До компанії “сумнівних витрат” бюджетниками в різних регіонах України (наприклад, закупівля барабанів у київські укриття чи проведення семінарів з проєктів NFT) можна сміливо додавати закупівлі харківської поліклініки № 24. Адже придбання футболок по 5000 гривень за штуку або пари кросівок за 6000 гривень – це справжня розкіш під час війни.
29 червня Харківська міська поліклініка №24 уклала договір щодо придбання чотирьох футболок на 21 000 гривень з ФОП Клименко Артем Вікторович. Цей ФОП варто запам’ятати, бо поліклініка з ним укладає переважну більшість дивних закупівель. За всю історію “відносин” поліклініка № 24 заплатила підприємцю Артему Клименко понад десять мільйонів гривень за 578 контрактами.
Крім цієї медустанови, ФОП Клименко більше майже ні з ким не укладає договорів за Prozorro. Важливий нюанс: угоди підписують без проведення торгів, тобто поліклініка сама обирає цього підприємця та погоджується на його ціни.
Коштовний одяг
Три футболки Polo розміру XXL та одна футболка розміру XL, кожна по 5184 грн. Загальна сума договору, здавалось би, невелика, але вартість кожної закупленої речі для міської поліклініки вражає.
Ціна чоловічої футболки Polo в Інтернеті коливається від 400 до 2000 грн. Але поліклініка в декілька разів перевищила вартість дорогих футболок. У травні поліклініка у того ж ФОПа придбала дві футболки Polo XXL взагалі по 6276 грн. Так що червнева закупівля одягу пройшла з економією. А ось футболка Polo S і у травні була відносно “дешевою”, усього якихось 5184 бюджетні гривні. Хоча у вересні 2022-го поліклініка здійснила “найдешевшу” закупівлю, придбавши одну фірмову футболку Puma XL лише за 3680 грн.
У квітні 2023 року поліклініка придбала у Клименка дві пари жіночих кросівок (37 та 39 розмірів) по 6430 грн. за пару. На офіційному сайті Adidas в Україні можна придбати жіночі кросівки за 1000-3000 грн. Цікаво, якого бренду кросівки закупила харківська поліклініка?
У той же час є підозра, що на чоловіках в поліклініці економлять: порівнюючи закупки, можна дійти такого висновку, адже для них у листопаді 2022 року придбали дві пари взуття (42 та 46 розмірів) всього по 5480 грн. за пару.
Хоча можна знайти і “дешеві” закупки жіночого взуття: у серпні 2022 року поліклініка придбала 5 пар жіночих кросівок 38, 39, 40, 41, 43 розмірів по 4 480 грн. за пару.
Окрім елітного одягу, у поліклініці полюбляють купляти вартісні рослини.
Наприклад, 10 червня 2022 року медики купили 2,2 квадратних метри зеленого моху за майже п’ятдесят тисяч гривень. При тому, що 1 кв.м. скандинавського моху ягелю можна без проблем придбати за 4 000 грн. На фоні цього не виглядає дивною купівля квітки у вазоні за 18 850 грн. у іншого підприємця, ФОП Зубар Всеволод Владиславович.
Поліклініка не змогла обійтись без двох “тещиних язиків” і купила дві живі квітки різної висоти: Сансевьеру Laurentii d27/h105 по 3900 грн. за штуку та Сансевьеру Laurentii d14/h50 за 1600 грн.
ХАЦ поспілкувався з контактною особою поліклініки № 24 Іваном Плякою. Він підтвердив такі ціни на одяг. За його словами, це спеціалізований одяг, зроблений на замовлення.
“Це спеціальні кросівки купляли, для лікарів. Футболки також для лікарів, їх замовляли”, – відзначив Пляка.
Щодо вартості квітки пояснення представника медустанови було таким: у вартість була закладена ціна горщика.
Не виключено, що лікарям поліклініки дійсно потрібен спеціальний одяг, але медична установа переплачує й на інших закупівлях.
