Із початку 2023 року обласний департамент капітального будівництва, що розпоряджається коштами на відбудову багатоповерхівок та адміністративних будівель в області, роздав підрядів майже на півтора мільярда гривень. Характерною рисою угод є завищені у рази ціни на будівельні матеріали. А найбільшим підрядником є фірма з оточення екснардепа-регіонала Анатолія Денисенка. Також серед великих підрядників є фірма зі зв’язками в рф, якою керує ексочільник Департаменту міжнародних відносин ХОДА Андрій Колос.
Отже, за даними системи “Prozorro”, у 2023 році департамент капітального будівництва Харківської обласної військової адміністрації завантажив 355 договорів на суму 1,55 мільярда гривень. Понад сто договорів на загальну суму в 1,49 мільярда гривень стосуються безпосередньо ремонтних робіт з відбудови та будівництва укриттів, а решта – угоди на проєктування, технічний та авторський нагляд.
Але варто зауважити, що частина угод, завантажених до системи у 2023 році, стосувалась виконаних минулого року робіт.
Згідно з даними порталу публічних фінансів, незважаючи на суму укладених угод, департамент капітального будівництва зробив не так багато реальних проплат.
За даними на 15 вересня, сума виплат підрядникам становить трохи більше 20 млн грн. Цього року департамент витрачав кошти переважно на проєктні роботи.
На відміну від 2022 року, департамент почав проводити торги через систему “Prozorro”. При цьому, економія під час торгів склала менше одного відсотка. Економія від очікуваної вартості тендерів на суму понад півтора мільярда гривень складає 13,7 млн грн, а половина цієї суми – це навіть не економія, а зменшення ціни за допомогою протоколу вже після підписання угоди.
Характерною рисою угод департаменту капітального будівництва ХОВА залишається суттєве завищення цін у кошторисах. Це стосується майже всіх контрактів.
ПП “Будівельна фірма “Промтекс”
Відразу чотири підряди на суму понад пів мільярда гривень отримало ПП “Будівельна фірма “Промтекс”. Зокрема, департамент капбудівництва ХОВА уклав угоду щодо аварійно-відновлювальних робіт КЗ “Чугуївський ліцей № 2” на 235 млн грн, на 130 млн грн підписав договір щодо капітального ремонту Ізюмської міськради, 82 млн грн – на відновлення адмінбудівлі у Руській Лозовій і 66,5 млн грн угода на будівництво бомбосховища в інтернаті “Дивосвіт” у Люботині. За цими договорами проплатили поки що 617 000 грн (за договором на відновлення адмінбудівлі в Руській Лозовій).
Варто зазначити, що в кошторисах цієї фірми на відбудову ХАЦ неодноразово фіксував переплати.
Ось кілька прикладів: дверні блоки з металопластику для Ізюмської міськради планують встановлювати по 11 850 гривень за квадратний метр. У липні цього року ХАЦ робив аналітику щодо цін на дверні та віконні блоки з металопластику та зазначав, що ринковою є ціна 8000 гривень за квадратний метр дверного блоку.
Можна зазначити і завищені ціни на будівельні суміші Ceresit. Так, підрядник планує купувати суміш CR66 по 151 грн за кг, а на сайті виробника така суміш коштує 86,5 гривень, що майже вдвічі дешевше. Така сама ситуація з придбанням шпаклівки CT29: за кілограм планують заплатити 30 гривень, хоча на сайті виробника зазначено 14 гривень за кілограм. На майже мільйон гривень купують самовирівнювальну суміш CN69. При ціні на сайті виробника 15,2 гривні за кілограм підрядник планує купувати по 26,7 гривень за кілограм.
Також в Ізюмську міську раду планують придбати 19 лофтових паркових лавок, по 19 400 гривень кожна. А у Руській Лозовій біля сільради планують встановити паркові лави по 24 700 гривень.
Крім того, у півтора рази завищені ціни на фундаментні блоки.
Для порівняння можна ознайомитись із прайсом на сайті одного з харківських ЗБК.
Портландцемент М 400 у “Промтекс” коштує майже 9000 гривень за тонну, хоча в магазинах його вартість становить 4000-5000 гривень за тонну.
Окрім будматеріалів, планують купити коштовне обладнання як для оздоблення будівлі мерії, так і для дитячого майданчика. Наприклад, комплекс “Палац принцеси” буде коштувати 400 000 гривень.
