Кейс “Хворост”: як новачок з кримінальним шлейфом отримав мільйони на відбудову будинку на Харківщині

Кейс “Хворост”: як новачок з кримінальним шлейфом отримав мільйони на відбудову будинку на Харківщині

На Харківщині чиновники віддали понад шість мільйонів гривень на ремонт будинку після російського обстрілу нещодавно зареєстрованому підприємцю, з кримінальним бекграундом та ризиком, що його рахунки заблокують.

Це одна з історій, про яку дізнався “Харківський антикорупційний центр” вже постфактум. Адже під час воєнного стану заготівельникам дозволяли не викладати відразу угоду та не проводити торги, чим вони і скористались. 

Договір на відновлення

Під час війни закупівельники мають звертати увагу на спроможність підрядника виконати роботи якісно і в термін. Саме тому часто обирають серед великих будівельних компаній, які роками працюють на освоєнні бюджетних коштів. У Харків такий приклад – “Трест Житлобуд-1”, який за даними сайту “Прозорро”, лише у 2022 році отримав договорів на загальну суму понад 800 млн грн.

Але в цьому випадку історія зовсім інша.

Департамент капітального будівництва Харківського 30 листопада 2022 року уклав угоду з ФОП Хворост Денис Русланович. Сума договору склала 6,812 млн грн. Цікаво, що в системі “Прозорро” договір вже з’явився після Нового року, а детального кошторису на портал не завантажили. 

Мова йде про аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) будівлі гуртожитку, за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Докучаєвське, вул. Докучаєва, 12.

За даними порталу публічних коштів “Є-Дата” Хворост отримав ці гроші протягом місяця. Спочатку 5,8 млн грн, а потім решту суми.

Цікаво, що Денис Хворост зареєстрував ФОП лише 7 вересня 2022 року. І вже за пару місяців без тендерів отримує мільйони бюджетних коштів на ремонт.

При цьому у обласній адмінстрації не дуже переймались тим, що рахунки Хвороста можуть бути заблокованими.

Ми намагались додзвонитись до Дениса Хвороста та поцікавитись як йому вдалось отримати цей підряд, практично без будь-якого досвіду. Але обидва його телефони були відключеними. 

Розлучення

Якщо проаналізувати реєстр судових рішень, то можна дізнатись, що в 2021 році  Денис Хворост розлучається з дружиною і вона стверджує, що він зловживає алкоголем.

Під час розлучення, вже ексдружина, Ольга Хворост подає на аліменти і зараз підрядник має відкрите виконавче провадження щодо стягнення коштів.

Юрист “Харківського антикорупційного центру” Володимир Рисенко відмічає, що в даній ситуації був ризик, що частину від перерахованих бюджетних коштів судовий виконавець міг стягнути в якості аліментів.

“На момент укладення договору Березанським районним судом Миколаївської області вже було винесено два рішення щодо саме цього підприємця: судовий наказ про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини у розмірі четвертої частини від усіх видів заробітку, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно. А також рішення про стягнення аліментів на утримання колишньої дружини у розмірі четвертої частини всіх видів заробітку (доходу), щомісяця, до досягнення дитиною віку трьох років. Виконавче провадження за наказом вже було відкрито. Тобто значна частина грошових коштів за цим договором повинна була бути стягнута державним виконавцем в якості аліментів”, – підкреслює Рисенко.

Але це ще не все. Ще трохи даних з судового реєстру: Хворост мав проблеми з законом ще з 16-ти років, коли його оштрафували за перебування у п’яному вигляді у метро. А зараз особа з повністю співпадаючим ПІБ є обвинуваченим у справі щодо крадіжки. І вже кілька місяців правоохоронці не можуть його знайти, щоб доставити до суду.

“Дзержинським районним судом міста Харкова застосовано примусовий привід до суду обвинуваченого – Хвороста Дениса Руслановича, який ухиляється від явки до суду. Якщо це не повне співпадіння ПІБ, то Департамент капбудівництва перерахував мільйони гривень особі, яку обвинувачують у скоєній крадіжці (ч.4 ст. 185 КК України) і яку не можуть знайти”, – зазначає Рисенко.

