В Харківській області найбільшим підрядником для поточного ремонту доріг у громадах є компанія “Легіонбуд”, але ціна на будматеріали цієї компанії далеко не найнижчі.

Про це ХАЦ стало відомо з аналізу угод на ремонт доріг у громадах області.

Варто зазначити, що “Легіонбуд” є рекордсменом за контрактами у громадах області. Але при цьому в них найдорожчі ціни на щебінь і одні з найдорожчих на асфальт в області. 

Далі детальніше по громадах.

Балаклія та Барвінкове

В цих громадах основний підрядник ТОВ “Дамиріс”. В кошторисах ця фірма не конкретизує яку саме марку асфальтної суміші вони використовують. Так, у договорі на ремонт дороги у Балаклії сказано просто – асфальт – 6300 гривень за тонну, з яких 5650 за саму зуміш – решта доставка.

Також ця фірма отримала підряд на поточний ремонт дороги по вул. Центральній в м. Барвінкове вартістю 5,9 млн грн.

В кошторисі зазначили, що вартість гарячої асфальтобетонної суміші становить 5750 гривень, з яких 5250 гривень вартість самої суміші.

Близнюки

Близнюківське комунальне підприємство “Комунальник” за результатами тендеру уклало угоду з ТОВ “Євробуд Плюс” щодо поточного ремонту вулично-дорожньої мережі комунальної власності на території Близнюківської селищної територіальної громади вартістю 9,4 млн грн. При цьому вартість асфальтобетоної суміші тип Б марка 2 – 5982 гривні за тонну. 

Високий 

Височанська селищна рада уклала з ТОВ “Легіонбуд” договір на капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Шекспіра у селищі  Покотилівка вартістю 3,69 млн грн.

Ціна на матеріли виявились такими: асфальт тип Б марка 1 – загальна ціна 6844 гривні за тонну, з яких 6360 гривень ціна самого асфальту. Вартість щебеню – 2402 гривні за кубічний метр, з яких 1704 гривні – це вартість самого щебеню.

Інша угода з “Легіонбуд” у травні і ціна щебеню вже 2960 гривень за кубічний метр. Зросла ціна доставки.

Для дрібних поточних ремонтів у тій ж Покотилівці “Легіонбуд” прописував більш дорогий асфальт – тип Г марка 1 з ціною 7853 гривні за тонну, з яких 7440 вартість самого асфальту.

Варто зазначити, що “Легіонбуд” купує асфальт у Харкові, а щебінь постачається з міста Горішні Плавні. 

Для порівняння ось ціни з прайсу 2023 року  продавця щебеню у Горішних Плавнях.

Як бачимо ціна в 2,5 рази нижча, ніж купує “Легіонбуд”.

Дергачі

У травні міськрада міськрада уклала майже 20 договорів з ТОВ “Східпромрембуд” щодо поточного ремонту доріг на загальну суму 3,5 мільйона гривень.

Вартість готової піщано-щебеневої суміші складала 1860 гривень за кубічний метр. 

Кегичівка

Ця теж громада активно заключала угоди з ТОВ “Легіонбуд”, зокрема на ремонт двох доріг на суму понад 8 млн грн. Вартість щебню складає 4358 гривень за кубічний метр, з яких майже 2500 гривень – це доставка. Відсів коштує 4046 гривень за кубічний метр, а асфальт тим Б марка – 7292 гривні за тонну.

При цьому селищна рада укладала угоду й з іншими підрядниками. Так, на ліквідацію вибоїн договір підписали з ТОВ “Київдортехнологія”. У договорі вартість щебеню складає 2500 гривень за кубічний метр, з яких 1051 гривень за кубометр вартість самого щебеню плюс майже півтора тисячі гривень доставка. При цьому щебінь купують у Кременчуці. 

Виходить, що “Київдортехнологія” може купувати та перевозити щебінь у Кегичівку з Полтавщини  майже вдвічі дешевше за “Легіонбуд”.

Красноград

Красноградська міська рада уклала угоду з ТОВ “Євродорбуд-плюс” щодо ремонту дороги по вулиці Шкільній в селі Хрестище Красноградського району. Вартість асфальту тип Б марка 1, який виробляють у Полтаві, складає 5477 гривень з доставкою, самого асфальту – 4333 гривні за тонну.

