Для відбудови лікарні в Ізюмі дружина Президента України збирає гроші по всьому світу. Відновлення лікарні, про яку знають далеко за межами України а, може, і Європи,  мало бути прикладом відкритості, прозорості та відсутності корупції в Україні. Але чомусь перший тендер виграла сумнівна фірма, інші учасники навіть не подавались, а кошторис переповнений завищеними цінами на будматеріали та устаткування.

І як результат: лише на першому тендері переплата становить мільйони гривень.

Передісторія  

Російські окупанти зруйнували Ізюмську лікарні 8 березня 2022 року. Після деокупації міста до відновлення лікарні долучилась перша леді України Олена Зеленська. 

Зруйнована Ізюмська лікарня Фото: Олєг Синєгубов

У лікарні розгромлені чотири операційних блоки та реанімація, все посічене уламками, розбитий томограф. Також російські загарбники винесли обладнання, ліжка з ковідного відділення, кисневі концентратори, зняли навіть крани, лінолеум, розетки та повидирали електромережі.

За попередніми оцінками Харківської ОВА, на відбудову та закупівлю обладнання потрібно 30 мільйонів євро. Проєкт передбачає не лише усунення наслідків обстрілів, завершення робіт у корпусі-довгобуді, але й комплексну відбудову з дотриманням сучасних будівельних норм

13 грудня 2022 року у Парижі Зеленська закликала допомогти Україні у  відновлення цієї лікарні. Збір коштів розпочався у листопаді 2022-го під час презентації Фундації Олени Зеленської у Лондоні.

Олена Зеленська під час візиту до Лондона Фото: Укрінформ

Після цього до Ізюму почали приїздити когорти міжнародних організацій, які хотіли долучитися до відбудови лікарні. Серед благодійників: Фонд «Лікарі без кордонів Іспанія», Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Представництво Міжнародного Медичного Корпусу в Україні, МБФ “Центр соціальних проєктів майбутнього” тощо.

Збір коштів

Франція, Катар, Великобританія, Словенія. Це ті країни, які публічно зголосилися вкладати гроші у ремонт лікарні на Харківщині.

“Наразі ми в процесі переведення 200 тисяч євро Фонду Олени Зеленської для відбудови Центральної міської лікарні Піщанської Богоматері в Ізюмі. Загалом ми налаштовані поглибити співпрацю у напрямку відновлення Харківської області”, – сказала наприкінці листопада посол Республіки Словенія в Україні Матея Превольшек на зустрічі з начальником ХОВА Олегом Синєгубовим.

У січні 2023-го французький режисер, сценарист та актор Мішель Азанавічус, який отримав “Оскар” за фільм “Артист”, перерахував Україні 125 тисяч євро на відновлення Ізюмської міської лікарні.

Письменник та режисер Бернар-Анрі Леві перераховує Фундації Олени Зеленської свої гонорари від показів двох документальних фільмів про Україну. Ці гроші також мають бути направлені на відновлення Ізюмської лікарні.

Під час благодійного вечора у Франції пройшов аукціон, на якому було зібрано 250 тисяч євро на відбудову лікарні. До збору долучилися актори Том Генкс, Наталі Портман, Ален Делон та інші світові зірки, які продали “з молотка” свої речі.

Зокрема, Том Генкс передав друкарську машинку з особистої колекції, його колега Катрін Денев – власну косметичку. Ален Делон – фотографію з кінофільму “Басейн”, яка надрукована на дереві, Наталі Портман – кілька рідкісних плакатів зі своїм автографом, музикант Томас Бангальте з гурту Daft Punk виставив на аукціон шолом робота з фільму Daft Punk’s Electroma.

Ще один благодійний збір провели у Лондоні. Найдорожчим лотом стало полотно британського художника Марка Куїнна “Київська Мадонна” – за нього заплатили 100 000 фунтів.

Нещодавно Уряд Катару також висловив бажання фінансувати відновлення Ізюмської лікарні. 

“Йдеться про 11–12 мільйонів доларів США – це майже половина ресурсу, який нам потрібен”, – повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Поки що сайт Фундації Олени Зеленської не звітував про зібрану суму та про витрати на ремонт. За підрахунками фонду, на відновлення Ізюмської лікарні потрібно 26,4 млн доларів. 

