В останні тижні кремлівська пропаганда на своїх ресурсах масово розповсюджує повідомлення про наступ російської армії на Харків, Куп’янськ, Дворічну, Ізюм і т.д. На тлі цього в російських ЗМІ та телеграм-каналах з’являються повідомлення начебто від підписників у рубриці “нам пишуть” або від “інсайдерів”, про те що Ізюм начебто Україна здає, там розбирають міст, нічого не відновлюють, а всіх чоловіків масово мобілізують на фронт.

Це є одним з елементів російського ІПСО про відступ ЗСУ з Харківської області. В цьому повідомленні одразу декілька фейків та маніпуляцій, які ми зараз спростуємо.

Перше. Фейк – “у місті ніякі будівлі та об’єкти не відновлюють”.

В той же час в грудні 2022 року Харківський антикорупційний центр повідомляв, що в деокупованому Ізюмі відремонтували дві багатоповерхівки за 11 млн. грн. Мова йде про будинки по вул. Київська, 47 та по вул. Некрасова, 74. Тоді ж за даними начальника Ізюмської міської військової адміністрації Ізюма Валерія Марченка, окрім цих двох будинків в місті відремонтували ще 5 багатоповерхівок, які були вже підключені до опалення. Також Марченко повідомив тоді, що роботи тривають щодо відновлення ще 5 багатоповерхових будинків. 

Вже в січні 2023 року ХАЦ повідомляв, що було виділено ще 35 млн. грн. на ремонт 7 житлових будинків. Мова йде про багатоповерхівки по вул. Київська, 45, 51, і Некрасова, 72, 76, 78, та два будинки по вул. Жуковського, які були пошкоджені обстрілами з боку російських окупантів ще в березні місяці.

За даними Марченка, станом на 1 грудня 2022 року в Ізюмі було підключено до опалення 68 багатоквартирних будинків. Станом на 30 грудня було підключено до опалення вже 84 будинки. Також був реалізований проєкт за підтримки посольства Швейцарії щодо заміни розбитих від вибухів вікон на металопластикові у багатоквартирних будинках по пр. Незалежності, 33а, 46, 48, 48а, 48б, та вул. Софійська, 2а. Також повну заміну вікон на енергозберігаючі було проведено в Центральній міській лікарні “Піщанської Богоматері”. Крім цього в цій лікарні уклали договір на проведення капітального ремонту пологового відділення та договір на кап.ремонт інфекційного відділіення.

На сайті Ізюмської міської ради в грудні 2022 року також повідомлялось про те, що КП “Благоустрій міста Ізюм” разом з працівниками комунальної служби міста Хмельницький проводять ремонтні роботи покрівель багатоквартирних будинків.

Також, наприклад, Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області замовило ремонт приміщення Ізюмського відділу ГУ ДМС у Харківській області.

Йдемо далі і розбираємо маніпуляцію – “чоловіче населення Ізюму активно мобілізують”. Як повідомляє “Суспільне.Харків”, 4 листопада 2022 року комісар Харківського терцентру комплектації та соцпідтримки Володимир Арап на брифінгу заявив, що примусово мобілізувати військовозобов’язаних з деокупованих територій Харківщини не будуть: “Ніхто примусово не призиває цих військовозобов’язаних, які і так багато чого пережили на цій окупованій території. Ми з порозумінням до цього відносимося. Ми розуміємо, що людям, які там знаходилися, прийти й сказати: “Ви підлягаєте мобілізації” — це не зовсім вірно”.

І нарешті дійшли ми до фейк-маніпуляції – “повністю демонтували міст через Сіверський Донець. Вивезли всі металоконструкції”. Невідомо про який саме міст йде мова. Немає жодних фото та відео на підтвердження цього. Як повідомляє “Kharkiv Today”, ще в листопаді 2022 року Служба автодоріг України в Харківській області заявляла про те, що на 17 з 24 мостів в регіоні, в результаті російських обстрілів, дорожники демонтують зруйновані конструкції та будуть капітально реконструювати, там де неможливо зробити ремонт швидко.

Також 2 листопада 2022 року в Ізюмі відкрили переправу через Сіверський Донець в обхід зруйнованого мосту на автомобільній дорозі М-03 Київ – Харків – Довжанський. Переправу будували близько півтора місяця, розповів Суспільному начальника Ізюмської міської військової адміністрації Ізюма Валерія Марченка.

“Ізюм поділений річкою на дві частини. Міст тепер з’єднує ці дві частини. Два мости під час окупації були підірвані. Після деокупації встановили понтонний міст, але він не дуже вирішував питання. Це вже повноцінний міст”, — сказав він. Другий зруйнований міст планують відновити навесні 2023 року.

Ізюм, відновили зруйнований міст, 2 листопада 2022 року. Фото: city-izyum.gov.ua

Також “Kharkiv Today” повідомляв, що в жовтні дорожники на трасі М-03 Київ — Харків — Довжанський продовжували демонтувати зруйнований міст, розчищати та ремонтувати покриття на вцілілій переправі через річку Сіверський Донець.

А в грудні Служба автомобільних доріг у Харківській області уклала договір на 656,4 млн. грн. щодо реконструкції мосту на км 626+260 дороги М-03 Київ-Харків-Довжанський в місті Ізюмі.

Підсумовуючи, все повідомлення від так званого “інсайдера” в рубриці “нам пишуть” на пропагандистському ресурсі побудоване або на вигадках-фейках, або на відвертих маніпуляціях, завданням яких є переконання в тому числі місцевих мешканців, що Україна не збирається зберігати Ізюм під своїм контролем.