Будьте обережні! Для поширення дезінформації кремль використовує завербованих агентів, які працюють на світову аудиторію під виглядом “експертів, політологів з країн Заходу”. Їх десятки і за один матеріал про всіх не напишеш, тому це лише початок. Кремлівська пропаганда організувала на Заході мережу псевдоекспертів для просування своїх наративів.

росія багато рокі вербувала на Заході маргінальні елементи, навіть із високих чиновників, колишніх військових, лідерів суспільної думки. З початком війни, ця мережа почала активізуватися з новою силою, виконуючи завдання по відбілюванню кремля у цій війні, просування, начебто, альтернативних точок зору на ситуацію – а по суті, кремлівських наративів.

Дуже часто кремлівські ЗМІ звертаються до цих “експертів” напряму. Іноді ці “експерти” в своїх країнах дають коментарі проросійським ЗМІ другого-третього ешелону своїх країн, а ЗМІ з росії вже беруть ці коментарі і цитують в себе.

Сьогодні ми звернули увагу на двох подібних персонажів, кого кремлівські пропагандисти публікують в останні 2-3 дні.

Французський колишній військовий, чи то лікар, чи то журналіст, чи то нарешті письменник, Адріен Боке.

Як стверджує Боке на французському радіо, з початком війни в Україні, він приїхав в нашу країну медиком-волонтером. Начебто пробув в Україні три тижні і поїхав звідси бо побачив військові злочини нацистів з української армії.

Звісно, що фейки та маніпуляції, які озвучив Боке, в той же день почали цитувати російські ЗМІ та пабліки в соц.мережах. Все, що озвучив Боке 10 травня на французському радіо Sud Radio – це наративи, які просуває кремль з початком війни в Україні:

«Будучи в Україні, я став свідком воєнних злочинів. Усі вони були скоєні українською армією. Але у Франції ми не говоримо про це».

«Бійці „Азова“ всюди. З неонацистськими нашивками. Мене шокує те, що Європа забезпечує зброєю неонацистів. На їхній формі скрізь вишита символіка есесовців. Вони не лише не приховують своїх поглядів. Вони їх афішують. Я працював із цими людьми і лікував їх. Вони відкрито говорять про те, що готові знищувати чорношкірих та євреїв”.


“Я став свідком того, як українські військові прострілювали коліна полоненим російським солдатам, а офіцерам стріляли в голову”.


“Усі зруйновані цивільні будинки, що видаються Україною за бомбардування по мирному населенню, — не що інше, як результат неточної стрілянини українців по військових об’єктах”.


“Буча – це інсценування. Тіла загиблих були переміщені з інших місць і навмисно розміщені таким чином, щоб зробити шокуючу зйомку».

Звісно, що жодних фактів, доказів, фото, відео, на підтвердження своїх слів, Боке не надав. Інформації щодо минулого Боке в Інтернеті особливо немає. російські ЗМІ вказують лише, що він колишній французський військовий та автор книги “Вставай та йди завдяки науці”.

“Американській військовий-експерт” Скотт Ріттер.

В російських ЗМІ, Ріттера називають колишнім офіцером розвідки Корпусу морської піхоти США.

Цей «американський експерт» просуває на західну аудиторію російський наратив про те, що дії російської армії в Україні – еталон військового мистецтва, а на території нашої держави начебто розміщено бази НАТО. Роками активно співпрацює з кремлівськими пропагандистами. І навіть є серед авторів russia today.

Крім цього, Ріттер виправдовував вбивства російською армією цивільних у Бучі, говорячи, що це зробили самі українці, для провокації.

Ріттер з’являється з новим фейком чи маніпуляцією у російських пропагандистських медіа майже кожен день.

З останнього, коментуючи “ленд-ліз”, Скотт Ріттер заявив: “постачаючи Україні застарілу зброю, НАТО стало її ворогом”.

Звісно, що у росії дуже нервують щодо “ленд-лізу” і вигадують фейки про те, що США будуть в рамках нього поставляти в Україну стару зброю.

До особи Ріттера є чимало запитань. Він і справді був морським піхотинцем в армії США, а з 1991 до 1998 року працював військовим аналітиком ООН. Правда далі в його біографії чимало не надто приємних життєвих історій. Серед таких – звинувачення у сексуальних злочинах та педофілії. Закінчилося все тим, що у 2011 році його було визнано винним у цих злочинах, і він 2,5 роки провів у тюрмі.