Добірка фейків, маніпуляцій та наративів, якими російська пропаганда виправдовує ракетні обстріли Харкова та села Гроза

Сьогодні і вчора вся Україна та світ дізналися про нові теракти росіян, здійснені у Харкові та в селі Гроза Куп’янського району. Унаслідок двох обстрілів загинули 54 людини, 36 поранені, ще четверо вважаються зниклими безвісті.

Невелике село Гроза не є прифронтовим, від позицій росіян перебуває за 35-40 кілометрів. Учора близько 13:25 окупанти обстріляли у селі цивільний об‘єкт, сільський кафе-магазин. 

За інформацією Харківської обласної прокуратури, удар був завданий ракетою “Іскандер-М”.

Фото з місця трагедії в селі Гроза: Харківська ОВА

Фото з місця трагедії: ХОВА

За словами речника Харківської обласної прокуратури Дмитра Чубенка, 5 жовтня у селі був поминальний обід за перепохованим українським військовим. Раніше він був похований у Дніпрі, а родичі бажали здійснити перепоховання у рідному селі.

Поминальний обід у кафе організувала сімʼя загиблого військового, дружина та син, який також був військовим, але влітку 2023 року демобілізувався. Син разом зі своєю дружиною та матірʼю також загинули від влучання ракети.

Якщо залишити поза увагою сегмент російський фашистів, які радіють будь-яким українським жертвам і бігають мережею з реляціями “убили тех, кто пришел поскорбеть за погибшим ВСУшником”, то можна побачити, що пропаганда окупантів за традицією після таких терактів висуває версії захисту армії рф.

Наприклад, телеграм-канал “Легитимный”, віднесений до мережі каналів, що керуються російськими спецслужбами, написав: трагедія з великою кількістю загиблих у селі Гроза зараз вигідна якраз Україні, а тому ймовірно, що саме Україна в цьому була зацікавлена.

Пропагандисти також заявили, що “від України на Заході всі втомились, і все йде до припинення війни та зменшення негативу до росії”. Крім цього, зазначається, що трагедія може посприяти виділенню допомоги Україні, підвищити ефективність мобілізації за рахунок ненависті до росії у цивільних. А висновок робиться такий: Київ навмисно міг влаштувати провокацію, щоб отримати фінансову та військову допомогу.

Офіційна позиція влади держави-агресора, як і завжди після подібних трагедій в Україні, – це повторення наративу роспропаганди, про те що “російська армія не загрожує цивільному населенню України”. 

Прессекретар президента держави-агресора Дмитро Пєсков прокоментував трагедію у селі Гроза так: “росія не завдає ударів по цивільному населенню, а працює по скупченню військових та армійського керівництва”.

Це якраз версія-дублікат від російської опозиційної журналістки з когорти “хороших русских” Юлії Латиніної.

Її публікація у Твіттері викликала хвилю обурення. Латиніна припустила, що, скоріше за все, росіяни вдарили по селу Гроза, тому що засікли в одному місці велике скупчення мобільних телефонів.

Журналістка натякає начебто на помилку російських військових, які поминальний обід сприйняли за скупчення українських військових. Натяк, за яким прочитується: окупанти можуть запускати ракети по українських військових на території України.

У коментарях до посту Латиніної було багато негативу, а інший “хороший русский” Рустем Адагамов під постом написав: “Господи, Юля, “Іскандер” не літає на “скупчення мобільників”. “Леєр-3” не займається наведенням ракет ОТРК на ціль, а має зовсім інші завдання”.

Крім ворожої лайт-пропаганди, що “сумнівається” і не робить категоричних висловлювань, є й більш радикальна, що сперечається про те, яким видом озброєння обстріляли село Гроза. І доходить висновку, що Україна обстріляла сама себе, аби відволікти увагу від “суттєвих провалів у Бахмуті, південніше Роботиного та в Криму”.

Не мають сумнівів, що удар по селу Гроза нанесли росіяни, у керівництві Європейського Союзу та представництві ООН в Україні.

Високий представник Євросоюзу із зовнішньої політики й політики безпеки Жозеп Боррель назвав воєнним злочином удар рф по селу Гроза.

Він підкреслив, що це був цілеспрямований удар по цивільному населенню. 