Краснокутськ

Краснокутська селищна рада уклала угоду з ТОВ “Легіонбуд” щодо поточного ремонту дороги по вул. Шевченка (від будинку № 1 А до будинку № 12) та від перехрестя з вул. Ярова до перехрестя з пров. Швейпромівський вартістю 4,7 млн грн.

В цьому випадку варто відмітити ціну щебеню – понад 4 тис грн за кубометр. Вартість самого щебеню 1776 гривень за кубометр, а 2186 гривень – доставка. 

Хоча в травні вартість щебеню для ремонту доріг у Краснокутську 3477 гривень за кубометр, з яких доставка складала 1633 гривні. При стабільних цінах на паливо вартість зростання доставки щебеню у червні виглядає дивним. 

Щодо асфальту, то бетонні суміші В15 коштують 5710 гривень за куб.м з яких 4392 гривні – вартість самої суміші – інше доставка. Асфальтобетонна суміш тип Б марка 1 коштує 7292 гривні за тонну, з яких ціна самого асфальту – 6360 гривень. 

Цікаво, що у травні ця ж селищна рада укладала більш дрібні угоди з ТОВ “Легіонбуд” на ремонт доріг. І в цьому випадку ціна щебеню склала 3477 гривень за кубічний метр. За рахунок більше дешевої доставки, при однаковій ціні за сам щебень.

При цьому вартість палива у червні не зростала.

Липці

У Ліпецькій громаді капітальний ремонт виявився засипанням її  вторинним щебнем. При цьому вартість щебню фракції 20-40 зазначили зазначили 2153 гривні за квадратний метр, з яких 805 гривень – це вартість самого щебню, а решта – вартість доставки до місця робіт. 

Варто зазначити, що 805 гривень за вторинний щебінь це вдвічі завищена ціна в порівнянні з ринковою.

Люботин

Виконавчий комітет Люботинської міськради уклав 21 червня дев’ять договорів з ТОВ “Легіонбуд” на загальну суму 1,61 млн грн щодо поточного ремонту доріг в населеному пункті.

Варто зауважити, що у всіх кошторисах вартість на асфальт та щебінь є суттєво завищеною. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі (асфальтобетон) закладаються для ремонтів по ціні – від 6926 до 7026 грн. за 1 т., а щебінь по ціні – від 2598 до 2756 грн. за 1 куб.м.

При цьому вартість самого щебеню вказана 1776 гривень за кубічний метр, а доставка – 913 гривень.  

Наприклад, той же виконавчий комітет Люботинської міськради 6 червня уклав договір з ТОВ “Легіонбуд” щодо капітального ремонту дороги по вул. Слобожанській (від будинку № 86 до будинку № 98/2), де в кошторисі такі ж суміші асфальтобетонні гарячі і теплі (асфальтобетон) закладені по 5918 грн. за 1 т., а щебінь – по 2395 грн. за 1 куб.м.

Мерефа

Мереф’янська міська рада уклала угоду з ТОВ “Європейські дороги України” щодо поточного ремонту доріг. В кошторисі зазначена одна з найдешевших цін на щебінь – 937 гривень за кубічний метр. З них вартість самого щебеню – 627 гривень за кубометр. 

Наталине

Наталинська сільська рада уклала угоди на ремонт доріг з ТОВ “Кадд Авто”. Асфальтобетонна суміш тип Б марка 1 коштує 6211 гривень за тону, при цьому 5300 це ціна самої суміші, решта – доставка. 

На початку травня вартість самої суміші у кошторисах “Кадд Авто” вказувалась 5000 гривень за кубічний метр. Вартість щебеню була 2588 гривень за кубічний метр, при цьому вартість самого щебеню – 833 гривні – решта доставка.

Південне

Південна міська рада уклала угоду з ТОВ “Укртрансінвест-сервіс” щодо поточного ремонту кількох вулиць загальною вартістю майже мільйон гривень. Для ремонту будуть використовувати асфальт тип Б марка 1 загальною вартість 5840 гривень за тонну, включаючи доставку. Ця ціна є в середньому на тисячу гривень за тонну дешевше, ніж рахує у своїх кошторисах ТОВ “Легіонбуд”.

Варто зазначити, що в даному випадку асфальт постачаю з АБЗ, який розташований у Солоницівки. 

Пісочин

В Пісочині також основний підрядник – ТОВ “Легіонбуд”. І якщо на дрібних закупівлях ціну на матеріали не показали, то у документах до тендерної документації щодо капітального ремонту дорожнього покриття та тротуару по вул. Санаторна, від вул. Пирогова до вул. Лікарняна вартістю 3,9 млн грн кошторис був.

