Програма “єВідновлення” на Харківщині: цифри, проплати та проблеми

За обсягами нарахованих компенсацій за програмою “єВідновлення” Харківська область лідирує в Україні: загальна сума становить понад 400 мільйонів гривень. Але в окремих громадах робота комісій та внесення даних про пошкоджене майно до реєстру досі не організовані належним чином.

Старт програми

У травні цього року в Україні запрацювала державна програма “єВідновлення”, направлена на отримання компенсації для відновлення пошкодженого від російських обстрілів житла.

Програма працює через державний сервіс “Дія”. Спочатку можна було лише замовити ремонт у квартирі, житловому будинку. У вересні з’явилась функція отримати грошову компенсацію на матеріали і зробити ремонт самостійно або отримати компенсацію за вже зроблений ремонт.

Фото Харківської міськради

Процедура подачі заяви за програмою “єВідновлення

Відповідно до Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терактів, диверсій, спричинених збройною агресією рф, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення”, власники будинку чи квартири у багатоквартирному будинку (за умови, що місця загального користування не пошкоджені) можуть звернутися за отриманням компенсації з використанням мобільного додатку порталу “Дія”.

У міськраді нагадують, що повідомити про пошкоджене майно можна через застосунок “Дія”, а у чат-боті “Харків — твій дім” — перевірити стан розгляду заявки.

Пріоритетне право на отримання компенсації мають:

– учасники бойових дій;

– особи з інвалідністю внаслідок війни;

– особи, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та яким не надано статус учасника бойових дій;

– особи з інвалідністю I та II груп;

– багатодітні сім’ї;

– батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу;

– прийомні батьки;

– патронатні вихователі;

– особи з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;

– опікуни/піклувальники.

До міської робочої групи програми “єВідновлення” у Харкові, що розглядає заявки, увійшли й представники “Харківського антикорупційного центру” Євген Лісічкін та Дмитро Булах. У цілому ж група в основному складається з представників департаменту ЖКГ міськради. 

єВідновлення” у Харкові

За даними міської робочої групи з “єВідновлення” у Харкові, станом на 28 вересня кількість заяв від громадян по Харкову становить 7980. Серед них – 7368 на ремонт квартир, 602 – приватних будинків, ще 11 – житлових приміщень. Кількість неопрацьованих заяв – 3788. Загалом схвалено вже 1569 заяв на суму 80,7 млн грн. При цьому члени групи відхилили 1659 заяв. 

Станом на 28 вересня сплачено 60,7 млн грн компенсацій, 2 млн грн – передано на виплату, 13,9 – оброблено банком, ще 11,4 млн грн – погоджено компенсацію. Відмовлено у компенсації на суму 162,9 тис. грн.

Фотографія Харківської міської ради

Співзасновник ХАЦ та член міської робочої групи програми “єВідновлення” Євген Лісічкін пояснив формат роботи, обробку та затвердження заяв на компенсацію.

“Окрім міської комісії, що складається з чиновників департаменту ЖКГ міськради, депутатів та представників громадськості, також працюють у кожному районі міста районні комісії за цією програмою. І ось вони, насправді роблять велику роботу. Вони ходять ніжками за кожною адресою і перевіряють заяви, фотографують пошкодження, роблять заміри. Навантаження на них дуже велике. Після цього вони підписують акт, його також підписує власник квартири, що не має претензій і все відображено коректно, після чого акт передається на міську комісію, і вона або затверджує заяву, або ні”, – розповів Лісічкін.

У випадку спірних ситуацій міська комісія також виїжджає за адресами і дивиться самостійно, щоб вирішити, затверджувати заяву чи ні.

“Комісія збирається двічі на тиждень. Відхиляють заяви, тому що буває або неповний пакет документів, або бувають випадки, коли люди хочуть зробити ремонт у квартирі за програмою “єВідновлення”, але пошкодження не мають стосунку до наслідків російських обстрілів. Неопрацьованих заяв багато, оскільки люди, які не отримують за це кошти, вимушені в свій вільний час перевіряти адреси”, – розповів Лісічкін.

