“Українці самі себе обстрілюють”, “Стріляють навмисно по своїм людям, щоб потім звинуватити в цьому російську армію” – ось головний наратив кремлівської пропаганди з початку війни, коли вони коментують обстріли Харкова та інших міст країни.

Ворожа пропаганда продовжує наголошувати, що російська армія стріляє лише по військовій інфраструктурі, а цивільній інфраструктурі та мирним мешканцям – нічого не загрожує. Коли ж з’являються фото та відео вбитих мирних мешканців та розбитих житлових будинків, то йде у хід “це зробила українська армія для дискредитації збройних сил росії”.

Звісно, що це відвертий фейк та маніпуляції, які ніхто фактами та доказами не підтверджує.

Фейк №1

“Життя південних околиць Харкова перетворилось на жах. Укронацисти б’ють по житлових кварталах, удари завдають не хаотично, снаряди кладуть щільно. З’явилося багато нових позицій артилерії”, – йдеться у повідомленні, яке поширюють ворожі пабліки у соцмережах з великою кількістю підписників.

Фейк №2
“Наслідки обстрілу укронацистами центру Харкова з РСЗВ. Обстріл вівся з позицій ЗСУ, розташованих у Мерефі та Високому”.
Це фейк про обстріли російською армією 17 квітня Шевченківського та Київського районів міста Харкова, внаслідок якого загинуло 5 мирних мешканців та 13 – отримали поранення.

Фейк №3
“Селище Циркуни артилерія укронацистів з Харкова щодня стирає з лиця землі з усіх калібрів”

Фейк №4
Ще один популярний наратив крмлівської пропаганди, який виправдовує обстріли росіянами цивільної інфраструктури та мирних мешканців – “українська армія розташовує свої позиції в жилих кварталах міста, на кришах житлових будинків і тим самим провокує російську армію на відповідь по мирним мешканцям”.

При цьому, Генштаб ЗСУ майже щодня наголошує, що українська армія не веде вогонь з житлових кварталів міст, селищ і не розташовує свої позиції в спальних районах міст.

Фейк №5
Ну куди ж кремлівська пропаганда без наративів про те, що “в Україні працюють секретні американські біолабораторії, в яких проводились заборонені дослідження на українських солдатах та мирних жителях, політв’язнях, пацієнтах лікарень”. Звісно, що ця “інформація” теж нічим не підтверджується. Жодних доказів, що такі біолабораторії в Україні існували або існують – росіяни не надали. Начебто через те, що їх зараз всі вивезли на Західну Україну.

“Американські фахівці з секретної біолабораторії у Мерефі проводили дослідження небезпечних біологічних препаратів на пацієнтах обласної клінічної психіатричної лікарні № 3 міста Харків. Людей відбирали для дослідів з урахуванням їхнього віку, національності та імунного статусу, а лікарі давали підписку про нерозголошення. У січні 2022 року діяльність лабораторії у Мерефі було зупинено, а все обладнання та препарати вивезено на Західну України. Проте кілька вцілілих свідків тепер дали свідчення щодо дій спадкоємців доктора Менгеле”.


Але, ніхто ці “свідчення” не опублікував. А коли справа дійшла до доказів – “біолабораторію вивезли на Західну Україну”.

Подібні ж фейки активно розповсюджує і міноборони російської федерації:

Фейк №6
“За останні два дні збройні сили російської федерації знищили декілька ключових об’єктів оборони Харкова”.


Крім обстрілів жилих кварталів та вбивства мирних мешканців Харкова – збройні сили російської федерації більше нічого в останні дні у Харкові не зробили і тим більше не знищили ключові об’єкти оборони міста.