На звільнених від російських військ територіях України затримали вчителів із Росії, які приїхали викладати за російською програмою в українських школах.
Про це повідомила віцепрем’єр-міністерка України Ірина Верещук.
Також про затримання російських вчителів у Куп’янську Харківської області раніше повідомляв нардеп Олексій Гончаренко.
В свою чергу, міністерство освіти рф заявило, що повідомлення про затримання російських вчителів у Харківській області не відповідають дійсності.
За словами представника міністерства, всі вчителі, які вирушили викладати на території, зайняті російськими військами, зараз перебувають там, де ситуацію контролюють російські військові та військові днр та лнр.
Тож, якщо українська інформація є більш точною за російську. як це часто буває, то представники рф знову кинули своїх.
Але подивимось. що може очікувати російських вчителів, які займалися пропагандою на окупованих територіях.
За словами Верещук, «вони скоїли злочин проти» України, їх судитимуть за статтею 438 Кримінального кодексу («Порушення законів та звичаїв війни»). Покарання за цією статтею передбачає до 12 років позбавлення волі.
А от Микола Хавронюк, професор факультету правничих наук НаУКМА вважає цю кваліфікацію злочину неправильною, пише видання deadlawyers.org
“Частина 1 ст. 438 КК України передбачає відповідальність за “жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням, вигнання цивільного населення для примусових робіт, розграбування національних цінностей на окупованій території, застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України”, – розповідає юрист.
На його думку, робота в школі за російськими освітніми програмами все ж не є жорстоким поводженням з цивільним населенням. Але також вона не є й іншим порушенням законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, оскільки у жодному з таких договорів не міститься відповідної заборони.
Тож дії російських вчителів варто кваліфікувати за частинами 3, 4 або 5 ст. 27 і ч. 3 ст. 111-1 КК України. Мова йде про організацію пропаганди у закладах освіти з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, а також дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
Оскільки у ч. 3 ст. 111-1 КК України спеціальним суб’єктом визначено тільки громадянина України, то іноземець виконавцем цього злочину бути не може. Але організатором, підбурювачем чи пособником – може.
В залежності від дій конкретної особи кваліфікація може різнитися. так є варіанти підбурювання до таких пропаганди, або пособництво у таких діях порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод.
На думку юриста, до іноземця може бути застосований арешт на строк до шести місяців або позбавлення волі на строк до трьох років.
Що стосується українських вчителів, які погодилися викладати за російською програмою, то їх можуть притягнуть до відповідальності за колабораційну діяльність. Адже викладачів на окупованих територіях закликали не співпрацювати з окупаційною владою, а евакуюватися, щоб зберегти своє життя.
Раніше “ХАЦ“ зробив декілька публікацій про колаборантів у сфері освіти, які допомагали окупантам переводити шкільні програми на “російські стандарти”.
Зокрема, у Вовчанську директор ліцею №1 Андрій Чигринов співпрацював з окупантами та вихваляв росгвардію на пропагандистських відео. Вчителька російської мови та зарубіжної літератури у Вовчанському ліцеї №1, Інна Прудіус, стала директором дитячого досугового центру єдиної росії у Вовчанську та їздила на перекваліфікацію у Курськ.
Також в липні цього року ми писали про те, що Харківська облпрокуратура повідомила про підозру 55-річній начальниці відділу освіти Вовчанської міської ради Вірі Сороковій за співпрацю з російськими окупантами та антиукраїнську агітацію та пропаганду.
Кураторкою від окупантів переходу на “російські стандарти освіти” в окупованій Борівській громаді була Віта Василець.
В червні ХАЦ повідомляв, що освітяни Куп’янського району на чолі з Романом Долгіним поїхали до так званого “міністерства освіти лнр” за російськими наративами, зокрема, вони отримали екземпляри розробленої у т.з. “лнр” програми дошкільної освіти. Окупанти планують нав’язувати пропаганду для дошкільників. Мова йде про включення розділів “Мое отечество” та “Правовое воспитание”.
Пізніше прокуратура повідомила про висування підозри Долгіну.
—————————————
Ця публікація зроблена Харківським Антикорупційним центром в рамках Matra Programme, що фінансується урядом Нідерландів. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ХАЦ і не обов’язково відображає погляди уряду Нідерландів.