Начальник технічно-аналітичного відділу департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради Костянтин Коротич зазначає, що велика кількість людських ресурсів витрачається на роботу з Реєстром пошкодженого та знищеного майна.

Адже в системі фіксуються всі кроки, що стосуються надання в подальшому компенсації. До реєстру вноситься інформація про кожний пошкоджений внаслідок бойових дій об’єкт, додаються відомості копії актів комісійного обстеження об’єктів, заяви, фотографії. 

Проблеми та підготовка документів

Програма розрахована на людей, чиє житло зазнало незначних пошкоджень від обстрілів та підлягає відновленню. Йдеться про ремонт дахів, заміну вікон та дверей. Програма поширюється на ремонт квартир, приватних будинків та кімнат у гуртожитках. У її рамках можна було спочатку отримати до 200 000 грн компенсації на будівельні матеріали або послуги підрядників, що беруть участь у програмі. Але зараз ця сума збільшена: на проведення ремонтних робіт у багатоповерхівках зросла до 350 тис. грн, а для власників приватних будинків – до 500 тис. грн.

Питання надання компенсації власникам житла, що знищене або стало непридатним і відновлення якого є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, ще опрацьовується урядом.

“Великою проблемою, чому не всім вдається отримати компенсацію, є застарілі документи на житло. У багатьох людей у реєстрах не відображається право власності (вносились дані до 2013 року), немає документів про шлюб, спадок, опікунство тощо. Крім того, якщо власників квартири кілька, держава просить визначити одного, хто представить спільні інтереси”, – зазначає Лісічкін.

Щоб внести пошкоджений об’єкт, придбаний/оформлений до 2013 року до Державного реєстру речових прав, можна звернутися до:

– ЦНАП м. Харкова (Гімназійна набережна, 26)

– Регіонального центру послуг (проспект Тракторобудівників, 144).

Варто зазначити, що на даний момент міська комісія майже не працює з обстеженням і компенсаціями для приватного сектора. За словами Коротича, з листопада має стартувати наступний етап “єВідновлення”, зокрема щодо надання компенсації за капітальні ремонти вартістю понад 200 000 гривень, і тоді робота з приватним сектором активізується.

Коротич зазначає, що робота з оцінки пошкоджень приватних будинків складніша, ніж квартир та багатоповерхових будинків та потребує спеціального обладнання.

На даний момент у Харкові існує проблема зі спеціалістами, які могли б якісно виконувати таку роботу. Крім того, серед проблем у роботі комісії Коротич називає дефіцит якісних юристів, які б співпрацювали з комісією і слідкували за змінами законодавства.

Цифровізація процесів

Костянтин Коротич розповів, що паралельно з роботою з “єВідновлення” його відділ працює й щодо впровадження цифрових технологій оцінки стану житлового фонду міста. 

Раніше мер міста Ігор Терехов зазначав, що у департаменті ЖКГ  встановили програмне забезпечення IBM Maximo, за допомогою якого фахівці вестимуть облік пошкоджених об’єктів, плануватимуть вартість їхнього обслуговування та ремонту, а також керуватимуть взаємовідносинами між комунальними підприємствами, підрядниками та управителями.

За словами Коротича, цифровізація всіх даних про житловий фонд дозволить більш ефективно витрачати кошти на ремонт будинків, підтримку їхнього технічного стану.

“У результаті це має призвести до економії коштів. За попередніми розрахунками, цифровізація процесів дозволить економити до 20 відсотків коштів, які зараз департамент витрачає на утримання будинків”, – підкреслив спеціаліст.

Ситуація у Харківській області 

Загалом по Україні за програмою виплачено перший мільярд гривень на ремонт квартир і будинків. Виплати отримали понад 12 000 українців.

За даними Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, на початок вересня Харківська громада стала лідером за кількістю поданих заявок та виплат за програмою “єВідновлення”.

Фото – Харківська міськрада

ХАЦ звернувся з запитом до Харківської ОВА з проханням надати інформацію щодо виконання програми “єВідновлення” в області. Після чого статистику опублікували на сторінці начальника ХОВА Олега Синєгубова.

