Ми вирішили проаналізувати, які акценти і на чому робила ворожа пропаганда протягом останніх чотирьох місяців, з липня по жовтень 2023 року.
Розпочалось усе заявою російського пропагандиста Олександра Сладкова, який працює на “Вести. ВГТРК” про те, що начебто Україна готується здати Харків та Суми. Жодної конкретики при цьому не наводилось. Лише стверджувалось, що почалась евакуація великих підприємств та зміцнення другої лінії оборони.
Але станом на зараз ситуацію навколо Харкова та Сум не можна порівнювати із загрозою протягом лютого-вересня 2022 року, коли російська армія була значно ближче до міст, ніж зараз. Повідомлення від Сладкова – це типове нагнітання паніки та залякування цивільного населення України.
Продовжився липень у пропагандистів росіян “розформуванням 92-ої бригади”, “не вистачає місць на кладовищах через великі втрати на фронті”, “Україна за допомогою Інтерполу мобілізує чоловіків” та “у Харкові перейменували вулицю Пушкінську на Британську”.
Якщо зробити підсумок, то у липні можна було виділити три основних наративи, які підживлювалися різного рода “вбросами”, “постправдою” та маніпуляціями. Перша теза ‘“успіхи російської армії на фронті, на Харківщині. Фейкове захоплення населених пунктів та обіцянки зробити Харків російським”. Другий наратив – “в української армії великі втрати на фронті, місць на кладовищах немає, ритуальні служби роблять знижки для військових”. Третій наратив – “Мотивація української армії на нулі. Харківську 92-у бригаду розформовують”.
У серпні широкого резонансу набув цинічний фейк ворогів про те, що начебто створений “бордель із дружин загиблих та важкопоранених бійців ЗСУ, бо в них немає грошей”.
Буцімто мешканка Харкова організувала бордель із залученням дружин загиблих та важкопоранених бійців ЗСУ.
Фотографія зі слідчих дій дійсно правдива. І про мешканку Харкова, яку підозрюють в організації борделю, де перебували понад 100 жінок, – теж факт. А ось про вдів та дружин бійців ЗСУ – цинічна вигадка російської пропаганди, бо нічого такого не було в офіційному повідомленні Нацполіції.
Також у серпні були фантазії росіян про “захоплення Синьківки та втечу з міста керівництва Куп’янська”, “відкриття центру підготовки Азову в харківському університеті”, “Харків здадуть без бою”, “у Харківській області мобілізують усіх чоловіків” та “розкриття Київстаром кількості загиблих українських військовослужбовців у 400 000”.
У вересні росіяни відпрацювали по одній з найулюбленіших тем – мовному питанню. Начебто боєць 3-ої бригади ЗСУ капітан Лезенюк побив студента у Харкові за те, що той розмовляв російською мовою.
Жодного фото або відео інциденту на підтвердження викладеного пропагандисти не надали. Повідомлення почало шеритись анонімними пропагандистськими російськими ресурсами. Ніякої інформації щодо подібної бійки у харківських ЗМІ та телеграм-каналах не було. Як виявилось, тому що це – фейк. Росіяни розмістили у повідомленні фотографію начебто капітана Лезенюка (таку особу не вдалось ідентифікувати).
Але це світлина не Лезенюка, а іншої людини. Це доволі розповсюджена риса фейків російської пропаганди.
На фото – офіцер 95-ої окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ Юрій Кочевенко. Це скрин із відео від травня 2022 року, на якому Кочевенко повідомляє про знищення росіянами Георгіївського скиту Святогірської лаври (храм УПЦ МП) у Донецькій області.
Куди ж росіяни і без “нацизму в Україні”? Вони поширили, що нібито на порталі “Дія” українцям пояснюють, чому нацизм – це нормально. Насправді, вороги просто вигадали з нуля “новину” і фотошопом зробили скрин Дії, де начебто це повідомлення присутнє.
Був у вересні і фейк про те, що “влада Куп’янська визнала, що місцеві чекають російську армію”,
Жовтень розпочався у російських пропагандистів з цинічного виправдовування ракетних обстрілів Харкова та села Гроза, де загалом загинуло 59 людей.
Тут і про те, що Україна сама була зацікавлена у трагедії, і про те, що “на поминальний обід зібралось багато українських військових”. Ну і якже без наративів про “иностранных наемников” та “все разрушения от неточной украинской ПВО”.
Вже у другій половині жовтня, коли стався обстріл терміналу “Нової пошти” у Коротичі, від якого загинули семеро людей, російська пропаганда продовжила просувати тези подібні до тих, коли сталася трагедія у Грозі, що термінал використовували як військовий склад.
Це фейк.
“Це виключно цивільний об’єкт, росіяни вчинили черговий терор проти мирного населення Харківщини!” – зазначив голова ХОВА Олег Синєгубов.
Багато уваги ворожі пропагандисти приділили Максиму Доценку. За версією росіян, це мешканець Куп’янська-Вузлового Харківської області, який восени 2021 року був призваний на строкову службу і ніс її в одній з частин Нацгвардії у Вінницькій області.
Звісно, що це “інтерв’ю” з Доценком – набір основних наративів російської інформаційної армії, якими вона користується в Україні. Тут і про “всіх чоловіків в Україні на фронт забирають”, “у Харкові багато людей чекають на росіян”. І нарешті завершилось все тим, як було “гарно” у Куп’янську, коли він був окупований росіянами.
Крім цього, цього місяця були маніпуляції та фейки про те, що “в Україні чоловіки тепер будуть воювати до 70 років”, “в Україні відправляють на військові збори із 14 років”, “не віддаси дитину на евакуацію — позбавлять батьківських прав” та “НАТО готує до підриву дамбу під Харковом”.
Попри все, зберігаємо спокій, мислимо тверезо, перевіряємо інформацію, дотримуємось інформаційної гігієни,і разом до Перемоги!
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network