Знищення трамваю на Весніна: як Харківська міськрада освоїла 200 мільйонів під час бойових дій


Розширення вулиці Весніна – одна з найскандальніших реконструкцій у Харкові за останні роки. Активісти, експерти, місцеві мешканці були проти прибирання трамваю з цієї вулиці та Журавльовського узвозу. В той час як активні бойові дії точилися поряд з містом, чиновники знищували трамвайний маршрут, який поєднував спальний район з центром. Війна дозволила владі не зважати на думку громадськості, повністю прибрати трамвай з вулиці та розширити дорогу, завдяки сумнівним з точки зору закону рішенням.

Як факт: під час війни влада освоїла через улюбленого підрядника понад 200 мільйонів гривень на спірний щодо доцільності проєкт, не чекаючи створення нового генплану. 

Ідея міськради

Вперше про розширення проїжджої частини вулиці Весніна та Журавлівського узвозу харківська влада, в особі Ігоря Терехова, заговорила в січні-лютому 2021 року.

Частина вулиці Весніна до реконструкції Фото Фото – Wikimapia

“Ми повністю розширюватимемо дорогу від Сумської до Весніна, включаючи трамвайні колії. Спуск Весніна ми розширюватимемо, щоб не створювати вузьке горлишко. Якщо ми хочемо, щоб Харків був успішним містом, що динамічно розвивається, ми повинні прокладати саме такі магістралі, щоб люди могли зручно добиратися до центральної частини міста і назад. Саме тому було прийнято рішення про розширення спуску Весніна. Нелегкий проект. Але ми його зробимо”, – розповів тоді Ігор Терехов.

Буквально, відразу після прес-конференції Терехова, було замовлено розробку проєктів на розширення проїжджої частини по вулиці Весніна та Журавлівському узвозу загальною вартістю в 4,5 млн грн.

Важливо, що про повне знищення трамваю на Весніна з вуст чиновників міськради мова не йшла. Як повідомили “Суспільне.Харків”, в планах мерії був демонтаж 3,5 км трамвайного полотна та облаштування майже 2 км з реверсивною схемою руху, тобто з можливістю руху по одній колії в обох напрямках. Крім того, доцільність розширення вулиці Весніна Харківським міським головою Ігорем Тереховим на прес-конференції аргументувалася тим, що паралельно роблять нову дорогу через ринок “Барабашово” та планувалось будівництво віадуку. 

У коментарях “Суспільному” мешканці міста турбувалися, щоб не збільшувалися інтервали руху між трамваями, а маршрути б продовжували курсувати.

Через Журавлівський узвіз та вулицю Весніна прямував 26 маршрут трамваю, що зв’язував віддалений Індустріальний район міста, проходячи через більшу частину Салтівки, та парк Горького. Це був найдовший трамвайний маршрут – близко 50-ти кілометрів, який на більшості своєї ділянки мав окрему для трамваю лінію. Цей маршрут не дублюється метро. 

Тож дістатися ним іншого району виходило швидше, ніж добиратися до метро, робити одну чи дві пересадки на маршрутку або тролейбус.

Після того, як пішла мова, що на Весніна зроблять реверсивний рух трамваю, харків’яни почали побоюватись, що збільшаться інтервали (до 24 лютого 2022 року – інтервал був вранці-вдень – 15-20 хвилин, ввечері – 30-40 хвилин). 

Але міськрада продовжувала стояти на своєму. В червні 2021 року заступник Харківського міського голови з питань інфраструктури міста Євген Водовозов, повідомив, що плани влада змінювати не буде:

“У нас йде організація реверсивного руху, трамвай там як ходив, так і ходитиме. Про зняття трамвая мови йти не може, і він ніколи не буде знятий в цьому місці. Він їздив по спуску, так і буде їздити. Реверс – це нове рішення, яке ми сьогодні створюємо. Це перший етап. Ми це питання обговорюємо, і з громадськими активістами – в тому числі. Однозначно будемо робити в цьому році”. 

Тоді ж Водовозов пояснював, що рішення з розширенням вулиці Весніна, яка переходить у Журавлівський узвіз, пов’язане з будівництвом віадуку біля метро “Київська”, поснюючи це тим, що у Харкові більшає автомобілістів, але “пріоритет все одно — за громадським транспортом”.

