Які матеріали лобіює російська пропаганда у США під час війни в Україні

Російська пропаганда  багато років успішно представлена у країнах ЄС та США. Росіяни створювали агентства та канали, які були спрямовані на західну аудиторію з метою лобізму російських інтересів. щоб у західному суспільстві на кожне порушення росіянами міжнародного права казали, що не все так однозначно. Й зараз, вже під час війни з Україною, російські пропагандисти продовжують просувати пропаганду у США. Офіційно, через зареєстровану власну лобістьку компанію.

Ще з 2005 року росіяни запустили канал RT (раніше — Russia Today), який розрахований на західну аудиторію. Мовлення каналу відбувається англійською, арабською, іспанською, російською та німецькою мовою. При цьому канал має купу дочерніх кампаній, філій та офіси у багатьох країнах світу. Це видання неодноразово звинувачували у маніпуляціях та пропаганді. І на цю пропаганду у Росії не жаліють коштів.

Наприклад, у проекті федерального бюджету Росії на 2020 рік для потреб RT було виділено майже 23 мільярди рублів, що на той момент надано 325 мільйонів євро. Головним редактором є Маргарита Сімоньян. За даними російського видання Insider, Офіційна зарплата Сімоньян у МІА „Росія сьогодні“ становить 20,4 млн рублів, в АНО „ТВ-Новини“ (юрособа RT) – 16 млн на рік. Загалом, її зарплата  – 36,4 млн рублів», – дізналися розслідувачі.


RT є засновником пропагандистської агенції Sputnik. Агенція має регіональні представництва та бюро в різних країнах, зокрема США (Вашингтон), Єгипті (Каїр), Китаї (Пекін), Британії (Единбург), Уругваї (Монтевідео), Киргизстані (Бішкек). Новинні сайти агенції працюють на більш ніж 30 мовах, включаючи англійську, іспанську, польську, киргизьку, сербську та інші. На сайтах також здійснюється радіомовлення. Крім новинного контенту, Sputnik продає фоторепортажі, прямі трансляції, інфографіку, опитування громадської думки та інші формати.

Європейський Союз запровадив санкції проти зброї дезінформації Кремля – Sputnik та RT. Їхня мовна діяльність була терміново припинена (opens in a new tab) в ЄС доти, доки не буде припинено кремлівську агресію проти України і поки Росія не відмовиться від діяльності з дезінформації та інформаційного маніпулювання проти ЄС та його країн-членів.

Але у США Sputnik та RT продовжують лобіювати інтереси Росії. За даними Мінюсту США, на даний час RT має відразу три угоди з лобістами на території США. Крім того, ще одну угоду має ANO TV-Novosti


І за однією з них вони щоденно поширюють інформацію на території США. І продовжують це активно робити після початку війни в Україні.


Лобістом виступає Ghebi LLC. За даними opencorporates.com, керівником компанії є Міндіа Гавашелі. Згідно з даними, наданими Ghebi LLC у реєстраційних документах на сайті FARA, ця компанія «виготовляє радіопередачі, стрічки новин та статті в Інтернеті, які передбачають використання інших організацій. Ghebi LLC має редакційний контроль над програмами/письмовими матеріалами.


У блозі журналіста Сергія Пархоменка на сайті “Ехо Москви” було вказано, що за 60 днів, що передували подачі чергового реєстраційного листа «іноземного агента» (тобто з середини липня по середину вересня 2020 року), компанія Ghebi отримала з Москви трохи більше півтора мільйона доларів російських бюджетних грошей. А за 6 місяців 2021 року, з квітня по вересень ця фірма отримала 1,912 млн дол. Цю інформацію підтверджують звіти на сайті FARA.

І ось ХАЦ проаналізував які меседжи російські пропагандисти лобіюють у США з початку війни.

Ітак, 25 лютого, на наступний день від початку війни, у США росіяни просували матеріали з повідомленням, що росіяни захопили тайник, де була більшість з наданої  західними країнами зброї для України. Ще один меседж цієї підбірки: американці демонструють найвищий рівень ворожості до Російської Федерації за останні 40 років.

Ще одне повідомлення, яке поширювали, що представник Росії в ООН заявив, що націоналісти в Україні використовують мирних жителів як живий щит. При цьому, це видання активно поширювало повідомлення російської пропаганди, що метою “військової операції є демілітаризація та денацифікація України”.



28 лютого лобісти просували коментар режисера Ігора Лопатьонка, що “події в Україні – це логічне завершення майдану”. Лопатьонок відмітився участю у створенні пропагандиських фільмів про Україну від Олівера Стоуна. Детальніше про них писав “Детектор Медіа”.


Також в цей день агентство поширювало інформацію, що обстріли Києва та Харкова “можуть бути недостовірними”. Цю інформацію подавали з посиланням на представника РФ в ООН. Варто відзначити, що саме в цей день у Харкові від обстрілів постраждали 30 мирних громадян.

Ще один меседж від російського дипломата Василя Небензі, що “Росія не роз’язувала війну”.

3 березня агентство Sputnik поширило повідомлення, в якому вони називають рішення соцмережі Твіттер маркувати повідомлення. які фінансуються російськими держорганами – “охотою на відьом”.

Крім того, в цей день було ще одне пропагандиське повідомлення. Мова йшла про проведення мітингу у США проти розширення НАТО. Спікером виступав голова “Антивоєнної спілки США”Філ Вілайто. Ця людина майже не відома в Україні та США, але єж активно ще з 2014 року використовують у Росії в якості експерта. Раніше Вілайто активно просував російську інтерпретацію подій 2 травня в Одесі.


4 березня лобісти почали просувати “експертний погляд”, що розповсюдження фото полонених російських військових в Україні може порушувати міжнародне право. Нагадаємо, що лише за допомогою публічності та цих фото родичі військових, зокрема. строковиків, дізналися, що вони беруть участь у бойових діях на території України. Раніше російська влада заперечувала участь строковиків у бойових діях.

Крім того, в кількох публікаціях почали просувати меседж, що “Європа сильно постраждає від введення санкцій після 30 років Ostpolіtik”.

Ще один меседж, який почав з’являтися у повідомленнях. що нібито іноземні студенти, які намагаються виїхати з України під час війни. стикаються з проявами расизму.

Тож бачимо, що пропагандиські повідомлення з’являються у меседжах, які розповсюджують у США російські агенції, фактично щодня. І через них росіяни намагаються змінити думку щодо нападу Росії на Україну у звичайних громадян США.

Павло Новик для “Харківського антикорупційного центру”