У Харкові та області існують великі проблеми з вільним доступом громадян до водойм. В 2018 році “Харківський антикорупційний центр” досліджував питання з доступом до водойм, і проблеми виявилися, як в місті так і в області, зокрема на березі Печенізького та Травянських водосховищ та Сіверського Донця.
Але все по порядку.
Журавлівка
Журавлівський гідропарк – найбільша та найулюбленіша локація для пляжного відпочинку харків’ян. Основним місцем відпочинку місцевих мешканців на Журавлівці є “Острів”. Але з 2008 року він знаходиться у приватній власності. І вхід на сам “Острів” став платний. В 2008 році ділянку площею 16 га землі в оренду отримало ТОВ “Контакт-Плюс”, до якої має відношення нардеп від партії “Опозиційний Блок – За Життя” Дмитро Шенцев.
В 2018 році міськрада вирішила розірвати договір оренди земельної ділянки. Підставою стало звернення приватників про поділ земельної ділянки. У мерії вирішили, що якщо ділянку хочуть розділити, то це робиться з метою відмови від її частини.
Суд першої інстанції підтримав позицію міськради.
Апеляція та касація, не підтримали суд першої інстанції, зазначивши, що в наданому міськрадою проекті угоди про розірвання договору оренди землі підставою вказано рішення Харківської міськради та “взаємну згоду сторін”, в той час як причиною могла бути тільки добровільна відмова ТОВ “Контакт плюс” від земельної ділянки. А “Контакт плюс” про таку відмову не повідомляло.
Земельна ділянка, яку орендує ТОВ «Контакт Плюс», по вул. Героїв праці, 2А, має безпосередньо вихід до Журавлівського водосховища. Але безкоштовного доступу до води там немає. Вільному проходу перешкоджає шлагбаум.
Також, через дорогу від Журавлівського гідропарку, по вулиці Героїв Праці, найбільший харківський забудовник, ПАТ “Трест Житлобуд-1”, почав будувати цілий комплекс багатоповерхівок під назвою “Оазис”. В червні 2020 року, “Трест Житлобуд-1” отримав в оренду земельну ділянку площею 3,6 га, по вул. Героїв Праці, 1, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
Берег річки Харків
Але проблеми з доступом до води є не лише на Журавлівці, але й поряд – вздовж річки Харків. де багато ділянок вже роздали під забудову. А ті вільні місця, що залишилися можуть бути забудовані протягом кількох років.
В червні 2021 року у міськраді анонсували проєкт “Зелений каркас” міста. Мова йде про мережу екомаршрутів – це понад 62 км освітлених вело- і пішохідних доріжок з водопроникним покриттям у долинах річок. Влітку депутати створили комунальне підприємство “Зелений каркас”.
За словами в.о. міського голови Ігоря Терехова, на першому етапі реконструкція буде проводитися на вулиці Шевченка та на самому Журавлівському гідропарку. В.о. мера запевнив, що на Журавлівському гідропарку не буде забудови.
Однак, рішення міської ради щодо надання земельних ділянок на березі річки Харків можуть поставити під загрозу створення подібної рекреаційної зони.
В 2020 році двом фірмам з однаковими власниками, ТОВ «Європартнер компані» та ТОВ «Провентус», депутати Харківської міськради виділили під житлову забудову майже 6 гектарів землі вздовж річки Харків. Земельні ділянки виділені за так званою «туалетною схемою». Забудовник завчасно отримав невелику будівлю площею декілька квадратів, а міськрада виділяє гектари землі для знесення будівлі та побудову на його місці величезного житлового комплексу.
Подібні привілеї зацікавили прокуратуру, яка почала оскаржувати рішення депутатів у суді. Зараз судові процеси ще тривають. Варто відзначити, що по одній з ділянок прокуратура виграла суд в першій інстанції. Мова йде про виділення 2,7142 га землі ТОВ «Європартнер компані». Підставою для позову стало саме перевищення площі земельної ділянки в сотні разів над площею самої будівлі та уникнення міськрадою конкурентної процедури земельних торгів.
Але при цьому суд відмовився забороняти будівництво на березі річки Харків.
Ділянки, які знаходяться на березі річки Харків, є в оренді у ТОВ «Європартнер компані», ТОВ «Бротей» та ТОВ «Провентус», власниками яких є одні й ті ж люди. Це депутат Харківської міськради від партії «ОПЗЖ», Едуард Тичков, а також Кирило та Олександр Басяєви. Едуард Тичков також станом на 2019 рік був співвласником російської фірми ТОВ «Торговий дім Росізопром». Співвласником цієї російської фірми Тичков став в 2010 році і володів 35% корпоративних прав. Зараз ці 35% фірми нікому не передані. В декларації за 2020 рік. Тичков вказав, що вже не володіє цією російською фірмою.
Таким чином, харківська міська влада розповідає у газетах про “зелені коридори”, а насправді просто роздає через схеми землі по яких вони повинні були б проходити, унеможливлюючи їх навіть теоретичну реалізацію у майбутньому.
Старий Салтів
Обмеження з доступом до води є не тільки в місті, а й в області. Старосалтівська ОТГ розташована вздовж Печенізького водосховища. Майже весь берег закритий.
За словами юриста “Харківського антикорупційного центра” Володимира Рисенка, порушення, пов’язані з незаконним обмеженням доступу до води на березі Печенізького водосховища, в основному однотипні. Найбільш часто люди отримують ділянку для будівництва будинку в прибережній зоні (згідно з Водним кодексом України, не ближче 25-200 метрів від урізу води в залежності від розмірів водойми і крутизни схилів). А потім самовільно будують паркан, що йде до берега, і огороджують себе шматок пляжу. Ще одна тенденція: місцева влада виділяє землю під сінокіс, але через кілька місяців ділянки загороджуються, і на їх території з’являються споруди.
Бізнесмени та чиновники, депутати різних рівнів, церковники та правоохоронці. Це далеко не повний перелік тих, хто отримував землю біля водосховища та перекривав доступ до води.
Серед власників земельних ділянок на березі водосховища є екс-нардеп та екс-голова Харківської ОДА Михайло Добкін, бізнесмен Олександр Ярославський, фірма родички депутата Харківської міськради та екс-чиновника ОДА Андрія Тимчука. Його екс-дружина до недавнього часу була головою Харківської ОДА.
Серед тих, хто перекривав доступ до води, Харківський антикорупційний центр також фіксував структуру екс-голови облради Василя Салигіна та екс-нардепа Валодимира Кацуби.
Отже, не дивлячись на закон, який гарантує громадянам вільний доступ до водойм, з кожним роком як в Харкові так і в області залишається все менше місць, де це право можна реалізувати