Думка активістів про доцільність реконструкції

Громадські активісти, експерти, науковці, які виступали проти розширення вулиці, в цей час створюють ініціативну групу “За збереження трамваю на Весніна”, яку очолив Павло Храмов. 

Як згадує Храмов, він дізнався у лютому 2021 року, що міська влада збирається розв’язувати проблему з заторами на Весніна за кошт демонтажу однієї трамвайної колії. Через місяць після цього Павлу надіслали випадково злиті фото проєкту розширення Весніна, які давали більше приголомшливих деталей. 

Скрін з ютуб-канала з відео про реконструкцію Весніна. Фото : Редпост

Якби не рендери проєкту, то як каже Павло, ініціативна група б не почала таку розгорнуту боротьбу на ранніх етапах.

Джерело: redpost.com.ua Скрін з ютуб-канала з відео про реконструкцію Весніна

Спочатку було просто обговорення у соціальних мережах. Було багато дискусій про ефективність рішення, транспорт, світові практики тощо. Влітку 2021 року вже була сформована спільнота тих, хто готовий був спілкуватися з міською владою та пропонувати альтернативні рішення.

В ініціативну групу на цьому етапі входив сам Павло, депутат міськради Дмитро Булах, активіст партії “Демократична сокира” Олексій Свід, магістр по транспорту Артем Сосіпатров та ще декілька профільних експертів, які забажали допомагати непублічно.

Активісти пропонували своє бачення міськраді Фото: сторінка Фб депутата Харківської міськради Димтра Булаха

За словами Храмова,  у ініціативної групи було два головних результати. Перше — архітектори зробили альтернативний ескізний проєкт, на якому завдяки перенесенню лінії електропередач можна було виграти трохи місця та задовольнити потреби автівок та трамвая. 

“Інфографіка ГО “Інший Шлях” Джерело: ФБ сторінка організації

В ініціативної групи були альтернативні варіанти:

  • можна було сховати лінію електропередач під землю та перенести підпірну стінку на Журавльвовському узвозі.
  • можна було думати в сторону вул. Саперної. 
  • можна було пустити автівки тих, хто їде праворуч на Сумську через вул. Нову. 

Друге — був напрацьований документ, у якому були застереження щодо демонтажу трамвайної колії. 

З цим документом потім ініціативна група ходила до профільного віце-мера Євгена Водовозова та Ігоря Терехова.

Цією групою також було проведено багато практичних замірів, досліджень безпосередньо на вулиці Весніна. Позиція групи – розширення Весніна за рахунок трамваю не зменшить проблеми з автомобільними заторами на цій ділянці і замість цього пропонували альтернативний варіант – пробивку вулиці Пушкінської до вулиці Саперної та вулиці Нової до вулиці Сумської.

Водовозов тоді заявив, що це – думка кількох людей.

“Ми спілкуємося з громадськими активістами, є думка окремих кількох людей, нехай десятків людей, є думка професійних проектантів, містобудівників. Ми їм це пояснюємо, дуже багато питань ми вже зняли. Думаю, що наступного тижня у нас ще буде пара зустрічей з ними”, – сказав Водовозов.

На думку Павла Храмова, Євгеній Водовозов не шукав ніякого діалогу з ініціативною групою, наводячи сотні причин, чому міська влада не буде розглядати ніякі альтернативи.

Закрите обговорення

Скрін з сайту Харківської міськради про проведення громадських слухань

Ми вирішили дізнатись, чи проводила міськрада відкриті громадські слухання з цього питання, бо розділ на сайті міськради, щодо громадських обговорень пустий з 2018 року. 

Фото: Скрін з випуску газети “Харьковские известия”

За словами Павла Храмова, у газеті “Харьковские известия” опублікували заяву про наміри на реконструкцію вул. Весніна та ми мали 30 днів на знайомство з проєктом та пропозиції. Саме в цей строк ми ходили до мерії. Але проєкт нам так і не показали, а пропозиції не почули. Згодом Водовозов назвав все це  обговоренням з громадскістю, а нас всіх описав як “это мнение нескольких человек”.

