Як суди карають пособників окупантів на Донеччині: аналітика ХАЦ

Суди Донецької області досить обмежено розглядають справи корегувальників, колаборантів, державних зрадників та пособників окупантів. Із початку року загальна кількість подібних вироків у судах Донецької області близько десяти. В основному мова йде про справи корегувальників, але є кілька вироків колаборантам, які співпрацюють з державою-агресором.

Розберемо справи та вироки, що виносив суд.

Корегувальники

Димитрівський міський суд Донецької області виніс вирок у справі Івана Єрошенка, який зливав дані про переміщення української військової техніки.

Суд з’ясував, що у червні 2022 року обвинувачений, діючи з ідеологічних мотивів, почав збирати дані та передавати росіянам інформацію про переміщення військової техніки та особового складу ЗСУ на території Мирнограду, Покровську та Покровського району Донецької області, а також місця постійної і тимчасової дислокації підрозділів ЗСУ. Слідчі зібрали дані про передачу окупантам близько десяти повідомлень з інформацією про розташування українських військових та техніки. У результаті суд призначив покарання Єрошенку у вигляді 12-ти років позбавлення волі.

Також 12 років позбавлення волі отримала Світлана Аджигай з Благодатного. 

Про цю справу писало “Вільне радіо”. Жінка переписувалась зі старим знайомим, а нині одним із заочно засуджених в Гаазі за збиття літака MH-17, російським генералом. Військовому країни-агресорки жінка розповідала про місця влучання російських снарядів, надсилала відео зруйнованих будинків та повідомляла, де зараз немає ЗСУ. Крім того, вона розказала окупанту про те, що українські військові пошкодили міст через Шайтанку. 

За даними СБУ, військовий, з яким листувалася Світлана Аджигай, має позивний “Хмурий” і був “причетний до збиття пасажирського літака “Боїнг”, що виконував рейс MH-17 у липні 2014 року”. Як стверджує слідство у справі MH-17, ”Хмурий” — це генерал-майор російської армії Сергій Дубінський. Гаазький окружний суд визнав Дубінського, колишнього “міністра оборони” т. зв. “ДНР” Ігоря Гіркіна та українця Леоніда Харченка винними в застосуванні зброї, внаслідок чого було знищено літак Малазійських авіаліній і загинули 298 людей. Трьох фігурантів заочно засудили до довічного ув’язнення та зобов’язали виплатити 16 млн євро родичам загиблих у катастрофі як компенсацію. 

Спецпризначенці затримали Світлану під час спецоперації у Кременчуці, куди вона переїхала з Донеччини. У суді Аджигай не визнала своєї провини, водночас підтвердила факт переписки з російським генерал-майором у телеграмі. Як йдеться у судових документах, жінка пояснила, що останні 6 років волонтерила, а в березні минулого року почала займатися евакуацією цивільних з небезпечних територій. Тому начебто спілкувалася з високопоставленим російським військовим, аби “визначити безпечні маршрути евакуації людей”. Утім слідчі не знайшли доказів волонтерства Світлани Аджигай й довели, що вона “свідомо надавала інформацію про оперативно-тактичні дії Збройних сил України представнику збройних сил рф”.

Аналогічний вирок отримала Наталія Бєлоусова з Красногорівки, яка передавала сепаратистам дані про знаходження українських військових. Свою провину жінка повністю визнала, як і Олена Гапонова з Дружківки, яка також отримала 12 років позбавлення волі. 

Жінка розповідала російському інформатору дані про переміщення військової техніки та особового складу ЗСУ на території населених пунктів Дружківка та Олексієво-Дружківка Краматорського району.

Обвинувачена в суді пояснила, що до кінця не усвідомлювала, що робила.

