«Влада та жителі звільнених територій Харківської області прагнуть того, щоб регіон увійшов до складу росії. Тимчасова цивільна адміністрація сприяє цим настроям людей», – таке повідомлення декілька днів поширила низка російських пропагандистських медіа, зокрема ТАСС, Life, РИА Новини, П’ятий канал та інші.
Пропагандисти посилаються на інтерв’ю зрадника Віталія Ганчева, якого російська окупаційна влада призначила так званим «головою тимчасової цивільної адміністрації» в окупованій частині Харківської області.
Звісно, що це фейк від кремлівських пропагандистів.
Насправді, офіційна влада Харківської області не робила жодних заяв про прагнення регіону увійти до складу росії. Російські ЗМІ розповсюдили цитату лише прихильника окупантів, державного зрадника Віталія Ганчева. Так звана “Тимчасова цивільна адміністрація Харківської області» – це фіктивний орган, як і «посада» Ганчева, і вони не мають нічого спільного з офіційною українською владою в регіоні.
Прокуратура вже двічі заочно повідомляла Віталію Ганчеву підозру у державній зраді та колабораційній діяльності за добровільну співпрацю з російськими окупантами та створення фіктивних органів влади, таких як “тимчасова цивільна адміністрація Харківської області”.
Заява про те, що мешканці окупованої частини Харківської області бажають приєднатися до росії, не мають фактичних підстав. Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синегубов на початку липня повідомив, що окупанти тимчасово контролюють приблизно 30% території області – частину прикордонних ділянок на півночі та східні райони від Вовчанська до Ізюму. Після того, як частина області була окупована ще на початку російського вторгнення, люди дійсно хочуть виїхати з територій, які тимчасово підконтрольні росіянам, і повернутися в міста, підконтрольні Україні, — повідомляють у Харківській ОВА. Незважаючи на регулярні обстріли, українська влада та волонтери щотижня організовують евакуаційні маршрути.
Як повідомляє StopFake, незважаючи на те, що влада росії називає окупацію української території «визволенням», нещодавні соціологічні опитування показали, що мешканці окупованих областей України вкрай негативно налаштовані щодо росії. Нещодавнє соціологічне дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), яке проводилося 13-18 травня 2022 року, показало, що абсолютна більшість громадян, які продовжують проживати на окупованій після 24 лютого 2022 року території, – 82% – негативно ставляться до Росії, і лише 6 % позитивно.
Це дослідження показує, що в усіх регіонах України абсолютна більшість жителів погано ставляться до росії, зокрема і на Сході України (в цей макрорегіон дослідники віднесли і Харківську область) – 85%. Лише 4% жителів східних областей продовжують добре ставитися до росії.
Дослідження також показало, що 77% тих, хто на даний момент проживає на тимчасово окупованих територіях, вважають, що Україна за жодних обставин не повинна відмовлятися від жодних своїх територій, навіть якщо через це війна триватиме довше і будуть загрози для збереження незалежності. Якщо дивитися на готовність до територіальних поступок у регіональному вимірі, то 68% жителів східних областей України проти будь-яких територіальних поступок росії.
***
Ця публікація була підготовлена Харківським антикорупційним центром в рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Харківського антикорупційного центру i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.