Автори деяких Youtube-каналів у відео про обстановку у Харкові маніпулюють заради додаткових переглядів та нагнітання паніки у місті.
Тож ХАЦ вирішив розібрати конкретний приклад, а також нагадати, що інформацію потрібно читати та дивитися далі ніж заголовок і перевіряти фактаж.
Ітак, 26 травня на каналі, де є тисяч підписників, з’явилося відео з назвою “Харьков ЛЮДИ ДЕРУТСЯ ЗА МЕСТО Харьковчане не влазят в транспорт , давка в автобусе”.
Перший кадр цього відео якраз ілюструє давку в автобусі.
Але в самому відео зовсім нічого немає про проблеми з нехваткою місця у транспорті. На відео є розповідь про ситуацію в місті, а фоном є будинки на Салтівці.
Людина, яка знімає. дійсно знаходиться у місті, але до заголовку відео не має жодного відношення.
Що стосується заглавної картинки, то вона взята з Інтернету. ХАЦ вдалося знайти, що ця фотографія ще була ілюстрацією до проблем з транспортом у Макіівці в 2013 році.
Тож, на даний час відеоролик з маніпулятивним заголовком подивилися понад 6 тисяч підписників.
І цей відеоролик не єдиний приклад маніпуляцій. Наприклад, відео з назвою “Харьков Итоги первого дня работы МЕТРО НЕ СПРАВЛЯЕТСЯ наплыв пассажиров в первый день” ілюструється кадрами за напівпорожніми вагонами метро.
Також нагадаємо, що в перший ж день співробітники метрополітену зменшили інтервали між потягами з 30 хвилин до 10-15 і готові були ще зменшити у випадку необхідності.
Таким чином, ХАЦ застерігає громадян від маніпулятивних відео і закликає завжди перевіряти інформацію і не вестися на фейки.
***
Ця публікація була підготовлена Харківським антикорупційним центром в рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Харківського антикорупційного центру i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.