Майже півмільярда гривень вже освоюють на ремонтах житлових будинків у Харкові після російських обстрілів. Основні підрядники, окрім комунальних підприємств, це наближені до міськради фірми, а процедура відбору не була прозорою. Навіть будматеріали у відомих магазинах комунальники примудряються купувати вище, ніж ціни вказані на сайтах маркетів. 

Для проведення ремонтів житлових будинків у Харкові, які постраждали внаслідок російських обстрілів, з 1 липня по 18 листопада уклали 443 договори на загальну суму в 472 млн. грн. Станом також на 18 листопада з цієї суми проплатили на рахунки підрядників близько 250 млн. грн. Замовником виступає Департамент житлово-комунального господарства Харківської міськради, а найбільшим підрядником є головний забудовник регіону – ПАТ “Трест Житлобуд-1”. Крім цього, підряди на десятки мільйонів отримали три профільних комунальних підприємства – Харківспецбуд”, “Харківжилбуд” та “Харківське ремонтно-будівельне підприємство”. 

Умови для відновлення міста

Через декілька місяців після повномасштабного російського вторгнення в Україну, центральна влада, а також представники місцевої влади почали постійно публічно озвучувати тези щодо важливості відновлення та відбудови країни та міст. Не став виключенням і Харків. Особливо після того, як в березні-травні вдалось українській армії відтіснити від міста окупантів на 15-20 кілометрів. А зараз, коли Харківська область майже звільнена, і Харкову не загрожують артилерійські обстріли, як раніше – питання відбудови інфраструктури стає дуже актуальним.

Однією з вагомих витрат бюджетних коштів є відновлення багатоповерхових житлових будинків. які постраждали в результаті обстрілів. Зрозуміло, що першочергово будинки почали відновлювати в районі Салтівки (цей житловий масив постраждав найсильніше в місті), а також в районах ХТЗ, Холодної Гори та центру міста.

Будинки. Салтівка. Фото Укрінформ

Багато російських обстрілів пошкодили саме житлову інфраструктуру. За даними Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради, внаслідок війни у Харкові пошкоджено покрівлі у 1864 будинках, вхідні групи — у 744 багатоквартирних будинках, стіни — у 1020 будинках, вікна — у 4390 будинках.

І якщо влітку відслідкувати, де саме розпочались ремонти було важко. Майже жодної інформації про це не публікувалось. То чим далі військові дії проводяться від міста, тим більш суттєві кошти почали витрачати.

То зараз за допомогою системи публічних закупівель “ProZorro” та порталу публічних фінансів ми вирішили дослідити, кому виділяють у Харкові підряди на ремонт житлового фонду, який той зазнав внаслідок російської агресії.

Топовий підрядник

Основним замовником ремонтів щодо усунення аварій є Департамент житлово-комунального господарства Харківської міськради. 

За даними “ProZorro”,  26 договорів на суму 224,6 млн грн на проведення  аварійно-відновлювальних робіт у житлових будинках підписало ПАТ “Трест Житлобуд-1”.

Кінцевим бенефіціарним власником цієї компанії є член виконкому Харківської міськради – Олександр Харченко. 

Цей холдінг вже багато років наближений до міської ради і є одним з найбільших підрядників міста. За даними порталу clarity-project.info компанія Харченка лише на реконструкцію Харківського зоопарку підписала контрактів на суму понад 2,5 млрд гривень.

За даними порталу публічних фінансів, на рахунки цієї компанії за ремонт житлового фонду Харкова після російських обстрілів вже перевели 58,7 млн. грн.

Ремонт одного з будинків. Фото Сергій Козлов/KHARKIV Today

Найбільші за сумами підряди “Житлобуд-1” отримав на капітальний ремонт будинку по вул. Леся Сердюка – 27,1 млн грн., будинку по вул. Наталії Ужвій – теж 27,1 млн. грн., будинку по вул. Метробудівників – тут сума 19,2 млн. грн. та капітальний ремонт будинку по вул. Астрономічна – 16,9 млн. грн. Ще 13,5 млн. грн. отримає “Житлобуд-1” за поточний ремонт житлового будинку по Салтівському шосе.

