Швидкісні ремонти, документи заднім числом та переплати: як на Харківщині провели закупівлі “під ялинку”


Традиційно у грудні в Україні настає череда сумнівних передноворічних закупівель, коли у бюджеті залишаються гроші, і їх треба швидко освоїти.

Деякі громади освоюють кошти на поточний ремонт доріг. Бувають ситуації, коли роботи були давно виконані, але гроші знайшли у грудні, але бувають роботи нашвидкуруч і взимку.

27 грудня 2023 року в системі “Prozorro” з’явилось понад десять договорів на загальну суму мільйон гривень, які Новопокровська селищна рада уклала на ремонт доріг. Роботи мали завершитись до кінця року. За документами, роботи виконали буквально за ніч і в той ж день встигли підписати акти.

Ремонт доріг

Ось яскравий приклад: 25 грудня о 18:45 була підписана угода між селищною радою та ТОВ “Будівельна компанія “Вертикаль-Плюс” на ремонт дороги по вулиці Генерала Коруни в Есхарі. Наступного дня, 26 грудня, чиновники закрили підрядникам акт виконаних робіт, а 27 грудня перерахували гроші. Швидкість вражає.

Відповідь селищної ради

У Новопокровській селищній раді в письмовій відповіді зазначили, що договір підписали 25 грудня, а 27 грудня ввечері інформацію про цей договір завантажили в систему публічних закупівель. Протягом 25-26 грудня був проведений поточний ремонт у вигляді підсипання дорожного полотна щебенем. Акт про виконання ремонту підписали 26 грудня, а відбір підрядника здійснювався через запит цінових пропозицій.

Лише на дрібні ремонти протягом грудня громада уклала угод на суму близько трьох мільйонів гривень. Основним підрядником було якраз ТОВ “Будівельна компанія “Вертикаль-Плюс”.

Окремо варто згадати, що “Вертикаль-Плюс” отримала у грудні додатково 468 000 гривень на ремонт дороги на початку вулиці Широкої та на початку вулиці Покровській. Угоду на ремонт цієї дороги вартістю 3,3 мільйона гривень уклали влітку та завершили у жовтні. І ось в грудні з’являється угода нібито на додаткові роботи, що виявили під час основних робіт і не були включені у кошторис. Але деталі замовник не вказує та й угоду уклав уже після завершення робіт.

У Новопокровській селищній раді зазначили, що 24 жовтня виникла необхідність у додаткових роботах. Роботи проводили з 13 по 25 грудня, а 26 грудня була проведена оплата за виконані роботи.

Відповідь селищної ради

Юрист ХАЦ Володимир Рисенко зазначив, що закупівля додаткових робіт без відкритих торгів можлива відповідно до Постанови КМУ №1178 Про особливості публічних закупівель під час воєнного стану, однак замовник повинен обґрунтувати необхідність таких робіт. 

У даному випадку ремонт дороги уже був виконаний, а замовник в системі “Prozorro” жодним чином не обґрунтував, у яких саме додаткових роботах виникла необхідність і чому ця необхідність виникла вже після підписання акту виконаних робіт. Замовник лише посилався на норму закону, яка дозволяє йому укладати такий договір – підп. 8 п. 13 зазначеної Постанови. 

За відсутності належного обґрунтування це може свідчити про укладення договору з суттєвим порушенням, однак встановити це повинна Державна аудиторська служба України.

Швидкі ремонти стосувались не лише доріг.

Ремонт пошкодженого дитсадка у Первомайському 

За кілька днів два підприємці виконали ремонт у дитячому садку у місті  Первомайський на суму майже півтора мільйона гривень. Освітній заклад постраждав внаслідок ракетного обстрілу “Іскандером” 4 липня 2023 року. 

У жовтні керівниця дитсаду Іраїда Колованова розповідала “Суспільному” про пошкодження.