“Навмисні напади на цивільне населення є воєнними злочинами. Керівництво росії, всі командири, виконавці та співучасники цих звірств будуть притягнуті до відповідальності. Безкарності за воєнні злочини не буде”, – наголосив Боррель.

Гуманітарна координаторка ООН в Україні Деніз Браун на сторінці організації висловила співчуття українцям.

“Я обурена повідомленнями про російський удар, внаслідок якого майже зруйновано село Гроза в Харківській області, де загинули десятки мирних жителів. Світлини, що надходять з села, де проживало понад 300 людей, жахають. Думками ми з народом України, який сьогодні знову став свідком чергових жорстоких наслідків вторгнення російської федерації”, – написала вона. 

Центр протидії дезінформації при РНБО України випустив сьогодні заяву-попередження про те, що ворожі телеграм-канали поширюють інформацію, нібито удар по кафе у селі Гроза завдали українські військові за наказом Офісу Президента. Адже пропагандисти намагаються запевнити, що у цей час там  начебто “знаходилися військові ЗСУ, які зібралися на поминки побратима”.

ЦПТ запевняє, що це цинічний та аморальний фейк, яким роспропаганда користується постійно після терактів проти мирного населення. Ворожі ресурси відпрацьовують схему з перекладання відповідальності за скоєний злочин і таким чином намагаються зіграти на випередження, щоб звинуватити Україну в терактах проти власного населення.

Як повідомляє сторінка у Фейсбуці “Їх УБИЛА росія”, вчора у селі Гроза місцеві мешканці прощалися із Андрієм Козирем. Поминки організував його син Денис. Перед початком війни чоловіки разом перебували у Польщі, але після нападу pосії повернулися додому та стали на захист України. Під час бойових дій батько отримав смертельне поранення в шию, був похований на військовому кладовищі на Дніпропетровщині. У червні Денис звільнився зі служби за станом здоровʼя і вирішив перепоховати тата на його батьківщині. З коханою Ніною Денис одружився 14 серпня 2022 року. Дівчині було 20 років, вона працювала лаборантом у Харківській гуманітарно-педагогічній академії. Вчора Денис загинув. Також загинули його дружина, дідусь і бабуся, мати дружини.

Речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко не виключає, що по Грозі могли завдати удару, бо думали, що там українські військові.

“Виходячи з мотивів удару, які наразі невідомі, можливо, дійсно було наведення кимось з місцевих. Оскільки росіяни вважали, що будуть військові на цих похоронах і поминках загиблого військового. Але там були лише цивільні, здебільшого – жінки”.

Вже є інформація від “Суспільне.Харків”, що на місцевому кладовищі у селі Гроза викопають близько 40 могил. Це підтверджує, що майже всі загиблі – мешканці цього села.

Сьогодні уранці, близько 6:50, російські військові нанесли два ракетних удари по центру Харкова. Одна з ракет влучила у триповерховий житловий будинок Основ’янського району, інша – у проїжджу частину Київського району.

Ракетні удари були завдані попередньо також ракетами типу “Іскандер”. Пошкоджені 69 житлових будинків, повідомила пресслужба міськради.

Фото: Харківська обласна прокуратура

Фото – Харківська обласна прокуратура

Унаслідок ударів у Харкові загинули 10-річний хлопчик і його 67-річна бабуся. Ще 30 людей поранені, серед яких 11-місячний хлопчик, брат загиблої дитини.

Звісно, і тут ворожа пропаганда не забарилась зі своїми фейк-”версіями”. Пропагандисти вважають, що Харків “Україна обстріляла сама”, бо вчора у місто, за їхньою версією, приїжджав голова ГУР МО Кирило Буданов.

Схоже, росіяни сприйняли і видають коментар Буданова київському виданню “Бабель” (учора зранку його активно цитували ЗМІ та телеграм-канали щодо інциденту на блокпості у Харкові між поліцейськими та спецпідрозділом “Kraken”, який стався 29 вересня) як повноцінний візит очільника воєнної розвідки у Харків.

Ну і як же без наративів про “иностранных наемников” та “все разрушения от неточной украинской ПВО”.

Подібного змісту казки про непрацюючу ППО можна розповідати під час обстрілів Києва, але не міста за 40 кілометрів від українсько-російського кордону. Окупанти суперечать самі себе: то працює українська ППО, то не встигли навіть тривогу увімкнути.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network