Матеріали для комунальних підприємств

Далі за сумами розташувалися три профільних комунальні підприємства. Ці КП отримані підряди не перенаправляли на приватні будівельні фірми, як вони це полюбляли робити до повномасштабного російського вторгнення. За даними системи “ProZorro”,  на відновлення житла КП “Харківспецбуд” підписало договорів на суму 76,4 млн. грн. (проплатили – 73,7 млн. грн.) на поточний ремонт з усунення аварій та капітальний ремонт житлового фонду. Директором КП ”Харківспецбуд” є Богдан Долина, який є обвинуваченим відразу у двох корупційних справах, але залишається на посаді. 

Раніше ХАЦ писав, що це КП регулярно укладало угоди з фірмами, що мають відношення до директора Богдана Долини. Детальніше про це можна прочитати  у матеріалі «Долина чудес».

Для проведення ремонтів з усунення аварій, КП “Харківспецбуд” придбав матеріалів у ТОВ “Епіцентр К” на 11,6 млн. грн., у ТОВ “РД сервіс” – на 7,2 млн. грн., у ПП “Екіпаж” – на 4,1 млн. грн., у ТОВ “Атлант Буд Схід” – на 3,5 млн. грн., у ТОВ “Врємя 2050” – на 2,2 млн. грн.

Варто зазначити, що в жодній закупівлі в “Прозорро” немає договорів з постачальником. Звіти щодо закупівель КП почало публікувати лише наприкінці жовтня. Але ціни на деякі товари вдалося ідентифікувати. І вони є вище за ринкові. 

Так, плиту OSB-3 з параметрами 10х1250х2500 мм комунальники купують по 585 гривень за одиницю. Саме за такою ціною укладається угода з ТОВ “Епіцентр К”. Але на сайті “Епіцентра” такі плити можна знайти за ціною 445 гривень за плиту. 

Вартість плити можна було побачити на сайті “Епіцентру”

Так, різниця щодо доставки може бути, але навіть, якщо порівнювати з продажем плит у магазині “Нова Лінія” у Харкові, то в магазині виходить дешевше, ніж у договорі комунальників. 

В “Епіцентр К” нам повідомили, що подібна плита до цієї є у Харкові і коштує станом на зараз 499 гривень, ціна актуальна. Ціна постійно змінюється, при оптових закупках може бути зменшена. Такої самої плити зараз у Харкові в Епіцентрах в наявності немає, але в жовтні вона коштувала 445 грн. Зараз є в Дніпрі і коштує 454 гривні за штуку.

Крім того, у Харкові закупівельники знаходять такі самі плити дешевше. Національний науковий центр “Інститут метрології” купує  плиту OSB-3 по 510 гривень за штуку, Харківський національний університет будівництва та архітектури замовив у ТОВ “Атлант Буд Схід”, який є активним постачальником плит для комунальників, по 502 гривні. І ці ціни виглядають набагато ближче до ринкових. 

А якщо провести відкриті торги, як це зробила філія Укрзалізниці, то виявляється, що ціна падає нижче за 500 гривень за штуку. 

Щодо ТОВ “Атлант Буд Схід”, то ця фірма є власником будівельних магазинів “Атлант”. І на сайті їх харківського магазину ціна вказана 415 гривень за одну плиту.

Ціна у магазині “Атлант” в той самий період

Тепер про вікна.

Договір з ПП “Екіпаж” щодо придбання віконних блоків укладається за ціною майже 8000 гривень за квадратний метр.

Нещодавно сайт “Наші Гроші”, проаналізувавши закупівлі вікон, відмітив, що ціна у 8000 гривень за квадратний метр віконного блоку від ПП “Екіпаж” є значно завищеною. 

Ми додзвонились в компанію “Екіпаж”, де нам повідомили, що квадратний метр металопластикового віконного блоку (відкривне), однокамерного, можна придбати за 4384 гривні, включно з безкоштовною доставкою по Харкову.

Також ми намагались отримати коментар від “Харківспецбуд” щодо ймовірного завищення цін на плити та віконні блоки. Потім відправили запит на коментар поштою. Але  протягом тижня відповіді не отримали. У разі, якщо це КП надасть відповідь – ми додамо коментар в текст.

Найбільші за сумами підряди КП “Харківспецбуд” отримало на поточний ремонт будинка за адресою Полтавський Шлях, 190 – 16 млн. грн. та капітальний ремонт будинка за адресою проспект Ново-Баварський, 95 – 10,9 млн. грн. Будинок по Новобаварському проспекту, 95 – це той будинок, куди влучила російська ракета 1 березня, внаслідок чого загинуло 8 людей та 8 було поранено

КП “Харківжилбуд” згідно системи “ProZorro” отримало 60 млн. грн. (проплатили 47,4 млн. грн.) на поточний та капітальний ремонт житлового фонду міста.