Прокт відбудови

Не просто лікарня, а мінімістечко, яке об’єднуватиме в собі кілька відокремлених приміщень із різним спектром медичних послуг відповідно до європейських стандартів – так презентував проєкт заступник голови ХОВА Михайло Харнам.

До Ізюмської лікарні приїздять благодійники Фото: пресслужби Харківської ОВА

Олег Синєгубов зазначив, що проєкт відновлення лікарні реалізують у три черги. Загальна сума робіт – понад 1,2 мільярда гривень. Вартість реконструкції першої черги – понад 700 мільйонів гривень.

Департамент капітального будівництва ХОВА без проведення тендеру віддав підряд на проєктування ТОВ “Інститут Харківпроект”. Лише вартість проектних робіт становить понад 20 мільйонів гривень.

Роботи та ціни

У жовтні 2023 року пресслужба Харківської обласної військової адміністрації повідомила, що фундація Першої леді України уже виділила 600 000 євро на відновлення операційного блоку Ізюмської лікарні. 

Підготовчі роботи завершено, незабаром розпочнеться будівництво. Мова йде про аварійно-відновлювальні роботи на суму 70 мільйонів гривень. 

Деякі ціни на матеріали можна порівняти з кошторисом із договору, який та сама лікарня уклала на ремонт одного з приміщень закладу.

І ось в кошторисі угоди з ТОВ “СК Пантеон” віконні блоки Ekipazh ultra 70 коштують 7500 гривень за квадратний метр. Для порівняння: у Львівську область виробник вікон поставляє такі блоки по 4500 гривень за квадратний метр. Ізюмська лікарня самостійно купує вікна для приміщення на вулиці Бандери за ціною 4700 гривень за квадратний метр. 

Завищені й ціни на газобетонні блоки. Так, блоки D500-2,5 планують купувати по 6120 гривень за кубічний метр (ціна без доставки. З доставкою – 6500 грн.), хоча в “Прозорро” аналогічні блоки замовники купують по 4500 гривень за кубометр. 

На понад мільйон гривень купують гарячекатану арматурну сталь діаметром 12 мм. У кошторисі ціна за тонну зазначена 50 000 гривень, а у прайсі “Метінвесту” ціна менше 33 000 гривень за тонну. Такий же порядок цифр й у моніторингу цін на арматурну сталь ДП “ДЕРЖДОРНДІ”.

Радіатори Kermi у кошторисі підрядника на 20-30 відсотків дорожче від сайту виробника.

Вартість радіаторів у кошторису

Для прикладу: радіатор, який в кошторисі вказаний по 23 тисячі гривень, на сайті дистриб’ютора стоїть по ціні дешевше 16 тисяч гривень. І це ціна в роздріб. На сайті також вказано, що для учасників тендерів є спеціальні знижки.

На загальну суму понад три мільйона гривень будуть купувати бетон Б-25 М350. Вартість кубічного метру бетону у кошторисі 5148 гривень без врахування доставки. Для порівняння, у Харкові кубічний метр такого бетону продають по 3440 гривень.

Лише на цій позиції вартість матеріалів завищена майже на мільйон. Таких позицій із завищеними цінами в цьому кошторисі – десятки, а загальна переплата – мільйони гривень.

ТОВ “СК “Пантеон” отримало підряд від лікарні на будівництво зовнішньої киснепровідної мережі вартістю 2,8 млн грн. І в цій угоді є високі ціни у кошторисі. Наприклад, підрядник прописав ціну розчинника Sika Colma Clener по 1046 гривень за кілограм, а в інтернет-магазинах пропозиції на цей товар нижче ніж 700 гривень за кілограм.

Ціни за очисник

Перші проплати для проведення робіт з будівництва киснепровода на рахунки підрядника уже надходять.

Підрядник


До 2023 року ТОВ “СК “Пантеон” не мало великого досвіду та мільйонних підрядів, хоча в тендерних документах намагались відрекомендувати себе “серйозно”. 1 травня 2023 року Олексій Буряк став директором та засновником фірми, після чого “Пантеон” почав отримувати підряди від ХОВА.

Зокрема, уклали договір із ТОВ “СК Пантеон” на 25,9 млн грн щодо капітального ремонту 6-ого поверху та вхідної групи в Обласній клінічній травматологічній лікарні на Салтівці.