Але в Депо.Харків можна знайти матеріал про те, що 20 липня 2021 року міська влада Харкова, за словами політичного оглядача Сергія Бикова, в міськвиконкомі провела громадські слухання, присвячені розширенню вулиці Весніна і будівництву багатоярусної розв’язки біля метро “Київська”. Насправді, секретар міської ради, на той момент, Ігор Терехов запросив представників громадськості долучитися до обговорення реконструкції дорожньо-транспортної мережі Харкова, щоб спільно розробити сучасні та комфортні рішення, яке видали, як “громадські слухання” по цьому питанню.

Єдина згадка в ЗМІ – це коментар якраз Сергія Бикова, який в той період, перед мерськими виборами, активно коментував для медіа, наближених до Терехова, зокрема, для “Харківських ізвєстій”.

Ми вирішили додатково пересвідчитися, що міськрада не проводила громадські слухання і направили запит з цим питанням. У міськраді відповіли, що з метою забезпечення захищеності від воєнних загроз в умовах, що існують, запитувана інформація буде надана після припинення чи скасування воєнного стану.

Відповідь на запит. В черговий раз міськрада відмовляється надавати інформацію

Перший тендер

Восени 2021 року міськрада взялася за реалізацію свого проєкту.

16 вересня 2021 року Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Харківської міськради уклало перший договір на 81,2 млн. грн. з турецьким консорціумом «Блек Сі Консорціум» щодо розширення вул. Весніна на ділянці від вул. Сумської до вул. Алчевських. Партнером турків в Україні зазначалась група Олександра Ярославського DCH.

А в листопаді 2021 року стало відомо, що розширення вулиці Весніна на ділянці від Сумської до Пушкинської коштуватиме не менше 200 млн. грн, бо планували ще укласти договір на 127 млн грн. щодо реконструкції вул. Весніна на ділянці від вул. Алчевських до вул. Пушкінської. В рамках розширення планували знести також 59 дерев.

В результаті договір з турецьким консорціумом до сих пір в системі публічних закупівель “ProZorro” не розірвано, хоча цей консорціум по факту роботи з розширення Весніна не виконував. А договір на 127 млн. грн. тоді не підписали, бо в бюджеті міста не вистачило коштів на нього.

Роботи після повномасштабного вторгнення

Але після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, міська влада у Харкові провела все ж таки розширення вулиці, прибравши повністю звідти трамвай.

Про дорогу  через “Барабашово” та будівництво віадуку, як частину одного проєкту,  представники міськради зараз вже не згадують. В жодному з інтерв’ю під час війни  мер Ігор Терехов не говорить про перспективу віадуку. Як і про те, що на Весніна планувалось залишити реверсний рух трамваю. Рейки просто прибрали

На початку травня цього року, в разгар боїв під Харковом, стало відомо, що на вулиці Весніна прибирають трамвайні колії.

Початок робіт Фото Скрін з поста Дмитра Булаха

Харківська міська рада тоді підтвердила, що трамвай на Весніна демонтується повністю, а не частково як обіцяла раніше. У зв’язку з тим, що російські окупанти обстріляли трамвайне депо, міськрада запевняла, що трамваїв у Харкові начебто більше немає.

Фото знищеного трамваю. Джерело: Фейсбук-сторінка речника Харківської міськради Юрія Сідоренка

Тоді міськрада була категоричною: “Знищено підстанції, які забезпечували їхню роботу. Зруйновано депо. На зміну трамваю у місті десь прийде тролейбус, десь муніципальні автобуси”.

Інформація від міськради щодо ситуації з трамваями. Джерело: скрін з поста на Фейсбук-сторінці речника Харківської міськради Юрія Сідоренка

Трішки пізніше стало відомо, що трамвай у мерії планують замінити електробусами.

Як повідомляє “Суспільне.Харків”, під час сесії Харківської міської ради 11 травня, міський голова Ігор Терехов заявив, що трамвайне сполучення на Весніна будуть прибирати, пояснивши це тим, що це заощадить та розвантажить трафік для авто на цій ділянці.