В інтернеті є в наявності комплекс, удвічі дешевший.
Є у кошторисі для Руської Лозової і гойдалка-автомобіль за 67 000 грн.
Удвічі завищені ціни на котел. Так, за твердопаливний Marten comfort mc-40 планують заплатити 120 000 грн. На сайті виробника він коштує 61 000 грн.
ПП “Будівельна фірма “Промтекс” – підприємство з оточення екснардепа від Партії Регіонів Анатолія Денисенка (Інвестиційно-будівельна компанія “Авантаж”). Директором ПП “Будівельна фірма “Промтекс” є Олександр Бритвін, засновниками – Станіслав Бровін та Ірина Ярован.
ПП “Будівельна фірма “Промтекс” входила до Консорціуму “Білдінг Груп” разом із ТОВ “Спецбудмонтаж-Україна” Анатолія Денисенка, ТОВ “Індастріал Білдінг Груп” та ТОВ “Інкам-Білдінг” Станіслава Кієвця, який працював у структурах “Авантажу” та був помічником нардепа Денисенка.
Для ремонту Ізюмської міськради також будуть залучати ТОВ “Індастріал Білдінг Груп” Владислава Кутового, який також був помічником нардепа Денисенка. Раніше серед засновників цієї фірми були структури, що прямо належали Анатолію Денисенку.
Для будівництва бомбосховища у Люботині підрядник буде залучати техніку ТОВ “Спецбудмонтажпромбуд” Станіслава Кієвця. Раніше бенефіціаром цієї компанії офіційно був Анатолій Денисенко.
Слобожанська будівельна компанія “Саргон”
ТОВ “Слобожанська будівельна компанія “Саргон” отримало один підряд, але відразу на суму 194 млн грн. Мова йде про капітальний ремонт Старосалтівського ліцею.
Директором та засновником підприємства є Андрій Овчаренко, раніше був Олександр Шамарін. Шамарін є керівником ТОВ “Перша слобожанська будівельна компанія”, що також отримує підряди від ХОВА.
Будівельну техніку “Слобожанська будівельна компанія “Саргон” орендує у ТОВ “Буд-Вектор” Ігоря Купровського. Крім того, його фірма ТОВ “Центр безпеки ПРО” зазначена як субпідрядник на цих роботах. Більше того, один з аналогічних договорів, що надала фірма “Саргон”, були укладені саме з ФОП Купровський Ігор Володимирович.
Варто зазначити, що Купровський – не стороння людина і для ТОВ “Перша слобожанська будівельна компанія”, адже, за даними clarity-project.info, мобільний телефон Купровського зазначали як контактний для ТОВ “ПСБК”.
Щодо переплат: Харківський антикорупційний центр раніше повідомляв, що в кошторисі договору на ремонт ліцею в Старому Салтові є просто фантастичні переплати на матеріали та устаткування.
Наприклад, компанія “Саргон” планує закупити два твердопаливних котли Marten Industrial-T MIT-250. Вартість кожного підрядник оцінив у 756 000 гривень.
Хоча подібні котли дилери продають по 245 000 гривень, тобто втричі дешевше.
Вдвічі вища ціна й на щебінь, якого планують закупити на 1,7 млн грн.
Майже на півтора мільйона гривень купують самовирівнювальну суміш CN69. При ціні на сайті виробника 15,2 гривні за кілограм підрядник планує купувати по 35,26 гривень за кілограм.
Це більше, ніж вдвічі дорожче.
Морозостійку бітумно-масляну мастику, що коштує у магазинах у середньому 50-60 гривень за кілограм, підрядник пропонує по 112 гривень за кілограм.
Дуже коштовним вийде і підйомник для маломобільних груп населення – 1,2 млн гривень.
За цією угодою компанія вже отримала 6 млн грн.
Варто зазначити, що після публікації новини про переплати в системі “Prozorro” з’явився протокол про зменшення суми угоди до 186 млн грн. Але новий детальний кошторис не завантажили.
ТОВ “Будівельно-проектна компанія “Форсайт”
На понад 100 млн грн департамент капітального будівництва ХОВА уклав договорів із фірмою “Будівельно-проектна компанія “Форсайт”. Мова йде про капітальний ремонт будівлі селищної ради у деокупованому Старому Салтові за 62 млн грн, а також ремонт амбулаторії у цій громаді та аварійний ремонт обласної дитячої лікарні у Харкові за 31,6 млн грн.