“Майже всі вікна пошкоджені, двері, стіни. Великий шматок асфальту вдарив по даху. Пошкоджені веранди — не витримали удару великими шматками асфальту. Меблі врятували, тому що ми готувалися до ремонту. Їх зібрали, вкрили плівкою. Не влетіло, але трішки пошкоджений басейн. Плитка не вціліла, великий рівень розходження”, — розповідала Іраїда Колованова.

На ремонт дитсадка ще у жовтні 2023 олку депутати виділили півтора мільйона гривень. Гроші запланували на відновлення вікон другого поверху. 

“Вирішується питання щодо надання гуманітарної допомоги благодійних організацій. Майже 95% вікон пошкоджено і 45% дверей. Двері вилетіли навіть ті, що були зачинені на ключ”, — розповідала Колованова.

Але за документами проводити тендер, щоб укласти договори, у міськраді не поспішали аж до кінця грудня. З огляду на документи, вставляти вікна та двері почали лише наприкінці грудня.

Так, 22 грудня виконавчий комітет Первомайської міськради Харківської області укладає три угоди, що стосуються ремонту у КЗ “Первомайський заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 17 “Казка”. Загальна вартість майже півтора мільйона гривень.

Два договори на заміну вікон та облаштування зовнішніх та внутрішніх укосів підписали з підприємцем Василенком Євгеном Петровичем, а ще один договір на заміну дверей з іншим ФОП Лисогор Євген Сергійович. 

Документи підписали без конкурентних процедур, ціни на вікна та двері також не вказали. Що стосується виконання робіт, то угоди були підписані у п’ятницю, а вже на ранок понеділка акти виконаних робіт закрили, включно з роботами на облаштування зовнішніх укосів.

У відділі освіти виконавчого комітету Первомайської міської ради розповіли, що ремонт виконали раніше, просто не оформляли документи. Чиновники зазначили, що гроші з місцевого бюджету на ремонт цього дитячого садка виділили ще на початку жовтня і було замовлено весь обсяг робіт. 

“Підрядна організація, що встановлювала нам вікна, прийшла, все заміряла, все розрахувала, всі вікна виготовила, вони їх привезли, встановили, а тільки потім ми оформлювали всі документи. Тому так і вийшло, що договір у нас від 22 грудня, а через три дні пройшла проплата. Всі роботи в нас на той момент були виконані, всі вікна стоять, зроблені відкоси, все, що по всім цих трьох договорах, – усе зроблено. Всі роботи виконані і закриті минулим роком. Не спочатку договір, а потім всі роботи, а навпаки. Спочатку підрядна організація робить всі роботи, а потім ми оформлюємо папери”, – зазначила начальник господарчої групи відділу освіти виконкому.

Як бачимо, чиновників не особливо цікавила економія та документи. Підрядників обрали без відкритих торгів, непрозоро, ціни на вікна теж не опублікували, а документи зробили заднім числом, під кінець бюджетного року.

Але це не єдині сумнівні угоди, які підписав виконком під “занавіс” року.

Експертиза проєкту

Так, 27 листопада виконком без проведення торгів укладає угоду на створення проєктно-кошторисної документації для будівництва захисної споруди цивільного захисту (протирадіаційне укриття) на території комунального закладу “Первомайський ліцей № 3 “Успіх”. Вартість робіт 1,3 млн грн, а виконати роботи потрібно було до кінця року. 

Підрядником без конкурсу обрали  “ХВПКУ “Архітектурне бюро”, створене у вересні 2023 року. Одразу після створення фірма почала отримувати підряди на проєктування укриттів в області. За даними порталу clarity-project.info, за кілька місяців фірма отримала сім підрядів на понад сім мільйонів гривень

Директор та засновник фірми Роман Куліш із Чернігівської області. За адресою фірми у листопаді створили ще кілька фірм: ТОВ “Харківське архітектурне бюро” та ТОВ “Архітектурне бюро “Харківдизайн”, де засновником є Олександр Кутянін.

Ці компанії також одразу почали отримувати підряди від громад в області. 