Для проведення ремонтів це КП придбало матеріалів на 18,8 млн грн у ТОВ “Атлант Буд Схід”. 

Крім того, на 2,2 млн. грн. у ТОВ “Епіцентр К”, на 1,8 млн. грн. у ТОВ “Грос-Пром” та на 1,3 млн. грн. у ТОВ “М-Стел”.

Директором цього КП є Сергій Панчішний. Раніше директором був Олександр Туренко якого в 2019 році підозрювали у розтраті майже 1,5 млн. грн. бюджетних коштів.

В 2012 році Панчішного згадують як головного інженера “СК Євродор”, а в 2016 – він зазначався як головний інженер КП “Харківжилбуд”.

“Харківжилбуд” купував OSB-плити ще дорожче за колег з попереднього КП. В них і ціни починаються від 600 гривень за одиницю. 

Ми додзвонились в це комунальне підприємство, і там повідомили, що така ціна може бути у разі, якщо постачальники з більш дешевшими пропозиціями не готові поставити ту кількість, яка необхідна на зараз. З урахуванням того, що двічі обсяг закупівлі складав 1100 плит, а один раз 666, то “Епіцентр К” виставив саме таку ціну для КП “Харківжилбуд”, а альтернативи не було.

Найбільші підряди це КП отримало на поточний ремонт будинку за адресою проспект Героїв Харкова, 300 – 13,1 млн. грн., поточний ремонт будинку за адресою проспект Героїв Харкова, 302 – 8,8 млн.грн., поточний ремонт будинку за адресою проспект Героїв Харкова, 302-А – 7 млн. грн.

КП “Харківське ремонтно-будівельне підприємство” отримало на свої рахунки за ремонт житлового фонду 48,9 млн. грн. (укладено договорів в “ProZorro” на 41,3 млн. грн.). Директором цього КП є Семен Сирота, колишній віце-мер Харкова, який в суді обвинувачується у зловживанні службовим становищем та заволодінні коштами підприємства. 

Це КП придбало матеріалів для проведення ремонтів власними силами у ТОВ “Новаторбуд” – на 10,6 млн. грн., у ТОВ “Епіцентр К” – на 4,9 млн. грн., у ТОВ “Бізнеслаб Конструкшн” – на 3,6 млн. грн., у ТОВ “Астер-В” – також на 3,6 млн. грн., у ТОВ “ГРГ Групз” – на 2,94 млн. грн.

Це підприємство максимально приховало деталі закупівель. Відомо, що плиту OSB вони замовляли від 585 до 650 гривень за штуку. 

Інші підрядники

Одним з лідерів за сумами підрядів на ремонт житлового фонду міста є ФОП Хомовський Микола Григорович з 68 договорами на 10,5 млн. грн. Також цей ФОП отримав ще від КСП “Інженерні мережі” за роботи з усунення аварій в житлових будинках міста – 26 договорів на 1,16 млн. грн.

Ця людина багато років є стабільним виконавцем робіт на підрядах міськради.

Микола Хомовський раніше був керівником комунального ремонтно-будівельного підприємства Комінтернівського району (зараз Слобідський район) міста Харкова Департаменту житлового господарства Харківської міськради. Перед Хомовським це підприємство очолював Олександр Лемента, колишній заступник директора Департаменту житлового господарства Харківської міськради. Ще раніше Лемента був директором цього Департаменту. Потім цей департамент реорганізували і перетворили на Департамент житлово-комунального господарства,від якого Хомовський і отримує підряди. Саме в цьому Департаменті Лемента зазначений як начальник Управління житлового господарства Департаменту житлово-комунального господарства.

Хомовський зараз є керівником ТОВ “Реконструкція”. Раніше був він і серед співвласників. Серед співвласників разом з Хомовським був і все той же Олександр Лемента.

В 2020 році Лементі повідомили про підозру у справі щодо розкрадання бюджетних коштів під час підсвітки багатоповерхивок у центрі Харкова.

