UPD. Коментар прессекретаря Харківської обласної прокуратури Дмитра Чубенка: “Запобіжні заходи обираються на час досудового розслідування. Станом на зараз прокуратура передала справу на розгляд до суду, тому клопотання і були повернуті. Тепер відповідно до вимог КПК України, нові запобіжні заходи будуть обиратись вже під час судового розгляду”.
Суд відмовився взяти під цілодобовий домашній арешт колишню директорку управління інноваційного розвитку та іміджевих проєктів Вікторію Грецьку-Миргородську. Про це стало відомо з ухвали Московського райсуду Харкова від 15 листопада.
Фото Грецької-Миргородської під час обрання запобіжного заходу: “Медіапорт”
Суд повернув клопотання про обрання запобіжного заходу прокурору. Аналогічно суд не обрав запобіжний захід ще одному фігуранту у справі закупівель Харківською міськрадою програмного забезпечення для безпілотників, підприємцю та директору академії “Шаг” Віталію Зайцеву.
15 листопада до суду надійшли клопотання прокуратури про обрання запобіжних заходів. Прокурор зазначав, що дія попередньої ухвали про домашній арешт спливає якраз 15 листопада, а завершити досудове розслідування до вказаного строку не виявляється можливим, оскільки не виконані усі слідчі дії у кримінальному провадження та триває проведення експертиз.
Суд повернув клопотання прокуратурі, бо, на думку слідчого судді, вони були подані прокурором під час дії запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, обраного ухвалою Харківського апеляційного суду.
Суд зазначає, що прокуратура ініціювала обрання нового запобіжного заходу, а не продовження дії попереднього запобіжного, що свідчить про недотримання правової процедури, передбаченої чинним кримінально-процесуальним законодавством.
Нагадаємо, 25 вересня Московський райсуд обрав і Грецькій-Миргородській, і Зайцеву запобіжні заходи у виді нічного домашнього арешту (Грецькій-Миргородській – з 21:00 до 07:00, Зайцеву – з 22:00 до 07:00).
6 листопада ухвалою Харківського апеляційного суду ці запобіжні заходи було скасовано та застосовано до Грецької-Миргородської та Зайцева цілодобовий домашній арешт до 15 листопада.
Один суддя з колегії висловив окрему думку щодо обрання запобіжного заходу і Грецькій-Миргородській, і Зайцеву. Вказує, що слідчий суддя не взяв до уваги факт здійснення спроб Грецькою-Миргородською:
- змінити та доповнити інформацію на вже переданих замовнику носіях інформації, шляхом внесення до них змін;
- незаконного впливу на свідків 4 вересня 2023 року в Національному аерокосмічному університеті імені “Харківський авіаційний інститут”;
- крім того, у Грецької-Миргородської залишилися джерела впливу та соціальні зв`язки, оскільки співробітники перебували в її підпорядкуванні та можуть піддаватися тиску з її боку.
З огляду на це, один з суддів колегії вважає, що лише тримання під вартою здатне гарантувати належну процесуальну поведінку Грецької-Миргородської.
Щодо Зайцева, то в окремій думці написано, що його звільнення з посади в.о. ректора Харківського авіаційного інституту не позбавляє його можливості впливати на свідків, які є діючими працівниками вишу і знаходилися у його підпорядкуванні. Крім того, прокуратура вказувала, що Зайцев вчиняє дії, направлені на перешкоджання кримінальному провадженню (скасування наказу, на підставі якого було створено експертну комісію з діючих працівників університету для проведення дослідження програмного забезпечення БПЛА), складає завідомо неправдиві документи. Слідчий зазначає, що Зайцев з метою уникнення кримінальної відповідальності складає документи, що спростовують факт безтоварних операцій між його ФОПом та Управлінням інноваційного розвитку та іміджевих проектів Департаменту у справах сім`ї, молоді та спорту Харківської міської ради.
14 листопада керівником Салтівської окружної прокуратури було продовжено строк досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 15 грудня. Але прокуратура 24 листопада передала обвинувальний акт до Ленінського райсуду міста Харкова (суддя – Леонід Проценко). Судове засідання призначене на 30 листопада, на 09:30. Саме на цьому засіданні, імовірно, обиратимуть знову запобіжні заходи Грецькій-Миргородській та Зайцеву.
У липні 2023 року ХАЦ опублікував розслідування щодо витрат на іміджеві проєкти міської ради за завищеними цінами.
Після чого міськрада призначила позапланову внутрішню перевірку в управлінні інноваційного розвитку та іміджевих проєктів, яке очолювала на той момент Грецька-Миргородська, що тривала з 13 по 19 липня.
За результатами перевірки управління ліквідували, а Грецьку-Миргородську звільнили.
Щодо закупівель програмного забезпечення для БПЛА, то ХАЦ повідомив про цю закупівлю ще взимку.
Зокрема, ХАЦ писав, що управління інноваційного розвитку та іміджевих проєктів Харківської міськради у грудні заплатило ФОП Зайцев Віталій Єгорійович 3,05 млн гривень за надання послуг з розробки програмного забезпечення для БПЛА. Усі угоди підписали без проведення відкритих торгів.
У середині вересня Грецька-Миргородська та Віталій Зайцев отримали підозри у заволодіння бюджетними коштами на суму 3 млн грн.
“При цьому міська влада не мала ані реальних потреб у закупівлі такого софту, ані фактичної можливості для подальшого його використання, адже жодного такого безпілотника на балансі Харківської міської ради немає. Про допомогу українським військовим у придбанні програм для бойових БПЛА також мова не йшла”, – йшлось тоді у повідомленні СБУ.
Слідчі зазначили, що частину грошей, які отримав підприємець, він використав на придбання у вітчизняних програмістів для себе особисто аналогічного програмного забезпечення, яким “поділився” з міськрадою, а частину перевів у готівку та розділив між собою та чиновницею.