Видання “Наші Гроші” фіксувало численні завищені ціни у кошторисі на ремонт будівлі селищної ради. Так, мідний силовий кабель ВВГнг-LS 3х2,5 обійдеться у 81 грн/м. У червневому прайс-листі великого постачальника “Укрпровід” кабель ВВГнгд-0,66 3х2,5 вказаний по ціні 40 грн/м без ПДВ, тобто вдвічі дешевше від тендерної ціни. Маркування “LS” та “д” ідентичні.
“Харківський антикорупційний центр” також подивився ціни у кошторисі і знайшов завищення у рази.
Так, твердопаливний котел тепловою потужністю 95 кВт MARTEN MIT-100 планують придбати за 377 000 гривень, хоча у фірмовому магазині він коштує 100 000 гривень. У цілому в інтернет-магазинах цей котел можна знайти за 100-150 тисяч гривень.
Як бачимо, переплати при закупівлі котлів – це “фішка” у кошторисах підрядників департаменту ХОВА. Ще одна “особливість” – це вартість обладнання для маломобільних груп населення.
У Старому Салтові заплатять 1,1 млн грн за підйомник для маломобільних груп населення. В Україні продаються дуже різні підйомники вартістю від 40 до 400 000 гривень.
“Будівельно-проектна компанія “Форсайт” зареєстрована лише в серпні 2022 року в Умані, на Черкащині. І майже відразу без тендеру вона отримала підряди на Харківщині для ремонту онкоцентру.
Засновником і директором є місцевий житель Роман Петрович Мовчан, який народився в Сложобанському в 1976 році. Особа з такими ПІБ і роком народження у 2015 році балотувалась у депутати Харківської облради від ВО “Батьківщина”, але не пройшла.
Щодо техніки, то її орендує “Форсайт” у київських фірм “Дорбуд сервіс” та ТОВ “Репеймент Біз Трейд”, яке створене минулого року.
Цій фірмі проплатили 7 млн грн.
ТОВ “Науково-виробнича фірма “Артос”
ТОВ “Науково-виробнича фірма “Артос” отримала три підряди на суму понад 80 млн грн. Найбільший – 65,2 млн грн на відновлення школи у Мерефі.
У квітні 2023 року директором та засновником фірми став Костянтин Ляшенко, і відразу після цього фірма почала отримувати підряди від обладміністрації.
Аналіз мобільного телефону Ляшенка показує, що він працював у будівельних фірмах Олександра Гельзіна, який мав бізнес в росії, а також був підрядником у структур групи “Авантаж”.
Щодо цін, то на тендерах цієї компанії кошториси на загальний доступ не викладались. На рахунки фірми проплатили 3,7 млн грн.
ТОВ “Проектний Альянс”
Договір на 68,1 млн грн департамент уклав із ТОВ “Проектний Альянс” щодо реконструкції будівлі Центру первинної медико-санітарної допомоги в Дергачах.
Директором ТОВ “Проектний альянс” є екскерівник обласного департаменту економіки і міжнародних відносин ХОВА Андрій Колос. Також серед засновників фірми фігурують Вікторія Письмак – людина з оточення віцемера Харкова Андрія Руденка, Олександр Сорочинський – ексдиректор забудовника “Туркіш Девелопмент” та Наталя Тичиніна, яка працювала у страховому бізнесі. Тичиніна замінила Ігоря Рожкова, чия родина має бізнес у росії.
Варто зазначити, що серед співробітників фірми є Андрій Берендей, на якого родина Рожкових частково переписала свій бізнес і який є керівником підприємств, де засновниками були Рожкови.
Цікаво, що серед співробітників є Нечай Олександр Вікторович. Людина з таким ПІБ була керівником фірми “Пам Хауз”, що належить оточенню родини Мураєвих.
Техніку компанія орендує у ТОВ “Спецавтодом” Андрія Домніча.
За останній рік ТОВ “Проектний альянс” без проведення торгів за секретними цінами уклав договорів із Харківською ОВА на будівництво об`єктів тероборони на суму близько пів мільярда гривень. При цьому ХАЦ робив розслідування про те, що “Проектний альянс” завищував вартість матеріалів під час ремонту військової частини на Харківщині.
