Підсумки 2022: боротьба з фейками, викриття колаборантів, збір на ЗСУ

Команда ХАЦ підводить підсумки 2022 року. Це був складний рік для всіх нас, але ми виросли і стали ще сильнішими. 

Цього року ХАЦ відкрив ще кілька “фронтів”. До антикорупційної діяльності додалися напрямки боротьби з фейками російської пропаганди та виявлення колаборантів, які йшли на співпрацю з окупантами. 

Починаючи з березня 2022 року, команда ХАЦ активно моніторила інформаційний простір Харкова та країни-окупанта і спростовувала фейки російської пропаганди. Всього на сайті ХАЦ було опубліковано 63 матеріали, стосовно дезінформації росіян, які були передруковані регіональними та всеукраїнськими ЗМІ. Крім цього, головні фактчекери ХАЦ Павло Новик та Євген Лісісчкін розробили чек-лист зі спростування фейків російської пропаганди, який був розповсюджений серед харків’ян та мешканців Харківської області. 

Що стосується колаборантів, що йшли на співпрацю з російськими окупантами, то вже є перші вироки цим людям. Починаючи з кінця лютого, ХАЦ розкривав імена та прізвища людей, що погодились працювати на росіян. Згодом 14 з тих про кого писав ХАЦ отримали підозри від прокуратури. Всього опубліковано на тему колабораційної діяльності та вироків 87 статей. Частина з них була передрукована у регіональних та всеукраїнських ЗМІ. 

Всього матеріали ХАЦ у регіональних та всеукраїнських ЗМІ з’являлися майже 400 разів. 

У вересні 2022 року заступника голови Харківської обласної ради Богдана Мальованого було усунуто з посади. ХАЦ ще у лютому 2022 року знайшов докази російського громадянства в цього посадовця. В липні 2022-го ДБР підтвердило наявність паспорту країни-агресора в Богдана Мальованого. 

Також у вересні цього року ХАЦ з’ясував на кого був переписаний бізнес проросійського українського політика Євгена Мураєва. Бізнес був переписаний на Вадима Слюсарєва, якого ЗМІ називали “одним з кураторів партії “Слуга Народу” у Харківській області” та його адвокатку Олену Бардіну.

Цікаво, що ТОВ “Східна фінансова група” відреагувало на публікацію ХАЦ та пост юриста “Харківського антикорупційного центру” Володимира Рисенка стосовно зміни своїх власників, а також власників компанії “Завод “Рапід”, де ТОВ “Східна фінансова група” виступає засновником. В заяві представники підприємства вказують, що підприємства не були у власності Євгена Мураєва, він не входив до складу засновників товариств. При цьому представники підприємства у своїй заяві не згадали, що Євгеній Мураєв був директором підприємства до зміни власників. 

Також команда продовжила моніторинг закупівель за гроші громади. Завдяки пильності журналістів ХАЦ вдалося знизити вартість автівки для Міської полікліники №22 з 1 млн грн до 875 тисяч. Крім того, в останні дні року журналісти ХАЦ з’ясували, що Лозівська міськрада збиралася купити генератори у фірми, співвласницею якої є громадянка російської федерації. Після публікації цієї інформації договір на 8,5 млн грн було розірвано. 

Завдяки вашим донатам нам вдалося закрити збір на антидронові пристрої для 127 бригади ТРО ЗСУ. Разом ми зібрали 406 тисяч гривень! Тепер наші армійці мають пристрої аби збивати ворожі дрони.


Разом з іншими громадськими організаціями долучилися до команди проєкту «Україна. 5 ранку» з документування воєнних злочинів. Ми віримо в перемогу України та її швидку відбудову, тож увійшли до коаліції Rise Ukraine, головна мета якої – об’єднати зусилля держави, міжнародних донорів для скорішої відбудови нашої країни.