Асфальтобетонна суміш тип Б марка 1 коштує 7000 гривень, з яких 6360 гривень – це ціна самого асфальту за тонну. Також у Пісочині купляли асфальт тип Г марка 1 і тут ціна вже була 8104 гривні за тонну. Вартість самого асфальту 7440 гривень за тонну.

Бетонна суміш В15 коштує 5670 гривень за кубічний метр. 4392 вартість кубометру бетону, а 1167 – доставка за кубічний метр будматеріалу. 

Сахновщина

Сахновщинська селищна рада замовила ремонт трьох доріг ФОП Папікян Жора Акопович загальною вартістю 1,6 млн грн. Вартість щебеню фракцією 10-20 в цілому зазначили у сумі 2962 гривні за кубічний метр. При цьому ціна самого щебеню 782 гривні за кубічний метр, а доставка – 2124 гривні.

Щодо вартості асфальту, то суміш тип Б марка 1 коштує 7389 гривні за тонну, з яких 6400 гривні – вартість асфальту без доставки. 

Солоницівка

Солоницівська селищна рада уклала угоду з ПП “Ореол-21” щодо ремонту доріг, з ціною асфальту 6871 гривень за тонну.

Також ремонт доріг селищна рада замовляла ТОВ “Екобудшлях”. В основі ремонту було використання піщано-гравійної суміші вартістю 1451 гривні за кубічний метр. Таку ж ціну використовував й ФОП Віцько А.А.

Харків

Для порівняння комунальне підприємство “Харківводоканал” замовив ТОВ “Будівельна група “Континент Буд” послуги з відновлення асфальтобетонного покриття внутрішньоквартальних доріг, тротуарів, вимощень Новобаварського району м. Харкова після проведення ремонтних робіт. Вартість договору майже мільйон гривень. І в даному випадку підрядник також показує ціни на асфальт.

Ітак, для комунальників асфальтобетонна суміш тип Б марка 1 коштує 5329 гривень за тонну. Ціна самого асфальту становить 4975 гривень. Це більш ніж на тисячу гривень за тонну асфальту дешевше, ніж купують для робіт у громадах області. Подібна історія і з іншими позиціями. 

Асфальтобетонна суміш тип Г марка 1 за даними кошторису коштує 6088 гривень за тонну, при цьому вартість самого асфальту без доставки – 5719 гривень за тонну.

Бетон В15 взагалі беруть по 2549 гривень за кубічний метр, з яких вартість бетону – 1900 гривень за кубічний метр.

Чугуїв

У цій громаді також є угоди з ТОВ “Легіонбуд”. Так, кошторисна ціна на відсів складає 2750 гривень за кубічний метр, щебінь – 2928 грн за кубометр, а асфальтобетонна суміш тип Б марка 1 – 6787 гривень за тонну.

Щодо засновників “Легіонбуду”, то зараз фірма записана на Євгенія Чаплигіна та Олега Гуменюка, який має громадянство Ізраїля, а директором у березні 2023 року став Юрій Полянський. До цього був Поліхрон Харациді.

Гуменюк також э засновником ТОВ “Блекбіт”, а директором вказаний Микола Крамний. Він також директор ТОВ “Зевс Інвест”.

Юрій Полянський також є директором та засновником ТОВ “СК “Олімпбуд”.

Співзасновники ТОВ “Зевс Інвест” Сергій Майборода та Володимир Звягінцев були раніше засновниками ТОВ “СК “Олімпбуд”.

Ще в 2020 році ХАЦ писав про зв’язок цих фірм. Також варто відзначити, що частину техніки фірма орендує якраз у Майбороди та Звягінцева. 

Варто зазначити, що є громади, такі як Мала Данилівка, Нова Водолага, Лозова, де кошториси та угоди намагаються взагалі не публікувати.

Серед висновків варто зазначити, що під час проведення торгів вартість на матеріали знижується. Якщо громада шукає підрядника з адекватними цінами – вона його може знайти.

Порівняння з закупівлею комунального підприємства у Харкові показує, що в області значно завищують вартість ціни на матеріали.

———————————

Ця публікація була підготовлена ХАЦ в рамках проекту IWPR Ukraine за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Харківського антикорупційного центру i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.