Варто зауважити, що на рахунки цієї фірми департамент поки що проплат за договорами не робив.
ТОВ “СК Пантеон”
Із ТОВ “СК “Пантеон” уклали угод на суму понад 40 млн грн. Першого травня 2023 року Олексій Буряк став директором та засновником фірми, після чого компанія почала отримувати підряди від ХОВА.
Зокрема, уклали договір з ТОВ “СК Пантеон” на 25,9 млн грн щодо капітального ремонту 6-ого поверху та вхідної групи в Обласній клінічній травматологічній лікарні у Харкові по вул. Салтівське шосе, 266, корпус В.
Ця фірма “засвітилась” у розслідуванні щодо ймовірного підроблення документів на тендери департаменту капбудівництва ХОВА на відбудову багатоповерхівок у Старому Салтові. Аналіз документів ТОВ “СК Пантеон” показав, що деякі файли, які нібито доводять наявність аналогічного досвіду, можуть бути підробленими. Цікаво, що завантажені акти виконаних робіт стосувались ремонту об’єктів, де генпідрядником була фірма заступника голови ХОВА Михайла Харнама.
На рахунки цієї фірми проплатили 9 млн грн.
ТОВ “ББ Україна”
З ТОВ “ББ Україна” уклали 5 договорів на 62,9 млн грн. Усі угоди були підписані на відновлення будівель у Дергачах. З цієї суми заплатили 7 млн грн на рахунки фірми.
ТОВ “ББ Україна” – фірма з Черкаської області, а керівником та власником є Андрій Українець з Харкова. Раніше власником та керівником був Валерій Зозуля з Києва. Ще раніше – Андрій Боруля з Черкас.
Цікаво, що це єдина компанія, яка показала кошториси на відновлення будинків у Харкові, і ціни були ринкові.
Техніку компанія орендує у ТОВ “ВіпТехніка”, яке переїхало в Черкаси з Харкова.
Варто відзначити, що в документах щодо кваліфікації це підприємство показало лише прізвища трьох осіб, інших планували залучати за цивільно-правовими угодами.
ПАТ “Трест-Житлобуд-1”
Компанія ПАТ “Трест-Житлобуд-1” є фактично монополістом у відбудові Харкова, це найбільший забудовник міста.
Отримує ця компанія і підряди в області. департамент капбудівництва ХОВА уклав договорів на суму понад 50 млн грн.
Так, із “Трест Житлобуд-1” уклали договір на 18,8 млн грн щодо протиаварійних робіт на пам’ятці містобудування та архітектури місцевого значення “Адміністративна будівля УВС”, яка розташована за адресою: Харків, вул. Жон Мироносиць, 5.
Також із ПАТ “Трест Житлобуд-1” підписали договір на 17,6 млн грн щодо протиаварійних робіт на пам’ятці містобудування та архітектури місцевого значення “Будівля обкому КП України” за адресою: Харків, вул. Сумська, 64.
ТОВ “Дрогон Еко”
Ще одне підприємство, яке не мало вагомих здобутків у системі “Prozorro” до цієї весни. На ремонт чотирьох будинків у Дергачах уклали 4 договори на 43,7 млн грн з ТОВ “Дрогон Еко”. Фірмі заплатили станом на зараз 7,5 млн грн.
За даними “Prozorro”, до угод з ХОВА “Дрогон-Еко” підряди не вигравало. У якості підтверждення досвіду фірма надала копію договору на ремонт покрівлі у житловому будинку Основ’янського району. Цікаво, що цей договір підписали за кілька днів після створення фірми. Замовником було ТОВ “Спецбудпро” Ігоря Власова.
Засновницею фірми зазначена юристка Юлія Кореняк, яка також є засновницею адвокатського об’єднання “Де-Юре Альянс” разом з Олегом Мухіним та Денисом Шматковим.
Олег Мухін у 2020 році балотувався до Харківської міськради від партії “Слуга Народу”.
Техніку фірма орендує у ТОВ “Шерінг експрес” Сергія Любченка.
ТОВ “ТТ 2006”
Крім цього, 7 договорів на 41,7 млн грн уклали з ТОВ “ТТ 2006” Віталія Полежаєва. В основному мова йде про відновлення амбулаторій. Цій фірмі встигли проплатити 4,3 млн грн.
Вони орендують техніку у ФОП Старченко Віталій Якович та ТОВ “Харківбудсервіс-5”.