Наступне засідання по цій справі має відбутися 27 квітня. Звісно, якщо правоохоронцям вдасться знайти підприємця. 

Реакція ХАЦ

“Харківський антикорупційний центр” звернувся до НАБУ щодо можливого зловживання службовим становищем чиновників Департаменту та розкрадання бюджетних коштів.

Але реєструвати кримінальне провадження у НАБУ не стали. Тож юрист ХАЦ оскаржив дії правоохоронців у суді. 

“Окремо слід підкреслити неправомірні дії НАБУ за нашою заявою про кримінальне правопорушення. НАБУ не тільки не зареєструвало кримінальне провадження, як було зобов’язано за вимогами КПК, але й проводило якісь дії в позапроцесуальний спосіб. Зокрема вони повідомляють про площу відремонтованого даху, тобто детективи виїжджали на місце ремонту. Але здійснені до внесення в ЄРДР слідчі (процесуальні) дії та їхні результати є недопустимими доказами та, головне, фігуранти можливого кримінального провадження вже мають інформацію про його наявність вже до початку досудового розслідування”, – підкреслив юрист організації.

Але у цій довідці, яку надав слідчий до суду, є цікавинка, яку не показали в системі “Прозорро”. Фактичний обсяг робіт – 200 квадратних метрів покрівлі.

Скрін з документів, які слідчий НАБУ надав до суду

Тобто вартість одного квадратного метра ремонту покрівлі, якщо рахувати показники з довідки НАБУ, склала 34 тисячі гривень. 

Для порівняння у Бучанському районі вартість ремонту покрівлі у школі склала близько чотирьох тисяч гривень. А за суму 6,2 млн грн відремонтують майже півтори тисячі квадратних метрів, а не 200.  


Більше того, сам Департамент капітального будівництва Харківської ОДА замовляє ремонт покрівлі лікарні у Балаклії, де за 3,2 млн грн планує відремонтувати 1600 кв.м. покрівлі загалом на двох корпусах. 

Відповідь Департаменту капітального будівництва ХОВА

“Харківський антикорупційний центр” звернувся до Харківської ОДА з питаннями щодо цієї закупівлі, зокрема, чи вивчалась при укладанні договору наявність досвіду у Дениса Хвороста, чи було це взагалі критерієм при обранні цього підрядника.

Скрін відповіді Департаменту на запт ХАЦ

В Департаменті у відповідь на інформ.запит зазначили, що закупівля здійснювалась відповідно до пункту 9 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі” на час дії воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування. 

В Департаменті запевняють, що закупівля здійснювалась з дотриманням принципів максимальної економії, ефективності, запобігання корупційним діям і зловживанням. Але по факту питання про те, як саме Департамент визначив виконавця та чи вимагали від підрядника надати докази досвіду виконання подібних робіт, у Харківській обласній військовій адміністрації залишили без відповіді.

Як бачимо, відповідь є просто відпискою. Щодо керівництва Департаменту, то його зараз очолює Євгенія Іванська, яка і підписувала відповідь на запит. До своєї теперішньої роботи Іванська працювала у територіальному управлінні ДАБІ. В 2020 році, за даними медіа-групи “Об’єктив”, Іванську від посади відсторонили зі скандалом.

Після чого, вона замінила на посаді директора Департаменту капбудівництва Андрія Винниченка. Останній був відсторонений після того, як його затримали правоохоронці під час отримання хабара. Минулого року ВАКС призначив Винниченку сім років ув’язнення з конфіскацією майна. З часом Іванську зробили заступником директора, а директором був призначений Сергій Жуков. При цьому восени частину договорів на роботи підписував Жуков, а частину Іванська. Зараз вона знов очільниця Департаменту.

Варто зазначити, що прозорість вибору підрядників та використання коштів буде однією з умов отримання грошей на відбудову від міжнародних партнерів. І більші кошти отримають ті регіони, де влада буде відкритою та буде показувати на що витрачається допомога. 

————————————— 

Ця публікація зроблена Харківським Антикорупційним центром в рамках Matra Programme, що фінансується урядом Нідерландів. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ХАЦ і не обов’язково відображає погляди уряду Нідерландів.