Минулого тижня стало відомо, що НАБУ підозрює першого заступника директора КП “Харківські теплові мережі” Сергія Волика у заволодінні державними коштами та коштами міжнародних партнерів України, що призначалися для відновлення критичної інфраструктури у Харкові. Сума збитків – майже 160 мільйонів гривень. 

ХАЦу з судового реєстру стали відомі подробиці цієї справи та фірми, що фігурують у провадженні.

9 березня 2023 року до ЄРДР були внесені відомості за ч. 5 ст. 191 КК України про те, що службові особи комунального підприємства “Харківські теплові мережі” у 2022 році привласнили кошти в сумі понад 66 млн грн, проводячи закупівлю товарів за завищеними цінами.

23 жовтня 2023 року до ЄРДР були внесені відомості за ч. 5 ст. 191 КК України про те, що службові особи КП “Харківські теплові мережі” в період 2022-2023 років увійшли у злочинну змову із групою осіб, якими фактично контролюється діяльність кількох підприємств. Це ВК “Сантехмонтаж”, ТОВ “Арк Метал Тьюб” (перейменовано в ТОВ “Орлен Ойл”, зараз зареєстроване на сейшельський офшор LЕGАL SЕRVІСЕS СОМРАNУ LТD, а бенефіціаром зазначена Белле Ельна Паулетта. До цієї жінки ми повернемось пізніше. Раніше власником та керівником був Павло Рибалка), ТОВ “Вуглеметтрейдінг”, ТОВ “ТД “Стеклопласт”, ТОВ “Альянс”. Менеджери “Тепломереж” купили у ВК “Сантехмонтаж” (керівник – Євген Цирульников, бенефіціарні власники – той же Євген Цирульников та Ізраіль Цирульников) труб ізольованих на загальну суму понад 40 мільйонів гривень за рахунок коштів позики Світового банку за значно завищеними цінами. Аби привласнити кошти, учасники схеми використали спеціально створені підприємства: ТОВ “Арк Метал Тьюб”, ТОВ “Вуглеметтрейдінг” та ТОВ “ТД “Стеклопласт”, які реальної діяльності ніколи не вели, але через оформлення операцій з ними відбулося штучне підвищення цін на труби, що призвело до розтрати коштів харківського КП на суму понад 20 млн грн.

Фото Євгена Цирульникова – Фейсбук

Фото Ізраіля Цирульникова – Урядовий кур’єр

Фото: “Урядовий кур’єр”

Фото: “Урядовий кур’єр”

25 січня 2024 року до ЄРДР були внесені відомості за ч. 5 ст. 191 КК України про те, що службові особи КП “Харківські теплові мережі”, за попередньою змовою групою осіб із представниками підприємства ТОВ “Ворлд Фуд Енд Фід” (власник – Денис Фролов, керівник – Юрій Пятаков) з червня 2022 року по березень 2023 року заволоділи коштами в сумі 4,3 млн грн, купуючи природну кам’яну технічну сіль за умисно завищеним цінами.

Денис Фролов раніше був власником та керівником ТОВ “Вуглеметтрейдінг”, про яке йшлося вище (через оформлення операцій з цією фірмою було штучне завищення цін на труби). За даними порталу публічних коштів “Є-Дата”, у 2022 році ТОВ “Вуглеметтрейдінг” поставило тепломережам труб на суму понад 140 мільйонів гривень. При чому жодного звіту про ці закупівлі у Prozorro немає.

На момент укладання цих договорів власником та директором фірми був Денис Борисович Фролов. Людина з таким ПІБ була відома як комерційний директор Дніпровського металургійного заводу, який займається виробництвом труб. Цей завод належить групі DCH харківського бізнесмена Олександра Ярославського.

Варто нагадати, що Сергій Волик, якого підозрюють в організації схеми, був першим віцепрезидентом футбольного клубу “Металіст”, власником якого на той момент був саме Ярославський.

Також 25 січня 2024 року до ЄРДР були внесені відомості за ч. 4 ст. 358 КК України про те, що службові особи КП “Харківські теплові мережі” за попередньою змовою групою осіб із представниками ТОВ “Вуглеметтрейдінг” (на той момент керівником та власником фірми значився Денис Фролов) протягом лютого – березня 2023 року з метою документального обґрунтування здійснення закупівель використали завідомо підроблений документ – гарантійний лист, наданий від імені підприємства ТОВ “Інтерпайп Ніко Тьюб”.

4 березня 2024 року до ЄРДР були внесені відомості за ч. 5 ст. 191 КК України про те, що службові особи КП “Харківські теплові мережі”, за попередньою змовою групою осіб із представниками підприємства ТОВ “ТД “Стеклопласт”, із травня по грудень 2022 року заволоділи коштами в сумі 5,4 млн грн, купуючи віконні блоки за умисно завищеними цінами. На той момент керівником та власником ТОВ “ТД “Стеклопласт” був Юрій Пічугін (раніше був власником вищезгаданого ТОВ “Ворлд Фуд Енд Фід”).

