Переплата на молочній продукції у дитсадочки: подробиці переданої до суду справи голови тендерного комітету

Прокуратура направила до суду обвинувальний акт стосовно колишньої голови тендерного комітету управління освіти одного з районів Харкова, яку обвинувачують в організації постачання продуктів харчування для дитсадочків за завищеними цінами, внаслідок чого було завдано майже 2 млн грн збитків. Про це стало відомо з пресрелізу обласної прокуратури.

Як з’ясував Харківський антикорупційний центр із порталу “Судова влада” та судового реєстру, мова йде про Наталію Грібьонкіну, колишню голову тендерного комітету управління освіти Адміністрації Московського (зараз уже Салтівського) району Харкова.

Фото: Харківська обласна прокуратура

Грібьонкіна в управлінні освіти Адміністрації Московського району займала посаду головного спеціаліста, до цього працювала на посаді заступника головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Управління освіти адміністрації Московського району міськради. Головою тендерного комітету була призначена в листопаді 2018 року.

За даними слідства, у 2020 році Грібьонкіна організувала проведення тендерів на закупівлю молочних продуктів, зокрема пастеризованого і згущеного молока, сиру для закладів дошкільної освіти одного з районів Харкова. Будучи головою тендерного комітету, на думку слідства, не забезпечила вивчення ринкових цін на ці продукти.

У результаті було укладено договір із двома фізичними особами-підприємцями щодо поставки продуктів за завищеними цінами. Як наслідок, на рахунок підприємців, за інформацією слідства, було перераховано майже 2 млн грн.

З ухвали суду від 10 липня про застосування запобіжного заходу відносно Грібьонкіної стало відомо, що вона працює на посаді головного спеціаліста загального відділу департаменту освіти Харківської міської ради, є контактною особою під час проведення закупівель департаменту.

Грібьонкіній повідомили про підозру 30 червня цього року.

Слідство та прокуратура під час липневого судового засідання, після повідомлення Грібьонінкіній про підозру, просили запобіжний захід для неї у вигляді особистого зобов`язання, але суд відхилив це клопотання і не обрав жодного запобіжного заходу.

29 грудня 2020 року між управлінням освіти адміністрації Московського району та ФОП Юхно Ірина Андріївна було укладено договір на загальну суму 4,25 млн грн на поставку 1500 кілограмів сичужного сиру 50% жирності та 33 000 кг сиру кисломолочного 9 %.

Під час досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість на зазначені у договорі продукти харчування на момент укладання договору становила:

– сир сичужний 50% жирності за кілограм на території Харкова та Харківської області – 180,15 грн за 1 кг.

– сир кисломолочний 9 % за кг на території Харкова та Харківської області – 100,48 грн. за кг.

Очікувана вартість закупівлі та вартість договору майже ідентична.

Очікувана вартість сиру сичужного 50% жирності була запропонована 221,15 грн. за кілограм, сиру кисломолочного 9 % – 118,85 грн. за кілограм.

При визначенні ціни товару та вимог до учасників закупівлі було використано ціни попередніх закупівель, які неодноразово були піддані критиці у ЗМІ внаслідок залучення до них фізичних-осіб підприємців, пов`язаних з КО “Дошкільне харчування”.

Крім того, на думку слідства, у тендерній документації були встановлені дискримінаційні вимоги до учасників торгів.

Також в ухвалі суду зазначено, що пропозиція другого учасника тендеру, ФОП Сарецян Сергій Вачаганович, мала бути відхилена як така, що не відповідала кваліфікаційним вимогам.

Встановлено, що вищевказаний договір виконано в повному обсязі, управління освіти адміністрації Московського (Салтівського) району в повному обсязі провело розрахунки на 4,25 млн грн з ФОП Юхно Ірина Андріївна.

Слідство зазначає, що за цим договором було перераховано надлишково 667,6 тис. грн бюджетних коштів.

10 лютого 2021 року між управлінням освіти Адміністрації Московського (Салтівського) району та ФОП Свиридов Геннадій Сергійович було укладено договір на 7,1 млн грн. щодо поставки 230 000 кг молока коров`ячого пастеризованого 2,5 % жирності за ціною 29,93 грн за кг та 2000 кг молока незбираного згущеного з цукром 8,5% жирності за ціною – 107,70 грн. за кг.

Встановлено, що обсяги закупівлі були зменшені і вищевказаний договір виконано частково та проведено розрахунки з ФОП Свиридов Геннадій Сергійович на загальну суму 5,24 млн грн.

Договір уклали за переговорною процедурою, бо торги не відбулись.

У тендерній документації знову ж таки були дискримінаційні вимоги до потенційного постачальника.

Як зазначає слідство, тендерним комітетом за пропозицією Грібьонкіної було прийнято рішення про застосування переговорної процедури закупівлі з ФОП Свиридов, який неодноразово згадувався у ЗМІ як учасник схеми з розкрадання бюджетних коштів під час постачання продуктів харчування у дитячі заклади фізичними-особами підприємців, пов`язаними з КО “Дошкільне харчування”.

Під час досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість на зазначені у договорі продукти харчування на момент укладення договору становила:

– молоко коров`яче пастеризоване 2,5 % жирності, фасоване – 22,41 за 1 кг.

– молоко незбиране згущене з цукром 8,5 % жирності 95,11 грн за 1 кг.

Таким чином, на думку слідства, зайво було перераховано 1,29 млн грн.

Загалом, як встановило слідство, переплати на двох тендерах склали 1,96 млн грн..

Грібьонкіна у судовому засіданні зазначила, що підозра необґрунтована, вину не визнала.

Її захисник вказав, що висновки експертизи були проведені без врахування додаткових витрат на логістику.

ФОПи, про які йде мова в матеріалі, це люди з оточення колишнього очільника комунальної організації “Дошкільне харчування” Юрія Насонова. Ще в січні 2018 року ХАЦ робив розслідування щодо монополії на поставках молока в дитячі садки Харкова. Станом на кінець 2021 року ситуація кращою не стала.

У липні 2022 року ХАЦ повідомляв про те, що прокуратура затвердила та направила до суду обвинувальний акт стосовно трьох осіб, які постачали до дошкільних закладів молоко та молочні продукти за завищеними цінами, що привело до заволодіння майже 1,3 млн грн бюджетних коштів. Мова йшла про Олену Збицьку (начальник управління освіти Індустріального району), Юрія Насонова (директор комунальної організації “Дошкільне харчування”) та ФОП Маляр Валерія Вікторівна.

У листопаді 2022 року комунальну організацію “Дошкільне харчування” на сесії міськради було ліквідовано.

#хац_контроль