Первомайська міськрада обрала саме нещодавно створену фірму, яка не мала великого досвіду. І ось проєкт цих новеньких має пройти експертизу. Нерідко, коли журналісти питають чиновників про завищену вартість матеріалів у кошторисах чи в цілому про роздуті ціни, то отримують відповідь, що “проєкт пройшов експертизу”.

Ось і тут він пройшов. 22 грудня, знов у п’ятницю, виконком укладає угоду на проведення експертизи проєкту з ТОВ “Перша будівельна експертиза”. Сума угоди 140 000 гривень. У вівторок, 26 грудня, підписується акт виконаних робіт, а 27 грудня підрядник отримує гроші.

Тож є питання: чи фізично підрядник міг встигнути проаналізувати проєкт будівництва нового бомбосховища? Особливо без виїзду на місце, адже у вихідні його навряд хтось там чекав.

У відділі освіти Первомайської міськради запевняють, що експертиза цього проєкту розпочалась ще на початку грудня.

“Десь з 10 чи 12 грудня проєктанти направили увесь проєкт, всі документи на проходження експертизи. Експертиза все зробила. Коли в них вже був готовий звіт, тоді ми з ними підписали договір і через три дні оплатили. Коли побачили звіт експертизи, тоді проплатили і експертизу, і проєктні роботи. Місто маленьке, усна домовленість: спочатку підрядники працюють, а потім ми папери усі оформлюємо. Поки ми не побачимо зроблену роботу – ми гроші не перераховуємо”, – наголошують у відділі освіти.

У ТОВ “Перша будівельна експертиза” в коментарі зазначили, що по факту договір був готовий набагато раніше, і його замовник не підписував. До роботи вони приступили не 22 грудня, в день підписання договору, а раніше. “Ми працювали без вихідних, проаналізували проєкт не за 4 дні”, – кажуть у фірмі.

Цікаво, що експертизу новим фірмам Кутяніна теж робить ТОВ “Перша будівельна експертиза”. 

Засновниками ТОВ “Перша будівельна експертиза” є Віра Ліщінська та Юрій Підлісний. Сайт “Наші гроші” раніше писав про розкрадання коштів фірмою “Ростдорстрой” у черкаському аеропорту. У справі згадувалось і ТОВ “Перша будівельна фірма”.

Стосовно “швидких експертиз”. За даними сайту “Наші Гроші”, ТОВ “Перша будівельна експертиза” має сім співробітників, які видають в середньому не менше 20 експертиз на місяць. Ось такий конвеєр.

Коштовний папір

Були наприкінці року надшвидкі закупівлі канцелярії за цінами, вдвічі вищими за ринкові.

“Харківська спеціальна школа № 6” обласного підпорядкування у грудні купила паперу на 88 000 гривень. Вартість пачки становить 296 гривень. Угоду підписали 15 грудня і вже 20 грудня її оплатили. Підрядником став ФОП Бірюков Олександр Петрович. Для порівняння: Харківська міська поліклініка № 25 знаходить постачальника паперу по 166 гривень за пачку.

Головне управління Національної поліції в Харківській області за результатами тендеру обрало пропозицію в 138 гривень за пачку паперу. Загалом в області папір купують до 200 гривень за пачку. 

І це не єдине завищення в обласних школах. Так, 24 грудня Харківська обласна школа № 7 опублікувала угоду про придбання паперу по 256 гривень за пачку. Підрядником став ФОП Бірюкова Світлана Миколаївна. Ця ж підприємиця продавала папір обласній спеціалізованій школі № 3 уже по 296 гривень за пачку.

В обласній спеціалізованій школі №3 зазначили, що це передноворічна закупівля, треба було використати бюджетні кошти, тому таке, імовірно, сталося.

“Це кінець року був, тому зійшлись на тому, що папір буде такий, а щось інше там дешевше. Це не завжди так, інше там дешевше”, – запевняють у школі №3.