ТОВ “Будівельна компанія Мега-С” уклало з Департаментом два договори на 5,6 млн. грн. щодо поточного ремонту з усунення аварій в будинку по проспекту Академіка Курчатова. На даний момент перераховано 2,72 млн. грн. Власником фірми є Денис Халаімов, а керівником – Іван Кондратенко. Халаімов в минулому спортсмен з гонок на позашляховиках в дисципліні “Тріал”.

Поточний ремонт з усунення аварій в будинку на вулиці Дарвіна на 4,52 млн. грн. виконає ТОВ “Харківбудсервіс”. З них перераховано – 1,2 млн. грн. Власниками фірми є Павло Платонов та Євген Логінов, а керівником – Сергій Стасюк.

Ця фірма раныше активно отримувала підряди в області, зокрема, щодо ремонту кровлі. Але не завжди могла впоратися з першого разу.  

ТОВ  “Оксі-Артбуд”  уклало два договори на 6,3 млн грн щодо поточного ремонту з усунення аварій в будинку по вулиці Дерев’янка. Також на рахунки цього ТОВ перевели 3,55 млн. грн. за поточний ремонт з усунення аварій більше ніж на 50 адресах.

Власником фірми є Андрій Підгайний, а керівником – Артем Бондаренко.

Раніше серед співвласників цієї фірми був Артем Ворвуль, який як ФОП зараз отримав від Департаменту 9 підрядів на 1,53 млн. грн. щодо поточного ремонту з усунення аварій в житлових будинках міста.

За даними аналітичної системи YouConrol, Ворвуль є керівником приватного підприємства “Комунбудсервіс”. Раніше директором та засновником цієї компанії був Геннадій Мальований – теперішній директор КП “Жилкомсервіс”. Саме на балансі цієї організації знаходяться багатоповерхові будинки міста. 

Балаклійське ТОВ “Балрембуд”  уклало договір з Департаментом на 3,45 млн. грн. (перераховано 1,1 млн. грн.) щодо поточного ремонту з усунення аварій в будинку по вулиці Краснодарській. Власниками фірми є Михайло Оріщенко та Володимир Пивовар, який є і керівником.

Пивовар – ексдепутат Балаклійської міськради, на минулих виборах він також намагався потрапити до міськради від партії “Блок Кернеса – Успішний Харків”, але не був обраний. Саме від цієї партії Ігор Терехов був обраний на посаду міського голови Харкова. 

Підряди з поточного ремонту щодо усунення аварій в житлових будинках, більшість з яких ОСББ, ЖБК та ЖК отримало і виробничо-комерційне приватне підприємство “Фазіс” – 11 договорів на 3,9 млн. грн. На даний момент перерахували 1,27 млн. грн.

Власником та керівником цієї фірми є харків’янин Ігор Фалько.

Відписки міськради

Фактично всі договори укладені позаконкурсною процедурою, без проведення відкритих торгів. Ми направили інформаційні запити в Департамент ЖКГ Харківської міськради та комунальні підприємства, щоб дізнатись на яких саме критеріях там відбирали підрядників для ремонтів з усунення аварій в житлових будинках Харкова внаслідок російських обстрілів.

На перші п’ять запитів відповідь вдалося отримати лише від КСП “Інженерні мережі”. Решта залишили запити на публічну інформацію взагалі без відповіді. А “Інженерні мережі” просто перерахували норми закону. Без жодної конкретики. 

У міськраді не змогли пояснити як вони обрали підрядників

Після повторних запитів на міську раду, отримана відповідь від Департаменту житлово-комунального господарства була ідентичною. Чиновники вирішили не конкретизувати як саме вони обрали підрядників, сховавшись за загальними словами. 

Харківська міськрада в бюджеті міста на 2023 рік запланувала понад мільярд гривень на підтримку житлового фонду. На 235,2 млн. грн. – планується придбання матеріалів для відновлення пошкоджених житлових будинків після обстрілів та бомбардування, а ще 511,8 млн. грн. – на поточний ремонт житлового фонду.

І якщо принципи та підходи до ремонтів в міськраді Ігоря Терехова не зміняться, то кількість відремонтованих будинків буде меншої, ніж могла б бути, якщо б матеріали купували за ринковими цінами, а ремонти проводили на конкурентних засадах. 

—————————–

Це журналістське розслідування було проведене й опубліковане в рамках проєкту ІРРП “Підтримання журналістських розслідувань за фінансової підтримки International Media Support (IMS)”

Євген Лісічкін, Павло Новик