Станом на 22 вересня Харківська ОВА опублікувала дані щодо програми. Варто зауважити, що заяви від громадян надійшли з кожного із семи районів області. Отримані 17 271 заява від громадян, з яких опрацьовані – 12 956. Нараховано вже 344,3 млн грн компенсацій.

Богодухівський район: 219 заяв, із яких 164 опрацьовані. Зрозуміло, що найбільше заявок від громадян надійшло з Золочівської громади, найбільш постраждалої в цьому районі (подано 202 заяви від громадян). Нараховано уже 5,8 млн грн компенсацій.

Ізюмський район: 4234 заяв, із яких 4145 вже опрацьовані. Лідерами у цьому районі є найбільші громади, а саме – Ізюмська (1819 заявок, 63,4 млн грн компенсацій) та Балаклійська (1539 заявок, 54,3 млн грн компенсацій). Усього по району нараховано 155,8 млн грн.

Куп’янський район. Один із найбільш постраждалих районів від війни на Харківщині, але заявок звідси набагато менше, ніж, наприклад, з Ізюмського. Це пояснюється тим, що на території Куп’янщини саме зараз йдуть активні бойові дії і люди не бачать сенсу поки звертатись за компенсацією на відновлення житла. Окрі того, у районі залишилось дуже мало мешканців, бо в багатьох громадах діє обов’язкова евакуація. Ремонтні бригади в рамках програми в громади цього району просто не їдуть.

Направлено 566 заявок, 525 опрацьовано. Найбільше заявок на відновлення житла надійшло з Куп’янської (278 заявок, 17,1 млн грн компенсацій) та Шевченківської (141 заявка, 3 млн грн компенсацій) громад. Усього по району нараховано 26,3 млн грн компенсацій.

Лозівський район. Постраждав менше, ніж Ізюмський, Куп’янський район або Золочівська громада. На території району не так багато населених пунктів, де велись активні бойові дії. Надійшло 525 заявок, із яких 402 опрацьовано (всі неопрацьовані 123 заявки в Первомайській громаді). Найбільше заявок надійшло з Лозівської громади (265 заявок на 6,3 млн грн.) та Первомайська (246 заявок, 8,2 млн грн), де були ракетні обстріли житлового сектору. Всього нараховано 15,3 млн грн компенсацій.

Чугуївський район. На території району в минулому році йшли активні бойові дії, а саме в Старосалтівській, Печенізькій, Чкаловській, Чугуївській та Вовчанській, Малинівській, Слобожанській громадах. Надійшло 1244 заявок, з яких опрацьовано – 1199. Найбільше заявок з Чугуївської громади (435 заявок, 12 млн грн компенсацій) та Чкаловської (318 заявок, 13,8 млн грн компенсацій). Також 9,8 млн грн компенсацій нараховано за заявками громадян, що надійшли з Старосалтівської громади. У районі нараховано 51,3 млн грн компенсацій.

Красноградський район. З цього району надійшло найменше заяв, сім, чотири з яких опрацьовані. Тим не менш було нараховано 5,8 млн грн. компенсацій, що дорівнює, наприклад, показнику Богодухівського району.

Харківський район. Найбільше заяв надійшло з цього району, що не є дивним, бо до цього району входить обласний центр Харків. Із 10 476 заявок опрацьовано поки 6517. Окрім Харкова, 1346 заяв надійшло з Дергачівської громади та 561 – з Циркунівської.

Варто зауважити, що всім 15 громадам нараховано однакову суму компенсацій, а саме – 5,6 млн грн кожній. Загальна сума – 84 млн грн.

Фото: телеграм-канал начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова
Фото: телеграм-канал начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова

Детальну інформацію про програму можна отримати:

  • на сайті програми ;
  • на спеціальній урядовій гарячій лінії 1545 (кнопка 2);
  • у чатботі урядового контактного центру в Telegram;
  • у Facebook;
  • в «Урядовому контакт-центрі» у Viber.

Також можна звернутись до команди підтримки “Дії” через її сторінки у Facebook, Telegram та Viber.

Матеріал підготовлений у рамках проєкту ГО “Антикорупційний штаб”: “Дорожня карта відновлення регіонів в Україні: пошук рішень на прикладі трьох областей”, що реалізується за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.