“РУСВАТА”: Нові та старі зв’язки Євгенія Мураєва, родини Азарова та бізнес у Росії

Екснардеп Євгеній Мураєв, якого МЗС Великої Британії вважає кандидатом на роль проросійського лідера в Україні, мав стійки бізнес-зв’язки з оточенням експрем’єр-міністра України часів Януковича Миколи Азарова. Так, австріець Пауль Торстен, який довгий час був компаньоном Мураєвих у бізнесі – зараз є співзасновником однієї компанії з сином Миколи Азарова – Олексієм. Вони разом є серед засновників російського підприємства “Русвата”. 

Евгений Мураев: фото, биография, досье

А тепер по порядку.

Заява МЗС Британії

Минулого тижня в офіційній заяві британського МЗС йшлося, що потенційним кандидатом на роль російського ставленика є колишній народний депутат України Євген Мураєв. 

Такий варіант розглядається на тлі ймовірного повномасштабного вторгнення в Україну.

«У нас є інформація, що уряд Росії планує встановлення в Києві влади проросійського лідера, якщо вирішить вторгнутися та окупувати Україну. Як потенційний кандидат розглядається колишній народний депутат Євген Мураєв», – йдеться у заяві.

У британському зовнішньополітичному відомстві зазначили також, що у цьому питанні спецслужби РФ працюють із низкою чиновників часів колишнього президента Віктора Януковича. Зокрема, називаються колишній прем’єр-міністр Микола Азаров, екс-заступник голови уряду Сергій Арбузов, перший заступник прем’єр-міністра Андрій Клюєв та колишній голова РНБО Володимир Сівкович. 

Відповідь Мураєва

Мураєв спростував заяву британського МЗС

“Це якась дурниця. Мені вже чотири роки заборонено в’їзд до Росії. Якби я мав активи в Росії, вони були б заморожені, хоча у мене там ніколи не було нічого», — цитує Мураєва видання «Українська правда».

Він також закликав звернутися до викладеної політичної програми. За словами ексдепутата, з неї стає зрозумілим, що у нього з Росією різне бачення розвитку країни.

«Складно уявити, щоб я мав якусь комунікацію з росіянами. Вважаю, що та інформація, яку ми зараз бачимо, — це непрофесіоналізм. Тому я сподіваюся на вибачення”, – заявив Мураєв.

Бізнес та зв’язок з Азаровим 

Ще у 2016 році Юрій Ніколов у блозі на “Наших Грошах” згадав творчий шлях Мураєва та їх зв’язок. 

Евгений Мураев: Ширма с амбициями для бизнеса семьи Азарова

У 2000-х роках Мураєв працював у сімейному бізнесі – його батько і мати наплодили низку будівельних і торгових фірм, де син виступав директором чи співзасновником («МКМ Харків», «Східна фінансова група», «Спецмонтаж», «Буд-єкструзія», «Сир-експорт», «Агропарк схід»). Був він помічником Азарова, коли той був нардепом. У 2010 Мураєва призначили головою Зміївської райдержадміністрації, а за два роки він зріс до нардепа від Партії регіонів.

Коли політична кар’єра Мураєва зросла, у однієї з сімейних фірм з’явилася нова назва – «Альтеп» і новий співвласник – Костянтин Пивоваров, довірена особа тодішнього очільника Партії регіонів та уряду України Миколи Азарова. Після Майдану Азаров саме на Пивоварова переписав свою австрійську компанію «Garda Handels- und Beteiligungs GmbH», будинок у Відні та вілли на Сардинії.

Також Пивоваров був віце-президентом харківського «Металісту» за часів Сергія Курченка. Однак у рамках чергового переписування азарівських активів замість Пивоварова з’явилося нове прізвище – новим партнером Мураєва у «Альтепі» став австрієць Пауль Торстен. На нього тоді переписали фірми «Хендлінг Технік» і «Будгарант-2007» з азарівського кубла.

Тоді ж у 2016 році “Альтеп” фігурував у кримінальному провадженні щодо заволодіння бюджетними коштами під час закупівлі опалення за завищеними цінами і виведення коштів на підконтрольні структури.

