “Хороший подарок”.

Торгівельні відносини двох фірм Челапко

Єдиним засновником цієї фірми, що працювала до 2021 року, був якраз Денис Челапко, а директором – громадянка росії  Олена Вішнякова.

Крім того, у тендерній документації Вішнякова іноді надавала контактний номер телефону, який використовувала фірма Челпка, ТОВ “Листівка.ЮА”.

Олена Вішнякова як підприємець постачала також товари для харківської стоматологічної поліклініки № 7. І тут теж простежується зв’язок із чиновником зі Змієва, адже керівницею медичного закладу була теперішня заступниця голови Харківської ОВА Олена Логвинова. Про її зв’язок з Челапком ХАЦ писав раніше

Вартість товарів у Вішнякової завищена: так, у березні 2021 року вона укладає з відділом освіти Зміївської міськради угоду з продажу олії по 61,4 гривні за кілограм. Для того періоду ціна зависока. Наприклад, відділ освіти Балаклійської міськради в той час купував олію по 49,15 гривень за кілограм, а управління освіти у Харкові у травні 2021 року укладало угоду на придбання олії по 54 гривні за кілограм. Приблизно така сама ціна була й для Зміївської районної лікарні – 52,2 гривні. 

У документах, які Вішнякова завантажила в “Prozorro” до цього тендеру, є імена виконавців: Тішкевич Олена Ігорівна, Миненко Володимир Павлович, Миненко Сергій Володимирович.

І тут не обішлося без Дениса Челапка.

Уже колишня дружина 

Адже Тішкевич Олена Ігорівна – саме так звуть доньку дружини Челапко, Алли. Вона також отримувала підряди від комунальних підприємств Змієва.

ФОП Тішкевич Алла Ігорівна використовувала документи тих самих Володимира та Сергія Миненків. 

Алла Тішкевич зараз є керівницею ТОВ “Листівка.УА” – фірми, де багато років засновником був Денис Челапко. У документах під час постачання товарів для відділу освіти Тішкевич зазначає співробітницю Любов Каліберду. Зараз вона є засновницею фірми “Листівка.Уа” і прописана в одній квартирі з Аллою Тішкевич.

Зміни у засновниках фірми співпали за часом із призначенням Челапка на посаду у міську раду.

Алла Тішкевич “бере” більшість тендерів міської ради і, звісно, перемагає у тих випадках, коли замовник знаходив причину відхилити пропозиції конкурентів. Наприклад, закупівля паперу.

Тендер відбувається у липні 2022 року, коли третина Харківської області перебувала в тимчасовій окупації. Тендерний комітет Зміївської міськради відхиляє три дешевші пропозиції, ніж у Тішкевич. І є випадки, де вимоги до учасників виглядають сумнівно: наприклад, пропозицію ТОВ “Торгово-Виробнича Група Український папір” відхилили, бо учасник не довів, що має вантажівки для перевезення п’яти тонн та більше.

Скріншот з тендерної документації

Особливо курйозно ця вимога виглядає, якщо знати, що загальна маса закупленого чиновниками міськради паперу не перевищує тонни. Тож через  спецтранспорт міська рада переплатила з бюджету близько 30 000 гривень.

Звісно, у Тішкевич був той 5-тонний автомобіль. Тут їй допомогли документи на вантажівку MAN Тетяни Куліш, яку “юзала” Олена Вішнякова.

А ось інший тендер, датований травнем 2023 року: папір у Змієві купують без тендеру, по 248 гривень за пачку. У той же час сусідня Слобожанська громада, яка до реформи децентралізації була частиною Зміївського району, платить за папір по 198 гривень за пачку.

Сімейний підряд Челапко-Тішкевич розпався у жовтні 2023. Звісно, розлучення – це особиста справа, але в аргументації позову до дружини Челапко зазначив, що “подальше спільне життя і збереження шлюбу неможливе та суперечить інтересам позивача”.

Звісно, інтереси можуть бути різні: наприклад, колишню дружину та її бізнес не треба зазначати у декларації.

Розлучення ніяк не вплинуло на закупівлі у Змієві. Ось черговий тендер на закупівлю канцелярії, і всі дешевші пропозиції знову відхиляють. Наприклад, під приводом того, що підрядник сфотографував “ інформаційний куточок” не під тим кутом.

Виробником цього інформаційного куточка, через який відхилили інших учасників, є ТОВ “Листівка. УА”.