“Щодо спуску Весніна, там ходитимуть електробуси. Сьогодні вартість нового трамвая від мільйона до 1,5 мільйона євро, вартість електробуса — 250 тисяч, а може й менше, бо торгуємось. Вдумайтеся: на 1 трамвай, можна купити 4 електробуси практично з такою ж місткістю. З розширенням смуг для громадського транспорту, що дозволить нам прибрати затори та створити абсолютно інший трафік та зручності для людей”, — сказав Терехов.

Хоча жодних змін до генерального плану не вносилися. Крім того, західні партнери вже передають місту трамваї

Тим не менш, міська влада в липні цього року розпочала роботи з розширення вулиці Весніна.

Скільки коштувало розширення вулиці Весніна

Ділянка, на якій провели реконструкцію Фото: скрін з Google-карти

Розширення лише вулиці Весніна (без Журавлівського узвозу) обійшлося бюджету Харкова вже у 232 мільйони гривень. Саме на таку суму було укладено договорів з підрядниками. Перекладанням дорожнього покриття та тротуарів займався головний підрядник міськради – ПАТ “Трест Житлобуд-1”. Кінцевим бенефіціарним власником цієї компанії є член виконкому Харківської міськради – Олександр Харченко. 

Цей холдінг вже багато років наближений до міської ради і є одним з найбільших підрядників міста. За даними порталу clarity-project.info компанія Харченка лише на реконструкцію Харківського зоопарку підписала контрактів на суму понад 2,5 млрд гривень.

Департамент житлово-комунального господарства Харківської міськради протягом серпня-жовтня сплатив 94 млн. грн. на рахунки ПАТ “Трест Житлобуд-1” за поточний ремонт вулиці Весніна. 

Як повідомляють медіа, виконроб управління механізації будівельної компанії Сергій Ткаченко, за час проведення робіт вони розширили 500 м дорожнього полотна по вулиці Весніна, на ділянці від вул. Пушкінської до вул. Алчевських, облаштувавши 6 смуг руху для транспорту – по три в обидві сторони, але тепер без трамваїв. Крім того, на ділянці в 500 метрів замінили всі інженерні та комунікаційні мережі. 

Інфографіка витрат від ХАЦ

ПАТ “Трест Житлобуд-1” отримав 5 підрядів на 133,5 млн. грн. (детальніше на інфографіці).

Крім цього Департамент житлово-комунального господарства Харківської міськради протягом жовтня цього року уклав два договори на загальну суму в 98,5 млн. грн. щодо ремонтних робіт зовнішнього освітлення та перевлаштування об’єктів електроенергетики на вулиці Весніна.

Розширення вулиці Весніна в документах міськради назвали поточним ремонтом, що є порушенням законодавства, так як фактично зробили реконструкцію вулиці, її капітальний ремонт.

Юрист Володимир Рисенко підкреслює, що при укладенні першого договору, ще в 2021 році, з турецьким консорціумом «Блек Сі Консорціум» щодо розширення вул. Весніна, ці роботи визначались вірно, саме як реконструкція. В підсумку, цей консорціум так і не почав роботи на вулиці Весніна.   

“Відповідно до п.1.7 Порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого Наказом Держжитлокомунгоспу України 23.09.2003 № 154: До поточного ремонту вулично-дорожньої мережі та штучних споруд належать … роботи, пов’язані з періодичним відновленням шару зносу дорожнього покриття, забезпеченням достатньої його жорсткості та рівності, поліпшенням експлуатаційних якостей елементів вулично-дорожньої мережі та штучних споруд. Таким чином, класифікація робіт з розширення вулиці Весніна та збільшення смуг для руху транспортних засобів, як поточного ремонту – є такою, що не відповідає вимогам закону. Адже, крім ремонту та розширення проїжджої частини, були відремонтовані тротуари, встановлені нові бордюрні камені, перекладені інженерні та комунікаційні мережі, приведена до ладу зелена зона і нанесена нова дорожня розмітка. Після поточного ремонту все повинно залишитись на місці, конфігурація вулиці не може змінитись. А у нас поточний ремонт, після якого зник трамвай”, – каже Рисенко.

Проведення робіт на Весніна. Джерело фото: Kharkiv Today

А ось так стала виглядати вулиця після реконструкції.