“Я закуповувала цей папір по такій ціні. Він тоді коштував по 250 гривень. Ще до повномасштабної війни ,купувала в росії. А те що зараз така ціна, так я ж то купувала по іншій. І мій чоловік, Олександр Петрович Бірюков, ми з ним ведемо разом бізнес, так само купував по такій ціні, тому і поставка була аж по 296 гривень”, – каже нам в коментарі Світлана Миколаївна Бірюкова.

За даними аналітичної системи Clarity-project, обидва підприємці, Бірюков і Бірюкова, використовували один і той самий мейл під час закупівель.

Бірюков під Новий рік постачав до шкіл обласного підпорядкування не лише канцелярію, але й бойлери, будівельні матеріали, фурнітуру тощо.

Приміром, для спецшколи № 2 Бірюков постачає клей для плитки Ceresit CM-11 по ціні вище 12 гривень за кілограм, хоча виробник пропонує ціни 8,8 гривень за кілограм і клей за такими цінами є в будь-якому будівельному маркеті, де школа могла придбати напряму.

Для цієї ж школи Бірюков продав гіпсокартон вологостійкий стіновий 2000х120х12.5 по 698 гривень за лист, хоча в “Епіцентрі” він коштує 510 гривень.

“Плитка Ceresit CM-11, гіпсокартон по таким цінам – це транспортні розходи. Зараз і машину знайти перевезти важко, і ціни на транспорт виросли”, – каже Світлана Бірюкова.

Аналогічна історія і з Бірюковою: вона постачає купу всілякого приладдя для тих самих шкіл. Наприклад, засіб для чищення “Онікс” продає по 129 гривень, хоча на “Розетці” він коштує 95 гривень. Вогнегасники продала по 1093 гривні, які на спеціалізованих сайтах коштують до 600 гривень за одиницю. До речі, з 30 січня 2024 року, в системі “YouControl”, зазначено, що Бірюкова припинила діяльність ФОПу.

Бірюкова каже, що вогнегасники везли з Києва, і “знову ж таки транспортні витрати повпливали, доставка. А засіб для чищення – я підприємець, в мене має бути якийсь прибуток, правильно?” – задає риторичне питання Бірюкова.

І ніби копійчані закупівлі, але таких угод з цими підприємцями укладають десятки. Все це відбувається поза аукціонами. Ось і набігає копійка до копійки, а переплати сягають десятки тисяч гривень. І виключно під Новий рік.

Ремонт кабінетів 

Люботинська міська лікарня перед Новим роком вирішила зробити подарунок заступнику директора та відремонтувати йому кабінет. Роботи оцінили майже в 70 тисяч гривень. Замінили шпалери, лінолеум, поміняли плитки на стелі. Ще майже 70 000 гривень витратили на ремонт кабінету відділу кадрів. Схоже, керувались принципом – “кошти залишились, і треба їх використати”.

Підрядником в обох випадках була ФОП Зінченко Наталія Віталіївна. Підприємиця лише у 2023 році почала отримувати підряди. На даний момент з нею уклали шість угод на загальну суму мільйон гривень. Всі угоди – від Люботинської лікарні, і всі вони стосувались ремонту та були укладені без проведення торгів.

Як зазначають у Люботинській лікарні, ФОП Зінченко працює не тільки з ними.

“Договір, дефектний акт, договірну ціну ми завантажили. Відомість ресурсів ми не підвантажували. У нас є працівниця, яка звіряє акти, так ось ми промоніторили, це не найвища ціна, все нормально”, – пояснила у коментарі контактна особа цих двох закупівель Олена Гугля.

Загалом подібні закупівлі характерні саме для кінця року. Ремонт доріг, заміна вікон, дивні закупівлі відбувались у кількох громадах. І це стосується не лише Харківської області. Навіть війна не змушує деяких чиновників економити кошти, вони продовжують готувати документи “заднім числом” чи переплачувати за товари улюбленим контрагентам заради освоєння бюджетних коштів.

—————————–

Це журналістське розслідування було проведене й опубліковане в рамках проєкту ІРРП “Підтримання журналістських розслідувань за фінансової підтримки International Media Support (IMS)”