Після того, як ХАЦ звернувся за коментарями до Дениса Челапко та Алли Тішкевич, цю закупівлю скасували: нібито вже немає потреби.

За нашими підрахунками, Алла Тішкевич з 2020 року отримала підрядів від міськради та її структурних підрозділів на суму понад три мільйони гривень. 


Інші підрядники

Варто зазначити, що цього року на підрядах Зміївської міськради з’явився новий фаворит, ФОП Солнцев Пилип. Це ФОП-новачок, який за 2023 рік отримав підрядів на суму 800 000 гривень.

Під час тендеру на постачання медичного обладнання вартістю 600 000 гривень три дешевші пропозиції відхилили. Одну – через відсутність дозволу на обробку персональних даних директора фірми, який надає автівку в оренду. У Солнцева такий дозвіл був. 

Але цікаво інше – Солнцев використовує для перевезення той самий автомобіль, що й Олена Вішнякова та Алла Тішкевич.

За рештою закупівель, які віддали Солнцеву, деталі та договори були відсутні. 

Зустрічається “щаслива автівка” і в тендерній документації ФОП Криштопа Віталій Павлович. Він теж один із фаворитів на тендерах мерії та місцевого відділу освіти, від яких загалом отримав підрядів на суму понад два мільйони гривень. Це переважно були прямі договори, без проведення торгів.

“Все їй віддав”

За словами Дениса Челапки, ці підприємці, зокрема його колишня дружина, не отримують підряди від структурних підрозділів сфери ЖКГ, за яку він відповідає, а тому жодного конфлікту інтересів він не бачить.

 “Я не особливо відслідковує, хто там, де і що купує, закупівлю йдуть через “ProZorro”, все виставляється, ніколи питань не виникало. Я знаю Олену Вішнякову. Але я багатьох підприємців знаю, хто працює в районі. Ніякого стосунку не маю. Якщо прямі договори, то скоріше за все там щось дрібне”, – каже Челапко.

Із колишньою дружиною, Аллою Тішкевич, він начебто давно не підтримує  стосунків, живуть вони окремо уже кілька років. 

“Вона багато років займається підприємницькою діяльність, торгує канцтоварами, листівками, папером. Раніше я цим займався, потім коли ще були разом – все їй віддав, коли перейшов працювати в міськраду. Далі вона сама займається. Я бізнеса ніякого не веду. І в її бізнес теж не лізу. Вона працює з половиною України. Це приватний підприємець. Вона і на “Барабашово” торгує, і на книжковому ринку, і в Одесі на 7-му кілометрі”, – каже заступник Зміївського міського голови.

Віталія Криштопу та Пилипа Солнцева чиновник теж знає як зміївських підприємців. Щодо підвантаження документів на закупівлі з машиною MAN Тетяни Куліш, то Челапко зазначає, що фактично це єдиний вантажоперевізник у громаді, і тому всі звертаються до неї.

Алла Тішкевич теж запевнила, що з Денисом Челапко вони не ведуть спільних справ. 

“Це мій колишній чоловік, давно не живемо разом, просто розлучення не оформлювали. Щодо роботи зі структурними підрозділами Зміївської міськради, поставками, то він тут ні до чого. Я багато років працюю в тому районі, тому вдається працювати за тими договорами, про які говорите ви”, – каже Тішкевич.

Колишня дружина бідкається, що вантажної машини в неї немає, тому вона вимушена шукати, хто може надати таку машину в оренду у Змієві.

Як бачимо, і чиновник, і підприємиця запевняють, що зловживань немає, усе інше називають “співпадінням”.

Попри війну, у тиловому Змієві не поспішають більш активно проводити торги, десятки договорів заключають напряму з оточенням керівництва мерії. Більше того, улітку 2023 року правоохоронці оголосили підозру міському голові Павлу Голоднікову у заволодінні бюджетними коштами під час проведення ремонту дошкільного закладу ще до повномасштабної війни, але суд відмовився відсторонити його від посади

І навіть після цього міська рада вирішила придбати кілька коштовних автівок для власного користування. На цьому фоні тендери, які отримують люди з оточення двох чиновників, виглядають як дрібниця. 

—————————–

Це журналістське розслідування було проведене й опубліковане в рамках проєкту ІРРП “Підтримання журналістських розслідувань за фінансової підтримки International Media Support (IMS)”

Павло Новик, Євген Лісічкін