Справа про електронний підпис Кернеса: що слідство зробило за рік

Суд продовжив на рік термін досудового розслідування щодо підроблення від імені тодішнього мера Харкова Геннадія Кернеса подання про обрання секретарем Харківської міської ради Ігоря Терехова.

Фото Суспільне.Харків

Про це стало відомо з ухвали Дзержинського районного суду міста Харкова від 28 грудня 2021 року.

Провадження щодо підроблення документів було відкрите ще наприкінці 2020 року.

В ухвалі йдеться, що, на думку слідства, невстановлені особи міської ради, 09.12.2020 року вчинили підроблення подання від імені міського голови Геннадія Кернеса про обрання секретарем Харківської міської ради Ігоря Терехова, з використанням електронного цифрового підпису Харківської міської ради, який виконано не особисто ни, через стан його здоров`я, а іншими особами.


За рік проведення розслідування, правоохоронці допитали свідків, отримали інформацію від прикордонників, щодо обставин виїзду за кордон Геннадія Кернеса. 

Протягом лютого 2021 року правоохоронці відправили запити до лікарень, які розташовані на території міста Харкова та Харківської області з приводу звернення Кернеса  до медичних закладів.

5 квітня 2021 року складено протоколи про результати зняття інформації з електронних інформаційних систем, а саме оглянуто соціальну мережу «Telegram».

У квітні  2021 року суд дозволив отримати доступ до речей і документів, які перебувають у володінні університетського медичного комплексу «Charite – Universitatsmedizin Berlin», розташованому у Берліні.

Зокрема, слідчим мали надати доступ до первинної облікової документації пацієнта, реєстраційних карток, медичної картки хворого, історії хвороби, консультативних висновків спеціалістів, документів про реєстрацію факту смерті, відомості обліку відвідувань.

Подібний дозвіл надав суд і щодо витребування документів у харківських лікарень, а також документів, які знаходяться у міськраді. 

16 квітня 2021 року на адресу начальника Департаменту міжнародно-правового співробітництва направлено запит до компетентних органів Федеративної республіки Німеччина про надання міжнародної правової допомоги.

У травні правоохоронці отримали доступ до документів міськради та місцевих лікарень. 

29 червня 2021 року призначено судово-медичну експертизу, до проведення якої залучено експерта обласного бюро судово-медичної експертизи.

8 листопада 2021 року отримано ухвалу Дзержинського районного суду міста Харкова, якою надано дозвіл на здійснення тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ТОВ «УКРНЕТ», після чого здійснено тимчасовий доступ до речей і документів в ТОВ «УКРНЕТ» стосовно отримання інформації про ІР-адреси технічного пристрою з якого відправлено подання.

Отримано відомості з НАЗК стосовно ІР-адреси технічного пристрою за допомогою якого до НАЗК відправлено повідомлення про суттєві зміни до декларації про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру Кернеса за 2020 рік.   Отримано з інформаційно-довідкового департаменту ДФС відомості, щодо отримання (продовження) всіх кваліфікованих сертифікатів у КНЕДП ІДД ДПС України, Електронного цифрового підпису на ім`я Геннадія Кернеса .

Після отримання дозволу суду на продовження слідчих дій, правоохоронці планують встановити та допитати додаткових свідків.


Також планується отримати тимчасовий доступ доречей і документів,які перебувають у володінні німецьких інтернет-провайдерів з метою встановлення точного місця розташування технічного пристрою,за допомогою якого 09.12.2020 року відправлений лист до Харківської міської ради.

Крім того, слідчі чекають на завершення кількох експертиз. 

Нагадаємо, Геннадій Кернес, за офіційною версією, помер 17 грудня 2020 року в берлінській клініці “Шаріте” від ускладнень коронавірусної хвороби. 9 грудня 2020 року на підставі подання з електронним підписом Геннадія Кернеса секретарем Харківської міськради був обраний Ігор Терехов, який після смерті Кернеса став в.о. мера Харкова. У жовтні 2021 року Терехова обрано міських головою.

Справжність електронного підпису Кернеса у багатьох викликає сумнів, оскільки є інформація, що Кернес весь час перебування в “Шаріте” був без свідомості і не міг приймати ніяких рішень.