Тенденції закупівель на Харківщині у 2023 році: аналіз ХАЦ

Головною подією першого півріччя 2023 року стало те, що місцева влада активно почала реагувати на публікації, які стосуються проведення закупівель. І не просто рефлексувати, а скасовувати тендери та переглядати витрати. 

До цього призвело кілька факторів: це запит суспільства, яке під час війни вважає неприпустимим витрачати бюджетні кошти на піар-заходи, це публічні заяви центральної влади, зокрема Президента України Володимира Зеленського щодо недоцільності витрат на “фонтани” та тиск медіа і громадських організацій.

Із початку 2023 року Харківському антикорупційному центру лише у рамках проєкту IWPR Ukraine за підтримки МЗС Королівства Норвегії, метою якого був моніторинг публічних закупівель, удалось домогтися економії близько 20 млн грн.

Серед найгучніших перемог проєкту варто відзначити: після публікації ХАЦ скасування договору “Шебелинкагазвидобування” на закупівлю сувенірів, коштовного смартфону та організацію свят на 4 мільйони гривень, розірвання договору “Харківськими тепломережами” на 5 млн. грн. з фірмою обвинуваченого у справі Малоданилівських очисних споруд, розірвання договору на 1,5 млн грн на ремонт харківської дитячої поліклініки №4 через коштовні радіатори, а також економія комунальниками у Чугуївському районі 560 тисяч гривень на закупівлі бензину та дизпалива.

Також після розслідування ХАЦ правоохоронці відкрили провадження щодо закупівлі коштовних вікон для метрополітену, а головний підрядник на ремонтах доріг у громадах області знизив ціни на асфальт та щебінь.

Серед викриттів “знакових переплат” під час реалізації проєкту одразу пригадуються вікна за 10 000 грн. за кв.м. під час ремонтів шкіл у Дергачах, закупівля Держпромом коштовних меблів під час повномасштабної війни, створення Державним біотехнологічним університетом сайту за 600 тис. грн., витрата 2,5 млн грн управлінням іміджевих проєктів міськради на програмне забезпечення для БПЛА (з прихованими договорами та специфікаціями). Зокрема, завдяки матеріалу ХАЦ міський голова Харкова Ігор Терехов пообіцяв ліквідувати це управління.

Також варто зазначити, що з початком року закупівельники активніше почали використовувати відкриті торги. Наприклад, майже зникли суттєві переплати на паливо.

Але залишаються й негативні тенденції. Ось основні.

Витрати на відновлення населених пунктів, які найбільше постраждали від збройної агресії рф, проводяться не завжди прозоро і майже завжди з суттєвими переплатами.

Можна відмітити, що Дергачівська міська рада проводить десятки непрозорих торгів, приховуючи ціни в кошторисах. Суттєві завищення цін ХАЦ фіксує й у тендерах, які проводить департамент капітального будівництва Харківської ОВА. Вартість вікон і дверей нерідко завищена удвічі у порівнянні з ринковою. 

У громадах області основні зловживання відбуваються під час ремонтів доріг. Варто зазначити, що є громади, такі як Мала Данилівка, Нова Водолага, Лозова, де кошториси та угоди намагаються взагалі не публікувати.

Що стосується діяльності Харківської міськради, то, з одного боку, є позитив щодо реакції на публікації, наприклад, поява КП “Централізована закупівельна організація”, до роботи якої ще не було особливих претензій, але при цьому гроші на ремонти постраждалих будинків освоюються максимально непрозоро. Підрядники отримують угоди практично без конкуренції, а кошториси приховуються. При цьому в тих актах виконаних робіт на відновлення, які стали доступні ХАЦ, можна фіксувати суттєво завищені ціни на вікна.

Є питання з приховуванням кошторисів та непрозорим розподілом коштів і в КП “Харківські теплові мережі”. Однак з липня комунальники почали активніше використовувати процедури відкритих торгів.

Варто зазначити, що юристи ХАЦ працюють із найбільш одіозними кейсами щодо переплат на закупівлях.

Від початку року у поліцію подано десять заяв про вчинення кримінальних правопорушень за ст. 191 “Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”, за  ст.364 “Зловживання владою або службовим становищем”, ст.358 “Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів” Кримінального кодексу України. 

Правоохоронці були зобов’язані протягом 24 годин розпочати досудове розслідування за цими заявами, але не зробили цього. У зв’язку із цим ми подали до суду три скарги на бездіяльність поліції. (Наступні заяви будуть подані протягом 10 днів).

Варто зазначити, що реакції правоохоронних органів на зловживання під час проведення відбудови щодо переплат на закупівлях не вистачає. За наявності адекватної діяльності поліції, ремонти, особливо в області, проводились би з більшою економією.

У наступні півроку саме діяльність правоохоронних органів стане вирішальною під час відбудови Харківської області. За її відсутності, не варто сподіватись на порядність і бажання економити у закупівельників. У підсумку це може призвести до того, що міжнародні партнери стануть набагато більш прискіпливими при фінансуванні проєктів з відбудови Харкова та області.

———————————

Ця публікація була підготовлена ХАЦ у рамках проекту IWPR Ukraine за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Харківського антикорупційного центру i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.