Повернемось до ТОВ “Вуглеметтрейдінг”. У березні 2023 року у фірми змінився власник, замість Фролова став Едуард Щербина. А у вересні минулого року фірму перереєстровують, як і вищезгадане ТОВ “Арк Метал Тьюб”, на сейшельський офшор LЕGАL SЕRVІСЕS СОМРАNУ LТD. Також підприємство змінило назву – на “Арія ЛТД”. Вид діяльності фірми теж змінився: компанія тепер знімає фільми. Її бенефіціаром зазначена Белле Ельна Паулетта. Ця жінка допомагає в реєстрації іноземних компаній, зокрема у Великобританії бізнесменам з України та рф.

Ще одне підприємство зі схеми, ТОВ “ТД “Стеклопласт”, теж змінило назву на ТОВ “Хелен Авто”. Зараз фірма також зареєстрована на той же сейшельський офшор LЕGАL SЕRVІСЕS СОМРАNУ LТD, а бенефіціаром зазначена та ж Белле Ельна Паулетта. Змінився і основний вид діяльності: з оптової торгівлі іншими машинами та устаткуванням на вантажний автомобільний транспорт.

З ухвали суду стало відомо, що Сергій Волик як перший заступник директора “ХТМ” вивчав потреби комунального підприємства у продукції, зокрема вирішив, що КП потрібні труби, металопластикові вікна та технічна сіль. Про це він повідомив організатора схеми, а той у свою чергу пояснив, що для поставки продукції необхідно укласти договори з підконтрольними йому підприємствами.

Як стало відомо ХАЦ, серед тих, кому повідомили про підозру у цій справі – начальник відділу публічних закупівель та договірної роботи КП “Харківські теплові мережі” Валерій Олександрович Морозов.

На думку слідства, він, діючи за вказівкою Волика, не зробив аналіз цін інших виробників та підготував проєкти кількох договорів для КП “Харківські теплові мережі”: на труби сталеві безшовні – із ТОВ “Вуглеметтрейдінг”, на віконні блоки – із ТОВ “ТД “Стеклопласт”, на постачання солі  – із ТОВ “Ворлд Фуд Енд Фід”. Також слідство встановило, що Волик неодноразово наказував Морозову підготувати додаткові угоди на безпідставне збільшення вартості цих договорів.

З урахуванням встановленої під час досудового слідства фактичної ринкової вартості труб, віконних блоків та солі, імпортованої в Україну, експерти порахували переплати: на трубах з урахуванням витрат на доставку – 127,9 млн грн, на віконних блоках – 5,4 млн грн, на солі – 4,3 млн грн.

Також встановлено, що організатори схеми змогли отримати від Дніпропетровської торгово-промислової палати необхідні довідки про ціну труб та металопластикових конструкцій на ринку України. Для цього вони “вплинули” на експертів ДТПП.

Валерія Морозова також підозрюють у тому, що він “організував” довідки стосовно рівня цін на сіль кам`яну, залучивши начальника відділу ділової інформації Харківської торгово-промислової палати. 

Згідно висновку судової товарознавчої експертизи, ринкова вартість віконного блоку WDS 6S або аналогу станом на червень 2022 складала 3 067 грн за 1 кв. м, а віконного блоку WDS 5S або аналогу – 2 835 грн за 1 кв.м. Натомість “Харківські теплові мережі” заплатили “ТД “Стеклопласт” 5 023 грн за 1 кв. м віконного блоку WDS 6S та 4658 за 1 кв. м віконного блоку WDS 5S.

За висновком судової економічної експертизи, за труби переплатили 130 млн грн з ПДВ, а за сіль – 5,05 млн грн з ПДВ. За результатами комісійної судової економічної експертизи, сума збитків  внаслідок придбання віконних блоків за завищеними цінами склала 4,5 млн грн.

Крім Морозова та Волика, у справі ще п’ять підозрюваних: організатор схеми та чотири підконтрольних йому особи. Підозрюваним були обрані такі запобіжні заходи -для двох осіб нічний домашній арешт строком на 2 місяці, запобіжний захід у виді застави у розмірі 8 000 000 грн, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк 60 днів з можливістю внести заставу у розмірі 3 000 000 грн, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк 60 днів з можливістю внести заставу у розмірі 10 000 000 грн, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк 60 днів з можливістю внести заставу у розмірі 9 992 400 грн. До Валерія Морозова суд застосував запобіжний захід у виді застави розміром 900 000 грн.

До речі, у рамках цієї справи у серпні 2023 року  був проведений обшук за місцем проживання генерального директора КП “ХТМ” Василя Скопенка.

Вже після публікації релізу НАБУ, на сайті Харківських тепломереж з’явилось повідомлення про те, що Волик та Морозов будуть відсторонені від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

За даними ХАЦ, у 2022 році переважну частину закупівель “ХТМ” не публікували в Prozorro. Звіти про ті угоди не завантажені до системи закупівель до сих пір, а деякі підрядники уже змінили назви, адреси реєстрації, засновників та профіль діяльності, що вказує на їхню фіктивність.

#хац_контроль