Вид вулиці після реконструкції. Фото Харківської міськради
Трафік на дорозі після реконструкції. Джерело: скрін з відео з ютуб-каналу Bardachok TV

Відсутність коментарів – теж коментар

“Харківський антикорупційний центр” звернувся до Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міськради за коментарем. Зокрема, ми просили пояснити за якими саме критеріями було обрано підрядником ПАТ “Трест Житлобуд-1” для розширення Весніна та на яких підставах, законах та нормативних актах, в рамках поточних ремонтів окремих ділянок відбулась фактично реконструкція вулиці.

Але у міськраді вирішили на питання не відповідати, а запит на коментар оформили, як запит на публічну інформацію, хоча це різні речі.

В міськраді не пояснили, чому фактична реконструкція вулиці Весніна була оформлена як поточний ремонт, та й ще розбита на окремі ділянки. На це питання в міськраді пообіцяли відповісти тільки після скасування воєнного стану в країні.

Відповідь на запит про прохання надати коментар стосовно реконструкції вулиці Весніна

А підрядників для цієї реконструкції, Департамент обирав на основі Закону України “Про публічні закупівлі” та постанови Кабміну №169 від 28 лютого 2022 року, дотримуючись таких принципів, як максимальна економія, ефективність, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідь на інформаційний запит ХАЦ

Хоча чиновникам варто було б пояснити нагальність проведення робіт, під час воєнних дій. Особливо, коли під час ремонту загинула людина. 12 вересня вдень, як повідомляє “Суспільне”, був обстріл вулиці Весніна, зокрема, техніки ПАТ “Трест Житлобуд-1”, за допомогою якої виконували роботи. Внаслідок цього обстрілу загинула одна людина. Як каже на відео начальник Харківського обласного управління поліції Володимир Тимошко, загиблий був з числа тих, хто виконував ремонт вулиці Весніна.

Відкриття дороги

Вулицю Весніна після розширення відкрили наприкінці листопада цього року.

Вулиця після реконструкції Фото: Думка.Медіа

Як передає кореспондент “Думки”, зараз проїжджа частина вулиці Весніна являє собою 6-полосну дорогу з новим асфальтом по 3 смуги в кожен бік. Проїжджа частина розширена в основному за рахунок повного демонтажу двох трамвайних колій та певного звуження тротуару.

Вид вулиці Весніна. Джерело: Думка.Медіа

Як зазначає засновник ініціативної групи “За збереження трамваю на Весніна” Павло Храмов, для автомобілів на вулиці Весніна проблема справді існувала.

 “Але проблема не у вузькому некомфортному відрізку вулиці, а лише на двох перехрестях. Зробили по 3 смуги в кожну сторону. Одна з цих смуг взагалі зайва. Можна було розширювати лише перед перехрестями – це загальна світова практика”, – каже Храмов.

Якщо говорити про конкретні цифри, то ще одна смуга, яку отримали автомобілі, за словами Храмова, зможе пропускати до 500 осіб за годину. Трамвай № 26, що ходив один раз в 10 хвилин, перевозив з легкістю 900 осіб.

За його словами, неправильно міркувати стереотипом, що найважливіше, щоб автівки їхали. Чим ближче до центру, тим більший пріоритет громадського транспорту — саме така модель є прийнятною у сучасних містах. 

Ліквідація трамваю з цієї вулиці було спірним рішенням, адже далеко не факт, що це вирішить проблему автомобільних заторів в цьому місці. Крім того, це розширення планувалось в комплексі з будівництвом віадуку, багаторівневої транспортної розв’язки біля станції метро “Київська” та будівництвом дороги через ринок “Барабашово”. Зараз, під час повномасштабної війни, навряд чи будівництво віадуку та розв’язки є у планах міської влади.

Також ніхто ще не бачив нового генплану, який розробляють харківські архітектори разом з командою лорда Нормана Фостера.

Тож в результаті ми маємо сумнівні, з точки зору, як закону так і доцільності, витрати на суму понад 200 мільйонів гривень, які перерахували одному з улюблених підрядників.

—————————–

Це журналістське розслідування було проведене й опубліковане в рамках проєкту ІРРП “Підтримання журналістських розслідувань за фінансової підтримки International Media Support (IMS)”

Євген Лісічкін, Павло Новик