“У неї запитували про ситуацію загалом та про розташування військових, на що вона відповідала. Писала про те, що бачила або чула у транспорті. Підтверджує, що передавала інформацію, але не зовсім усвідомлювала, що вчиняє правопорушення. Інформацію почала передавати взимку (січень-лютий) спочатку через соціальну мережу “Однокласники”, потім через месенджер Telegram”, – йдеться у вироку суду.

Десять років позбавлення волі від суду отримав Сергій Маркін. Починаючи з травня 2022 року, обвинувачений передавав росіянам дані про знаходження українських військ у Бахмуті. Цю інформацію росіяни використовували для нанесення ракетних ударів по українським військовим.


У цьому випадку обвинувачений повністю визнав свою провину.

У вересні 2023 року покарання у вигляді позбавлення волі на 15 років отримала Євгенія Архіпенко з Торецька. За інформацією українського журналіста Андрія Цаплієнка, до затримання вона працювала на ринку продавчинею.

За даними суду, жінка записала два голосових повідомлення російському інформатору, у яких надала відомості щодо розташування (наявності та відсутності), переміщення особового складу і техніки Збройних сил України у Торецьку.

14 років тюремного ув’язнення має відбути Олександр Алпєєв, який фіксував переміщення української техніки у Дружківці на початку повномасштабного вторгнення.

Обвинувачений зв’язався із своєю сестрою та її чоловіком, які мешкають в рф та почав їм передавати дані. При цьому він знав, що чоловік сестри протягом 2014-2016 р. р. воював проти української армії у складі незаконного збройного формування “республіканська гвардія днр”

Як бачимо, донецькі суди досить послідовні у покаранні корегувальників. У всіх випадках обвинувачені отримали вироки з реальним ув’язненням на довгі терміни – від 10 до 15-ти років. 

А ось що стосується колаборантів, то в цьому випадку можуть бути різні ситуації і для освітян, які не представляють органи влади, але впроваджують російські стандарти освіти, покарання більш м`яке. 

Окупаціна влада

Дружківський міський суд Донецької області виніс заочний вирок для Ольги Міхєєвої, яка вирішила співпрацювати з окупаційною владою у Світлодарську Бахмутського району. Міхєєва отримала вирок у вигляді десяти років позбавлення волі. 

За даними суду, у липні 2022 року обвинувачена погодилась зайняти посаду “исполняющего обязанности начальника общего отдела администрации города Светлодарска “донецкой народной республики”.

Серед доказів вини Міхєєвої слідство вказало, що у соцмережах правоохоронці зафіксували документи окупаційних органів, які готувала обвинувачена. 

Наприклад, у російській соціальній мережі в групі “Типичная Ясиноватая” правоохоронці знайшли “протокол № 15 аппаратного совещания главы администрации города Светлодарска с руководителями отделов и секторов администрации”, засвідчений підписом обвинуваченої.

Крім того, свідки впізнали її на відео із засідань представників окупантів.

А ось керівниця Миронівської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 10 Олена Толстікова у Бахмутському районі, яка організувала освітній процес за російськими стандартами, отримала покарання у виді трьох років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов’язані із виконанням функцій в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також займатися будь-якою діяльністю, пов’язаною з освітнім процесом, строком на десять років.

Це також був заочний процес, адже жінка досі переховується на окупованій території. 

Обвинувачена надавала інтерв’ю, у якому підтримала проведення на тимчасово окупованій території так званого референдуму щодо приєднання тимчасово окупованих територій Донецької області до складу держави-агресора.

Варто зазначити, що через те, що значна частина області перебуває в окупації, справи посібників окупантів з Донеччини розглядаються по всій Україні. Але в даному випадку хотілося б відмітити суди, що продовжують працювати на Донеччині і зафіксувати ті вироки, які вже винесли представники Феміди.

Ця публікація була підготовлена ГО “Харківський антикорупційний центр” в рамках проєкту “Підтримка журналістських розслідувань в Україні”. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ГО “Харківський антикорупційний центр” i не відображає погляди Європейського Союзу чи Інституту висвітлення війни та миру.