До суду передали справу харківського топполіцейського, який хотів заробити $100 000 на “колабораціонізмі”. Що про нього відомо

До Московського райсуду міста Харкова передали справу щодо заступника начальника Харківського районного управління поліції № 2 – начальника кримінальної поліції ГУНП в Харківській області та колишнього поліцейського, які намагались заробити на людях, що проходили по справі щодо колабораційної діяльності. Про це стало відомо з повідомлення ДБР.

За даними ХАЦ, мова йде про заступника начальника Харківського управління поліції № 2 Олега Вітера та його колишнього колегу Ігоря Шпатенка.

Фото: ДБР

Фото: ДБР

На початку вересня минулого року полковника поліції Вітера звільнили з поліції. Він подав позов про поновлення на посаді, але суд першої інстанції відмовив йому, зараз триває розгляд в апеляційній інстанції. Харківському районному управлінні поліції №2 підпорядковується Салтівський, Немишлянський, Індустріальний райони міста Харкова та Липецький відділ поліції в Харківській області.

Як повідомили у ДБР, у 2023 році Вітер та Шпатенко дізнались, що одного з їхніх знайомих перевіряє СБУ на причетність до колабораційної діяльності. 16 липня 2023 року вони зустрілись з ним та запропонували допомогу у закритті кримінального провадження. Варто зазначити, що провадження відкрили лише 21 липня 2023 року.

За свої послуги вони зажадали 100 000 доларів, причому за цю суму обіцяли допомогти не лише йому, а й ще двом фігурантам цього кримінального провадження. Аби схилити чоловіків до надання хабаря, вони навіть роздрукували витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань та розповіли, що уже відбуваються процесуальні дії, йде збір доказів і от-от їм повідомлять про підозри.

Після переговорів Вітер та Шпатенко погодились зменшити суму до 70 000 доларів, але зауважували, що більшу частину вони мають передати своїм колегам з СБУ та прокурорам, які здійснюють процесуальне керівництво. Насправді, за інформацією слідства, поліцейські взагалі не планували допомагати, а просто хотіли нажитися на чоловіках, оскільки знали, що провадження щодо колабораційної діяльності має бути закрите через відсутність складу злочину.

Протягом липня – початку серпня 2023 року Вітер та Шпатенко неодноразово зустрічались з чоловіками, на яких хотіли нажитись. Зустрічі відбувались, зокрема, і біля будівлі райвідділку поліції. Отримавши згоду на передачу коштів, комунікацію почав вести Шпатенко.

А вже 5 серпня Шпатенка затримали поряд із будівлею школи №58 по пр. Ювілейному під час одержання коштів. Того ж дня затримали і Вітера.

Шпатенко раніше був старшим оперуповноваженим сектору розкриття злочинів проти власності відділу кримінальної поліції у Київському райвідділі поліції ГУНП в Харківській області, але в липні 2020 року звільнився. Саме тоді Police Control повідомляв про те, що СБУ викрила та затримала оперуповноважених Київського відділу поліції Харкова, які вимагали гроші з наркозалежних. Без оформлення процесуальних документів вони затримували людей, які збирали “закладки”, а потім вимагали гроші від них або від родичів. Серед затриманих оперуповноважених був і Шпатенко. Зараз справу вже передали до суду, і Шпатенко у ній у статусі обвинуваченого.

За новою справою, під час обрання запобіжного заходу Шпатенку було вказано, що він діючий військовослужбовець, займає посаду старшого стрільця відділення охорони у роті охорони. 7 серпня 2023 року його відправили під домашній арешт, але в апеляційній інстанції 5 вересня змінили запобіжний захід на тримання під вартою з можливістю внести заставу в розмірі 1 342 000 грн. 8 вересня за Шпатенка внесли заставу.

Шпатенко, як і Вітер, оскаржував у суді своє звільнення із поліції, але безуспішно.

Вітеру у серпні 2023 року обрали запобіжний захід у виді тримання під вартою з можливістю внести заставу розміром 214 720 грн, але в апеляції збільшили заставу до 8 052 000 грн. Вже 15 вересня за Вітера внесли заставу розміром 8,05 млн грн, і він вийшов з СІЗО.

23 квітня 2024 року Вітеру зменшили заставу до 1 271 760 грн, тож 6 780 240 грн повернуть заставодавцю.

Під час обшуку у Вітера вилучили готівки на загальну суму 119 700 доларів, згодом ці гроші арештували. Варто зазначити, що в деклараціях Вітера за 20222023 роки такої суми збережень у сім’ї не було.

Як нам вдалося дізнатися, людину на ім’я Вітер Олег Романович звільняють із поліції не вперше. У 2013 році його вигнали так само через відкрите кримінальне провадження.

Справа, у якій Вітер теж є обвинуваченим (перша та друга судові інстанції Вітера виправдали, а касація повернула справу на розгляд в суд першої інстанції) стосувалась подій квітня 2013 року. Як зазначено в обвинувальному акті, капітан поліції Вітер, оперуповноважений відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Харківського міського управління поліції разом із чотирма колегами затримали та доставили до відділку поліції людину. Вони довго знущались із затриманого, що спричинило крововиливи і садна на голові, шиї, тулубі, ногах та руках та погрожували притягненням до кримінальної відповідальності за збут наркотичних засобів, хоча нічого у чоловіка не вилучали. Вони змусили затриманого написати завідомо неправдиві документи, а саме: заяву про надання дозволу на проведення особистого огляду, пояснення про нібито придбання, виготовлення та зберігання без мети збуту марихуани та підписати підроблений протокол про адмінправопорушення.

Після цього від затриманого вимагали сплатити 5 000 доларів, а оскільки таких грошей у нього не було, змусили переоформити “Нісан Максима”, яким він володів за довіреністю. Через погрози чоловік склав письмову розписку про отримання від підставної особи 6500 доларів за передачу автівки, а також передав автомобіль, ключі та документи на нього.

Зараз ця справа розглядається в Ленінському райсуді Харкова. Наступне засідання призначене на 30 квітня.

#хац_контроль