Зараз співзасновником фірми “Альтеп” є мати політика – Ольга Мураєва та «Хендлінг Технік», де бенефіціаром зараз знову є Пивоваров, який змінив в обох фірмах Пауля Торстена.

Мураєва та Пивоваров також разом є бенефіціарами у ТОВ “Завод “Рапід”, яке займається виробництвом каркасних будинків. 

Як бачимо родина Мураєва і Пивоваров досі разом у бізнесі. 

Щодо іншого бізнесу, то телеканал “Наш” має наступну структуру власності. Це дві ТОВ: “Наш 24” та “Наша Прага”. Засновником обох є кіпрська фірма Демосена Інвестментс Лтд, а бенефіціаром все та ж Ольга Мураєва.

У розслідуванні “24-го каналу” від 2018 року, вказано, що керують кіпрською компанією кіпріотки – Єлена Папахрістодулу Псінтру та Зої Іоанну. Вони також керують ще одним офшором, який називається Bimersano Services Ltd. От ця компанія володіє 9,96% акцій російського банку “Промсвязьбанк”. Коли офшор став власником “Промсвязьбанку”, уряд Росії визначив “Промсвязьбанк”, як опорний банк для здійснення операцій за державним оборонним замовленням і великими державними контрактами. Ще раз: “Промсвязьбанк” обслуговує фінансові операції Міністерства оборони.

Може і співпадіння. Але ж чому британці вперто кажуть про зв’язки Мураєва з росіянами.

Може через те, що колишній партнер родини політика – австрієць Торстен Пауль, який ще у 2019 році недовго очолював набраду державного “Укрексімбанку”, зараз є діючим партнером Олексія Азарова.

Російський бізнес Азарових і не тільки

Тож після невдачі у банку, Торстен Пауль зникає з фірм Мураєва, але за кілька років з’являється у Росії у підприємстві “Русвата” з Рязані, яке займається виробництвом медичної вати. Партнером по цій фірмі є Олексій Азаров, який має долю у 57 відсотків. Також серед акціонерів є Олексій Сальников та ООО “Меридиан МСК”. 

Варто відзначити, що за тією ж адресою є ще одна фірма “Развитие имущества” з тими ж керівництвом. Дуже цікава гра слів, бо в Україні корпорація Азарова звалась саме “Розвиток”.

Що стосується ООО “Меридиан МСК”, то її засновником є Дмитро Казантаєв, який має зв’язки з Україною. Казантаєв є серед засновників ще двох фірм “Реал Эстейт Менеджмент” та “Э.Коннект”.

Щодо “Э.Коннект”, якою керує Василь Данилів. Ця фірма у Росії зареєстрована у Ростовській області, де володіє кількома шахтами. Основна компанія групи Е.connect зареєстрована у Словаччині. 

В 2018 році компанія E.connect s.r.o. (Словаччина, бенефіціари – Володимир Зіневич та Маріанна Данилів) в Україні придбала 60% акцій ТОВ “Краматорськтеплоенерго”. Cаме Зіневич у 2014 році підписав контракт на придбання південноафриканського вугілля.

А ось друга ще цікавіша та повертає нас до Азарових. 

У “Реал Эстейт Менеджмент” 99 відсотків належить Едуарду Фатхуліну. Людина з таким ПІБ – тесть Олексія Азарова, батько його дружини – Лілії Фатхуліной. 

Крім того, Казантаєв був власником нині закритого ООО “Істра Рапід”, яке з січня 2018 перебуває в стадії ліквідації. Ліквідатором вказана Довжикова Ксенія Геннадіївна, на яку нині переписана квартира Микола Азарова в Києві на вулиці Володимирській.

Так ось, у базі на сайті Import Genius є відомості щодо постачання різноманітних конструкцій від харківського підприємства Мураєвих до московської “Истра Рапид”. 

Зараз Мураєв спростовує зв’язки з Росією, говорить, що не має бізнесу. Це формально може так і бути. Але чи можуть у Мураєва бути зв’язки з оточенням Януковича, яке зараз у Росії, зокрема з родиною Азарова, відповідь схоже очевидна.