ПП “Голден і К”
10 договорів на 36 млн грн уклали з ПП “Голден і К” Віталія Голозубова. Серед підрядів – ремонт житлових будинків, об’єктів соціальної інфраструктури, військової частини.
В основному фірма отримувала підряди в 2022 році, а цього року напряму з цією фірмою укладають набагато менше контрактів.
ТДВ “Житлобуд-2”
Ще п’ять договорів уклали з ТДВ “Житлобуд-2” родини Кроленко. Загальна вартість договорів – 31,5 млн грн.
Ця фірма є одним з найбільших підрядників щодо відновлення будинків у місті Харкові, отримує договори й в області.
“Атлант Буд Партнер”
Шість договорів на 23,8 млн грн уклали з ТОВ “Атлант Буд Партнер” на ремонт житлової та соціальної інфраструктури в Балаклії, Чугуєві, Лозовій. Із загальної суми проплатили 4,6 млн грн.
Засновниками компанії є Василь Колісник та Олег Янчуков.
ТОВ “СК “СТС”
Угод на суму близько десяти мільйонів гривень департамент капбудівництва уклав з ТОВ “СК “СТС”. Раніше ця фірма вказувала, що для робіт використовує техніку ТОВ “Будівельник” заступника голови ХОВА Михайла Харнама.
У ТОВ “СК СТС” засновниками є Андрій Сукесов та Сергій Кудрявцев.
До червня 2023 року Сукесов був бізнес-партнером Антона Палєя, який зараз є головою Старосалтівської ВЦА. А один з підрядів, яке отмало ТОВ “СК “СТС”, стосувалось якраз відновлення будинку у Старому Салтові.
Антон Палєй запевняє, що тривалий час не є партнером Андрія Сукесова та не має ніякого стосунку до ТОВ “СК СТС”. Також чиновник зазначив, що не запрошував брати участь у торгах колишніх бізнес-партнерів, а у закупівлях департаменту капбудівництва беруть участь усі охочі.
ТОВ “Палмаз Груп”
Варто зауважити, що у 2022 році фаворитом департаменту капбудівництва ХОВА було ТОВ “Палмаз груп”, яке встигло отримати 22 підряди на 66,2 млн грн: на капремонт житлових будинків та соціальної інфраструктури у Рогані, Докучаєвському, Ізюмі.
Власником фірми записаний Анатолій Козіна, а керівником – Віктор Безрученко. Раніше ХАЦ писав про зв’язок цієї фірми з оточенням екснардепа від “ОПЗЖ” Ігоря Абрамовича.
Цього року департамент фірмі ще не платив.
Також департамент капітального будівництва ХОВА уклав 231 договір на 51,5 млн грн щодо розробки проєктної документації на ремонти та проведення авторського нагляду на об’єктах. Тут серед лідерів – ТОВ “Архаус”, ТОВ “Будівельна компанія “Фортеця”, ТОВ “Платинум АГ” та ТОВ “Танкріабуд”.
Тож, загалом департамент ХОВА уклав угод на суму понад півтора мільярда гривень, але реальних коштів підрядники майже не бачили. Договори підписують в результаті проведення торгів, але про реальну конкуренцію говорити не можна.
Основним негативним моментом залишаються завищені кошториси та відсутність реакції влади на публікації. Усе це вкупі складно назвати прозорим та ефективним процесом відновлення пошкоджених будівель на Харківщині.
Голова всеукраїнської ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик прокоментував основні тенденції проведення закупівель.
“Через введення воєнного стану закупівлі почали укладати за прямими договорами, у бізнесу додались складнощі заходити на тендерний ринок. Відтак, більшість компаній – це давні гравці. Але, незважаючи на це, найбільша проблема, на мій погляд, це окремі завищені ціни. Це перший індикатор корупційних ризиків. Якщо замовники будуть працювати над прозорістю, регулярно публікувати тендерні документацію, учасники оприлюднювати кошториси з цінами та у машинозчитувальному форматі – ціни з великою вірогідністю знизяться. Незалежно від назви компаній це буде призводити до економії бюджетних коштів”, – підкреслює Миткалик.
Матеріал підготовлений у рамках проєкту ГО “Антикорупційний штаб”: “Дорожня карта відновлення регіонів в Україні: пошук рішень на прикладі трьох областей”, що реалізується за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.