Переплати на звичних закупівлях
Офісний папір у того ж ФОП Клименко поліклініка придбала по 396 гривень за одну пачку на загальну суму 250 тисяч гривень. При тому, що в супермаркетах він коштує від 160 до 220 грн, а нове КП “Централізована закупівельна організація” провела торги та придбала папір для пологового будинку та купи комунальних підприємств по 144 гривні за пачку.
“Ну там же якість впливає. Більш товстий. Якість. Більш якісний”, – невпевнено прокоментував цю закупівлю Іван Пляка.
Тільки на цій закупівлі переплата могла скласти понад 100 тисяч гривень. Не думаю, що поліклініці потрібен папір дорожчий, ніж, наприклад, пологовому будинку.
Звісно, після такого вже не вражає переплата цією поліклінікою майже вдвічі за водонагрівач Atlantic Elite Steatite VM – 80. Виробник пропонує бойлер за 8929 грн., а поліклініка віддала 17140 грн. Або кондиціонер мобільний Cooper&Hunter, який поліклініка №24 придбала за 31 600 грн., міська поліклініка № 8 купила вдвічі дешевше, за 16 100 грн.
Але і це ще не всі переплати цієї поліклініки. Звичка переплачувати розповсюджується навіть на господарське мило “Друг” (125 г.), яке поліклініка купила по 41,6 грн. за брусок, у той час як в “Епіцентрі” воно коштує 22 грн. Туалетний папір (тришаровий Delux персик 20 рулонів в упаковці), який поліклініка купує по 1113 грн. за упаковку, у “Розетці” або “Епіцентрі” можна придбати по 434-635 грн. Може, у ньому більше шарів паперу?
Оцінки закупівель
За даними сайту Prozorro, поліклініка за останні роки заплатила за різними угодами 175 мільйонів гривень, із яких тендери, укладені непрозоро, становлять 108 мільйонів гривень.
Якщо не брати Тепломережі та вже згаданого “улюбленого” підприємця Клименка, то можна дійти висновку, що більшість коштів за сумнівними закупівлями отримували ТОВ “Юскас” (16,3 млн грн) та ТОВ “Юскас+” (9,1 млн грн). Обидві фірми проводили поточні ремонти у будівлі поліклініки.
Здебільшого кошторисів за цими закупівлями немає, але в деяких за 2022 рік вони завантажені. Наприклад, у вересні 2022 року лікарня замовляє ремонт з придбанням комерційного лінолеуму по 801 гривні за квадратний метр.
Зараз середня ринкова ціна комерційного зносостійкого лінолеуму становить 660 гривень за квадратний метр. При тому, що є купа варіантів в “Епіцентрі” по 400 гривень за квадратний метр
Плюс придбання кафелю майже по 1000 гривень за квадратний метр, хоча купа закладів замовляють у діапазоні 500-700 гривень за квадратний метр.
Ще один яскравий приклад: поліклініка закуповує сталеві радіатори розміром 800*500 потужністю 1,646 кВт по 7000 гривень за одиницю. Для порівняння: сталевий радіатор з такими розмірами та потужністю 1,8 кВт коштує трохи більше двох тисяч гривень.
Засновником та директором обох “Юскасів” є Олександр Скрипка.
І це лише невеликий перелік тендерів із переплатами. Але тут найважливіше інше: чи може ще більше здивувати ця поліклініка рівнем розкоші та масштабом переплат в подальшому чи на неї звернуть увагу і цьому матеріалу дадуть оцінку правоохоронні органи? Бо при закупівлях на сотні мільйонів гривень суми переплат теж, схоже, уже рахуються у мільйонах гривень.
Директором поліклініки №24 є Максим Бабак. Сподіваємось, йому доведеться пояснити “поліклінічну” розкіш під час війни.
Євген Лісічкін, Павло Новик
Ця стаття була представлена “Харківським антикорупційним центром” у рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.