Підсумки 2023: ліквідація управління міськради, перенос будівництва, відміни тендерів та службові перевірки

Харківський антикорупційний центр підбиває підсумки 2023 року.  Це був складний рік, але нам вдалося успішно попрацювати на антикорупційних та антиколабораційних “фронтах”. 

Результатом командної роботи стало скасування або зменшення кошторисів 9 тендерів, які викликали питання стосовно адекватності запропонованих в них цін. Економія бюджетних коштів склала майже 45 млн грн

ХАЦ продовжив ідентифікувати колаборантів, які йшли на співпрацю з окупантами на Харківщині, а також відстежував їхні вироки та покарання. По цьому напрямку в актив команди слід зарахувати 5 підозр колаборантам, яки були їм вречені після публікації про них інформації на ресурсах ХАЦ. 

Пропонуємо більш детально зупинитися на найбільш яскравих кейсах результатів роботи команди. 

Ліквідація управління та перенос будівництва 

10 липня 2023 року ХАЦ опублікував розслідування, з якого стало відомо, що після початку повномасштабного вторгнення рф управління інноваційного розвитку та іміджевих проєктів  уклало договорів на суму 6,6 млн грн щодо проведення семінарів, тренінгів, навчальних програм та впровадження інноваційних проєктів. Після розслідування ХАЦ у міській раді призначили аудит щодо витрат на іміджеві проєкти. Після перевірки голову управління Вікторію-Грецьку Міргородську звільнили з посади, а управління іміджевих проєктів  взагалі вирішили ліквідувати

На початку серпня 2023 року ХАЦ опублікував інформацію, що КП “Харківзеленбуд” планує замовити за 7,5 млн грн виготовлення проєктної документації на будівництво багатофункціонального комплексу в Саржиному Яру. ХАЦ лобіював скасування будівництва, детально розповідав про цей проєкт і ризики для міста від його потенційного втілення, матеріал підхопили чимало ЗМІ та великих пабліків. Після суспільного резонансу Харківська міська рада скасувала тендер на створення проєктної документації з будівництва багатофункціонального центру на території паркової зони Саржин Яр. 

Після активної участі членів команди ХАЦ в переговорному процесі з Харківською міською радою, публікацій та звернень ХАЦ Будівництво в Саржиному Яру перенесли в район “Металіста”.

Скасовані тендери, службове розслідування та підозри колаборантам

Харківська обласна військова адміністрація (ХОВА) скасувала тендер на власний піар на наступний день після публікації ХАЦ. Обласні чиновники вирішили під час війни витратити 2 млн бюджетних гривень «на висвітлення своєї діяльності через ЗМІ». І це при тому, що із початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ХОВА витратила понад 12 млн грн  на висвітлення своєї діяльності у ЗМІ, на рекламні, маркетингові послуги, піар, друк фотоальбомів, послуги з графічного дизайну і т. ін. Після оприлюднення ХАЦ інформації про останні 2 млн вона миттєво розійшлася у ЗМІ та викликала неабиякий суспільний резонанс, а ХОВА скасувала тендер

В тарвні 2023 року після публікації ХАЦ АТ «Укргазвидобування» в особі філії «Шебелинкагазвидобування» скасувало закупівлі брендованої сувенірної продукції, коштовного смартфону та проведення презентацій та свят на суму 4,1 млн грн. У «Шебелинкгазвидобуванні» вирішили не зупинятися на досягнутому та скасували тендер на 9,4 млн грн на косіння трави. Це також сталося після того, як ХАЦ оприлюднив інформацію щодо цього тендеру. 

В грудні 2023 року КП “Харківські теплові мережі” скасували закупівлю на 10 мільйонів після публікації ХАЦ. За інформацією керівництва КП “ХТМ”, після опублікованої інформації щодо завищення цін одним із підрядників, ФОП Шулаєв, представники підприємства провели аудит закупівель. У результаті на підприємстві прийняли рішення про скасування закупівлі на відновлення асфальту після проведення робіт з теплопостачання.  

Також в грудні після публікації ХАЦ, Національний аерокосмічний університет ім. Жуковського “Харківський авіаційний інститут” зменшив кошторис на два мільйони гривень. 14 листопада ХАЦ опублікував матеріал, в якому зазначив високі ціни у кошторисі. 13 грудня в системі “Prozorro” з’явилась додаткова угода з оновленим кошторисом, де зауваження ХАЦ були враховані.

В кінці грудня стало відомо, що після зауважень ХАЦ, Служба відновлення на Харківщині зменшила кошторис на 11 млн грн на відновлення Будинку культури в Дергачах. 

В липні 2023 року ХАЦ з’ясував, що Харківська міська поліклініка №24 купує  за бюджетні кошти футболки по 5 тис. грн за штуку та жіночі кросівки за 6 тис. грн. Після резонансу, який наробила публікація ХАЦ, головлікаря поліклініки Максима Бабака відсторонили від посади та призначили службове розслідування. 

В лютому цього року правоохоронці затримали старосту-колаборанта п’яти сіл Куп’янського району, про якого першим повідомив ХАЦ.

В березні цього року, після публікації ХАЦ, отримав підозру колишній депутат Харківської міськради від “Партії регіонів”, який керував окупантською “адміністрацією Харківського району”, В квітні блогерка, яка піарила росіян на Харківщині, отримала підозру. ХАЦ раніше висвітлював її діяльність в своїх матеріалах.

В липні, після публікації ХАЦ, підозру отримав так званий “начальник культури” окупаційної влади Харківської області.

В жовтні, після публікації ХАЦ поліція повідомила про підозру настоятелю храма УПЦ (мп) у Дворічній, який благословляв російських військових та їхню техніку.

Слід зазначити, що після публікації ХАЦ було звільнено начальницю відділу освіти Куп’янської міськради, яка в окупації впроваджувала стандарти рф.

Робота по “єВідновленню” та конференція з відбудови Харкова

У травні цього року в Україні запрацювала державна програма “єВідновлення”, направлена на отримання компенсації для відновлення пошкодженого від російських обстрілів житла.

Два члени команди ХАЦ, голова правління Дмитро Булах та аналітик Євген Лісічкін увійшли до робочої групи Харківської міської ради з програми “Відновлення”. Програма працює через державний сервіс “Дія”.

В серпні 2023 року ХАЦ провів конференцію, яка стала публічним початком роботи над налагодженням взаємодії між владою та громадськістю в питаннях відбудови Харкова та впровадженню спільних рішень з розвитку міста «Відновлення Харкова: Влада+Громада». 

Конференція складалася з трьох панельних дискусій: “Транспорт”, “Публічні простори” і “Зелені насадження”, участь в них брали експерти та представники міської влади. На заході були присутні представники громадських організацій та ЗМІ.