“В Україні відправляють на військові збори із 14 років” — фейк російської пропаганди

На декількох російських пропагандистських ресурсах з’явилась інформація про те, що в Україні почали викликати 16-річних хлопців до Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) та начебто відправляти на військові збори.

Згодом  цього “вау-ефекту” росіянам здалось замало, і вони знизили віковий ценз до 14 років, зокрема і щодо Харківської області.

Звісно, це фейк ворожої пропаганди.

Шістнадцятирічних хлопців дійсно можна зустріти у приміщеннях українських ТЦК та СП. Вони з’являються там для постановки на військовий облік, а не для проходження військових зборів, як фантазують росіяни. Наприкінці минулого року Кабінет Міністрів ухвалив новий порядок військового обліку призовників.

У документі зазначається, що чоловіки мають ставати на облік при досягненні 17-річного віку.

Тобто якщо раніше вік постановки на облік починався із 17 років, то зараз – із 16 років.

Тепер треба йти до військкомату не в момент, коли виповнилось 16 років, а в той рік, коли має виповнитися 17 років. Наприклад, якщо у 2023 році хлопцю виповнилося 16, то у 2024 він має стати на військовий облік. 

Однак ця зміна для постановки на військовий облік не змінює інші норми, відповідно з якими людину можуть мобілізувати або призвати на строкову службу тільки із 18 років. Але призов на строкову службу під час воєнного стану в Україні скасований.

А тепер до фотоілюстрацій матеріалу росіян. 

Перше фото публікації росіян взагалі не має стосунку до мобілізації, Збройних Сил України або військової підготовки. 

Це зустріч молодіжної організації “Пласт – Національна скаутська організація України”, всеукраїнської молодіжної громадської організації “Національна організація скаутів України”, громадської організації “Асоціація гайдів України” з Президентом України Володимиром Зеленським в грудні 2022 року, на якій йому передали Вифлеємський вогонь миру, отриманий від скаутів з Австрії.

Друга світлина взагалі – маніпуляційне та фейкове поєднання символіки організації “Пласт” з кадром з відео про молодіжну організацію в нацистській Німеччині “Гітлерюгенд”.

Це один з улюблених прийомів росіян, коли за допомогою нацистської свастики намагаються довести, що в Україні на державному рівні підтримують цю ідеологію. Але при цьому приходиться використовувати кадри про німецьку молодіжну організацію часів Другої Світової війни.

Взагалі ворог робить великі ставки на розповсюдження “страшилок” щодо мобілізації в Україні, і “мобілізація з 14 років” – це один з апофеозів цієї ІПСО.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network