Як не повестися на фейки російської пропаганди? FackeChek від ХАЦ вже отримали харків’яни

ХАЦ розробив та надрукував листівки з покроковою інструкцією як розпізнати дезінформацію та маніпуляцію.

Під час війни поряд із військовим фронтом, не менш важливим є фронт інформаційний. Протидія російській пропаганді в умовах війни є важливим елементом боротьби українського народу проти російської навали. 

Після 24 лютого 2022 орку російська пропаганда стала більш потужною та агресивною, українське суспільство, особливо в Харківській області, де частина громад і досі окупована, потерпає від фейків, які миттєво поширюються через соціальні мережі. 

Вміння аналізувати та перевіряти інформацію особливо під час військових дій може не тільки підтримати психологічний стан людини, а часом зберегти здоров’я та життя. Але не кожен може сам аналізувати інформацію і відразу виявити фейк. 

Тому журналісти ХАЦ, що займаються викриттям фейків, розробили для мешканців Харкова та області покрокову інструкцію, як перевірити інформацію, що розповсюджується в ЗМІ та соціальних мережах.

Чек-лист складається з 7 пунктів:

1. Перевірте ресурс (ЗМІ, сторінку у соціальних мережах), що поширює інформацію. 

Краще оперувати інформацією з офіційних джерел (сайти міністерств, органів влади, Генштабу, сторінки цих структур в соціальних мережах). Якщо ресурс, де опублікована інформація вам незнайомий, перевірте, що ще він публікує і в якій тональності. 

2. Перевірте джерело інформації, на кого саме посилається дане ЗМІ або паблік.
Інформацію має хтось повідомити. Добре, якщо це офіційне джерело. Погано, якщо джерелом вказаний анонім або взагалі не зрозуміло, звідки ця інформація. Такій інформації довіряти не варто.

3. Якщо опублікована інформація здається підозрілою перевірте її.

Введіть назву заголовка в Google і подивіться першоджерело цієї інформації та хто її розповсюджує (якщо 90% посилань або першоджерело видає на російські пропагандистські ЗМІ – зрозуміло, що такій інформації довіряти не варто). 

4. Не слід довіряти інформації, в якій заголовок не відповідає суті статті.

Читайте не тільки заголовок, а весь матеріал. Не слід довіряти інформації, яка подається з використанням оцінювальних суджень. Не слід довіряти, коли інформацію подають за допомогою CAPS LOCK, знаків оклику або використовуючи обороти “100% інфа”, “терміновий репост”.

5. В матеріалах не плутайте факти та коментарі.

Коментар експерта, очевидця події не завжди є 100% правдою. Це лише особиста думка експерта. Якщо ви не знаєте такого експерта або людину-очевидця події, то не поспішайте довіряти цій інформації. Скільки вже було експертів, які виявлялися у своїх країнах звичайними бухгалтерами, менеджерами і т.п. російська пропаганда нічим не гребує.

6. Перевіряйте фото та відео. 

Дуже часто, якщо інформація фейкова, то фото та відео в статті вже десь раніше використовувались в абсолютно іншому контексті. Перевірити можна за допомогою “знайти зображення в Google”.

7. Фейкова інформація, як правило, висвітлює лише одну точку зору.

ХАЦ надрукував 1000 примірників та передали до Хабу ГО “Тарілка” за адресою пр. Героїв Харкова 206 А. Це пункт видачі гуманітарної допомоги у вигляді хлібу та консервів  від “World Food Program” для волонтерських організацій міста що роблять адресну доставку продуктів мешканцям міста. Листівки разом із їжею були доставлені мешканціям міста Харкова,  Роганського житлового масиву, Пісочинської Малоданилівської, Безлюдівської, Дергачівської Вільшанської громад, міст Велика Данилівка, Любити, Чугуів, Південне та Мерефа.

Ця публікація була підготовлена Харківським антикорупційним центром в рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Харківського антикорупційного центру i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.