Російська дезінформація на окупованих територіях: приклади та що робити

На окупованих територіях, у тому числі у громадах Харківської області, росіяни використовують тактику маніпуляцій, поширення фейків та дезінформації громадян України. Особливо в місцях, де відсутній стабільний мобільний зв’язок та інтернет.

Подібна проблема є в переважній більшості громад Харківської області. Тож саме у інформаційному вакуумі і поширюється неправдива інформація про перебіг дій на фронті, зокрема, неодноразово вбрасувалися фейки що нібито “росіяни захопили Харків”.

Саме для збільшення лояльності місцевого населення й поширюють друковані газети з фейками на окупованих територіях. Але є й інші маніпуляції.

Так, у Борівській селищній раді повідомили про випадки, коли у місцевих жителів окупанти забирають мобільні телефони, а потім телефонують з них їхнім рідним, які знаходяться на територіях, підконтрольних українській владі, і говорять, що людина знаходиться у них і вимагають приїхати.

Дружині одного з місцевих працівників Національної поліції України також нещодавно надійшов подібний дзвінок. Той, хто телефонував, повідомив, що її чоловік у них, тож вона має приїхати на окуповану територію і забрати його. Насправді ж чоловік перебуває на вільній території України.


Важливо знати, якщо вам чи вашим знайомим надходять подібні телефонні дзвінки, не варто впадати в паніку, а в першу чергу треба перевірити усіма можливими способами, де саме насправді знаходиться людина.

Ще один нюанс щодо начебто неможливості безпечно користуватися інтернетом на окупованих територіях України

У центрі протидії дезінформації повідомили, що навіть після підключення є способи зайти на українські сайти. 

Для подальшого безпечного користування українськими ресурсами через російські мережі, встановлюйте на пристрій VPN або браузер Opera, в якому слід ввімкнути функцію VPN

Іноді поширюють інформацію, що “VPN показує спецслужбам рф реальну IP-адресу і вони зможуть знайти людину, але у центрі дезінформації підкреслюють, що це фейк.

Крім того, для конфіденційності та анонімності радимо користуватися програмою Tor Browser. в такому випадку, ваш провайдер та всі, хто здатний спостерігати за вашими підключеннями, не зможуть відстежувати ваші дії в мережі, включаючи назви та адреси відвідуваних сайтів. Власники сайтів і ваш провайдер не зможуть вас ідентифікувати (якщо ви не захочете зворотнє). Замість вашої реальної IP-адреси вони бачитимуть адресу мережі Tor.

Також хочемо повідомити, що одним з фейків, які поширюються в окупованих громадах Харківської області є те, що нібито “Україна заборонила в’їзд з окупованих територій та не підтримує громадян”. Це неправда. Є проблема з тим, що на підконтрольні території з територій окупованих громад не випускають людей російські війська. однак, цього тижня було успішно проведену евакуацію 1500 людей з Купянського, Печенізького, Ізюмського районів в понеділок, 30 травня, через дамбу в Печенігах.

Планується подібна евакуація на наступний понеділок, 6 червня.

Видання “Обрії Ізюмщини” підготували коротку інструкцію:

Дата та час збору: 6 червня, 7.00 ранку, біля центральної лікарні м Куп’янськ, вул Лікарняна, 2.

Хто може бути евакуйований: діти до 18 років, жінки, чоловіки старше 60 років.

Хто не може бути евакуйований: чоловіки призовного віку (від 18 до 60 років)

Як дістатися: знайти способи доставки самостійно (таксі, родичі чи знайомі на авто) або скористатися можливостями підвозу (щодо підвозу питання ще  вирішується, повідомимо).

Як це буде проходити? Вас перевірять на блокпостах росіяни, ви пройдете пішки біля 700 м через дамбу (там вузько, дорога пошкоджена), далі вас посадять в маленькі буси, провезуть на український бік, там пересадять в більші автобуси. Ви пройдете перевірку документів українською стороною, вас автобусами відвезуть до Харкова.

Що треба зробити, щоб подати заявку на евакуацію? Зареєструватися в чат-боті @helpingtoleave_bot  і вказати там всі ваші потреби, відповісти на всі питання, далі тримати зв’язок з координатором, який з вами зв’яжеться.

Скільки це все коштує? Це безкоштовно! Волонтери на те і волонтери, вони не беруть з вас гроші.

Як підготуватися до евакуації? Необхідно почистити телефони, прибрати будь-яку інформацію, яка може викликати запитання в росіян, не мати жодного натяку на приналежність до військових  (колір хакі в одязі, військові речі чи символіка), багаж  брати в тому обсязі, який можна пронести з собою в руках, при перевірці не вестися на провокації, не торкатися тем війни. Ви  – мирні мешканці, які страждають, вам треба потрапити до своїх рідних.

Чи буде підвіз в Купянськ з Борової? Швидше за все так, але перемовини ще ведуться.

Чи буде підвіз з сіл Борівської громади? Ні. Треба буде знайти можливість дістатися до Борової самостійно.

***

Ця публікація була підготовлена Харківським антикорупційним центром в рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Харківського антикорупційного центру i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.