Ця фірма “засвітилась” у розслідуванні ХАЦ щодо ймовірної підробки документів на тендери департаменту капбудівництва ХОВА на відбудову багатоповерхівок у Старому Салтові. Аналіз фінансових документів ТОВ “СК Пантеон” показав, що зазначені договори компанія виконати не могла: банально не мала доходу від цих робіт. Цікаво, що завантажені акти виконаних робіт стосувались ремонту об’єктів, де генпідрядником була фірма заступника голови ХОВА Михайла Харнама. 

Відновлення Ізюмської лікарні розпочалось. Фото: city-izyum.gov.ua

Після публікації нашого розслідування СК “Пантеон” почав завантажувати інші угоди, дрібніші, але осад, як-то кажуть, лишився.

Коментарі лікарні та Харківської ОВА

Представники влади у коментарях наголошують на тому, що витримали всі процедури за буквою закону.

Уповноважений з питань публічних закупівель в Ізюмській центральній міській лікарні Піщанської Богоматері Сергій Клочко не став пояснювати різницю у цінах. 

За його словами, кошторис аварійно-відновлювальних робіт пройшов затвердження на сесії міськради і на цьому все.

Директор лікарні Дмитро Зінов’єв запевнив, що вся інформація є на “Прозорро” і телефоном коментувати завищення цін відмовився, попросивши надіслати запит поштою.

ХАЦ відправив запит з проханням надати пояснення щодо завищення цін у кошторисі до лікарні. У випадку надходження відповіді, вона буде додана до тексту.

Також ХАЦ звернувся з проханням до Харківської ОВА надати коментар щодо завищення цін на матеріали в першому ж тендері, який стосується відновлення Ізюмської лікарні. Адже саме голова ОВА Олег Синєгубов комунікує з Фундацією Олени Зеленської.

В ОВА не вбачають завищення цін і вважають їх ринковими.

“Вартість матеріалів у договірній ціні не є остаточною закупівельною ціною. При виконанні робіт та закритті актів виконаних робіт – вартість матеріалів повинна відповідати ринковим цінам, – наголосили в пресслужбі Харківської ОВА. 

Щодо вартості вікон, в обладміністрації запевняють, що у кошторисі враховані алюмінієві вітражі індивідуального виготовлення на висоту поверху та більше з частковим заходом на покрівлю. В ОВА наголошують, що вартість таких систем некоректно порівнювати із стандартними конструкціями (посилений профіль, товщина склопакета, фурнітура). І пообіцяли, що на момент замовлення та виготовлення конструкцій ціни розглядатимуться додатково.

Щодо цін на такі матеріали як газобетонні блоки, арматура, товарний бетон розглядати без урахування вартості доставки 150 км також некоректно, кажуть в Харківській ОВА. Такий матеріал як марковий бетон для залізничного каркасу (що зводиться в зимовий період) повинен бути з протиморозними добавками і від виробника гарантуючого марку та якість, підтверджені сертифікатом. 

Тут треба зробити примітку, що ми навели ціни на ці матеріали якраз без доставки, бо доставка відображена додатково.

У відповіді також було пообіцяно розглянути ці питання з цінами на черговому засіданні групи “Прозорість та підзвітність” в Харківській ОВА.

Але варто згадати, що завищення є не по одиничним випадках, а в цілому по десяткам позицій у кошторисі.

У цілому суттєві завищення цін типові для об’єктів відбудови, які відбуваються під егідою Харківської обласної військової адміністрації. Це доводили численні публікації ХАЦ та “Наших грошей”.

У той же час Служба відновлення на Харківщині реагує на публікації щодо завищення цін, і останні тендери Служби показують як збільшення учасників торгів так і суттєву економію. 

У цьому контексті чиновники, відповідальні за відновлення Ізюмської лікарні, ризикують потрапити у серйозний міжнародний корупційний скандал. Адже корупція на відбудові – найбільший “червоний прапорець” для іноземних донорів.

—————————–

Це журналістське розслідування було проведене й опубліковане в рамках проєкту ІРРП “Підтримання журналістських розслідувань за фінансової підтримки International Media Support (IMS)”

Павло Новик, Євген Лісічкін