ХАЦ спростовує чергові фейки кремлівської пропаганди про Харків

У соціальних мережах російська пропаганда почала масово поширювати фейки щодо формування підрозділів з ув’язаних осіб.

“На південній околиці Харкова підходить до завершального етапу формування трьох нових нацбатів під такими назвами як: «Слобожанщина», «Харківчина-1», «Харківчина-2». «Кращий» контингент нових підрозділів був набраний з розташованих у Харкові Олексіївської, Качанівської та 43-ї виправних колоній, де утримувалися засуджені за тяжкі та особливо тяжкі злочини. Нацбати і так розумом і світлими помислами не блищать, а тут таке. Батальйони повинні блокувати Харків з південного боку і в жодному разі не допустити виходу з міста місцевого населення та подальшого відступу бойових підрозділів ЗСУ”, – йдеться у повідомленні, яке масово шириться соціальними мережами.


До створення цього фейку кремлівська пропаганда підійшла не талановито. Особливо у контексті того, що “Качанівська колонія” – є жіночою.

Щодо назв батальонів, то їх трохи “переробили” з назв “батальйонів спецпризначення”, які воювали в зоні АТО у 2014-15 роках. Взагалі нуль фантазії у пропагандистів. А ще “Харківчина” – це взагалі що таке?

А так взагалі нічого з реальністю в цьому повідомленні немає.

Тож трохи офіційної інформації. 24 лютого 2022 року російська федерація здійснила повномасштабне вторгнення на територію України.

За даними Державної кримінально-виконавчої служби України, значна кількість засуджених виявляють бажання захищати рідну землю. Але їм, на відміну від інших українців, для цього необхідно пройти процедуру звільнення за законом

Від початку відсічі збройної агресії Президент України прийняв три укази про помилування, завдяки яким 363 засуджених взяли до рук зброю й пішли на захист України. Клопотання про бажання служити і зараз продовжують надходити від засуджених. 

Міністерства юстиції у фейсбуці надало  роз’яснення для засуджених, які бажають долучитися до захисту України від російських загарбників.

Зазначається, що для того, щоб мати таку можливість, засудженим громадянам необхідно пройти процедуру звільнення за законом. Детальніше за посиланням

Як бачимо, процедура не проста. А 363 засуджених, які мобілізувались, це в основному громадяни, які мали досвід бойових дій. Повертаюсь до фейку, 363 людей зі всієї країни – це менш ніж батальон. 

Ще про один фейк написали журналісти “Суспільного”.

Теза кремлівських пропагандистів полягає в тому, що “Україна нібио “змирилася” з тим, що Росія окупує Харків.

Інформацію із таким твердженням поширюють у соціальних мережах, зокрема, у численних телеграм—каналах. У повідомленнях йдеться, що Україна не виділяє грошей Харківській області в рамках першого пакету допомоги звільненим від окупантів територіям. На думку пропагандистів, у такий спосіб Україна нібито “списала Харків, змирившись, що його візьме Росія”. Однак це — неправда. Фейк уже спростували фактчекери зі StopFake. 

“Заяви про нібито “списання” Україною Харкова чи інших регіонів країни є спробою російських медіа та пабліків видати бажане за дійсне. Президент України Володимир Зеленський раніше в інтерв’ю CNN заявив, що не розглядає жодних компромісів, пов’язаних із територіальною цілісністю та суверенітетом України”, — йдеться у повідомленні.

13 квітня генерал-лейтенант Євген Мойсюк після огляду позицій  оборонців Харківщини заявив:
“Бойовий дух наших захисників знаходиться на високому рівні. Хлопці вмотивовані й готові боронити рідну землю”, — прокоментував генерал-лейтенант Євген Мойсюк.

Нагадаю, що пропагандистських ресурсах ворога декілька днів тому стали з’являтись сюжети, де на окупованій території Харківської області солдати з російської армії роздають місцевим мешканцям газету. ХАЦ дослідив, які фейки продвигають у цьому “листку”.