Впровадження у школах меню від шеф-кухаря Євгена Клопотенка призвело до кількох змін. Зокрема, у стравах солі та цукру стало менше, натомість дозволено використовувати спеції: хмелі сунелі, карі, чебрець тощо.
ХАЦ дослідив за якими цінами купують спеції заклади освіти у Харківській області та як вони відрізняються. Варто відзначити, що ціна на деякі спеції між закладами може різнитися у рази. Цікавинкою цих закупівль також є те, що більшість контрактів укладається взагалі без будь-яких аукціонів на допорогові суми. Тож ціна на спеції – це особиста відповідальність керівників закладів освіти.
Так, харківський ліцей-інтернат “Обдарованість” уклав контракт на поставку приправ та спецій з ФОП Масимова Раїса. Вартість 1 кг орегано 1380 грн за 1 кг, а тім’ян (чебрець) – 1350 грн/кг.
Для порівняння відділ освіти Люботинської міськради, який відмітився високими цінами на сир, спеції закупів набагато дешевше за ліцей “Обдарованість”. Так,орегано вони купували за ціною 450 грн/кг, а тім’ян – 300 грн/кг.
Ще дешевше орегано коштувало Зеленогайській спеціальній школі, де купували спеції по 255 грн/кг. У Харківській спеціальній школі № 3 облради орегано коштувало 400 грн/кг. Взагалі у цьому закладі досить адекватні ціни, за виключенням чорного меленого перцю, який купують теж по 400 грн/кг.
Цікавими виявилися закупівлі відділу освіти, культури, молоді та спорту Близнюківської селищної ради. Постачальником спецій там теж виявилася ФОП Масимова Раїса. І ціна на орегано співпала з тією,що у ліцею “Обдарованість”. А ось чебрець виявився значно дорожчим – 1760 грн/кг.
Такі ціни завищені просто у рази: Управління освіти, культури та спорту Великобурлуцької селищної ради купує фасований чебрець у пакетиках по 10 г за ціною 600 грн/кг. Втричі дешевше за Близнюки та вдвічі – за “Обдарованість”. Дешевше у Харківській спеціальній школі № 3 облради, де ціна аналогічна орегано – 400 грн/кг. У Люботині тім’ян купують по 300 грн/кг. Це майже в 6 разів дешевше за Близнюки.
У Пісочині вирішили відмітитися дорогою ціною на сухий кріп. Його вартість склала 1340 грн/кг. Постачальник – ФОП Сільченко Микола Едуардович. Все та ж обласна школа № 3 купує сушений кріп по 400 грн за 1 кг. І ця ціна є адекватною у порівнянні з тими,що пропонують у інтернет-магазинах. Тобто у Пісочині вирішили втричі переплатити за кріп. У Великому Бурлуку теж вирішили трохи дорожчий взяти – 750 грн/кг.
Ще у пісочинського відділу освіти є майже унікальна позиція. Вони купують ванілін. Інші в основному беруть ванільний цукор. Так, ось вартість ваніліну 2300 грн за кг. При цьому відділ освіти не вказує як він фасований, чи фасований взагалі. Для порівняння у інтернет-магазині є фасований по 100 г ванілін ціною 480 грн/кг. Та, навіть, фасований по 2 г ванілін у “Розетці” є значно дешевшим за пісочинський.
Тож у пісочинському відділі освіти,культури, молоді та спорту, який очолює Юлія Белова продовжили робити закупівлі з переплатою. Нагадаємо, що нещодавно вони підписали угоду на придбання цукру по майже 35 грн за 1 кг.
Ще одна спеція – сушений базілік. Тут у лідерах по дороговизні – Близнюки. Вони купують спецію по 1220 грн/кг. Для порівняння у Вовчанську базілік купують по 700 грн за кг. Вже у півтора рази дешевше. Схожа ціна і у Центру з обслуговування закладів та установ освіти Красноградської міської ради.
А ось Мерефянська міська рада теж перетнула позначку у 100 грн за кг за базілік, але це ще не все. Справжні рекорди у голови міськради Веніаміна Сітова зробили при закупівлі меленого чорного перцю. Його вартість для платників податків Мерефи склала 670 грн за кг. Навіть, у Пісочині та Близнюках були скромніші та заплатили вдвічі дешевше. У Краснограді взагалі ціна на перець склала 160 грн/кг.
Як бачимо, що ціна на одні і ті самі фасовані спеції, які купують в області, у різних закладах освіти відрізняються в рази. Все залежить від керівництва. І саме від відношення до роботи працівників на місцях і залежить втілення будь-якої реформи, не лише реформи харчування у закладах освіти.
Адже можна написати ідеальну реформу, але вона зазнає хейту від якості її виконання на місцях. Тож, дивлячись на такі закупівлі. можна побачити, що головна проблема. явно не у браку коштів на харчування у школах.
Павло Новик для “Харківського антикорупційного центру”