Повзуче розповзання бізнес-імперії Азарова-молодшого та його родини: вугілля, труби, “Русвата”, IT і харківський слід

За час повномасштабного вторгнення син колишнього прем’єрміністра України Миколи Азарова, який переховується на росії, Олексій розширив свою офіційну присутність в бізнесах у рф і на тимчасово окупованих територіях України. Де-факто бізнес-імперія родини Азарова в росії створювалася ще за часів прем’єрства легендарного “кровосіся”, а після окупації Крима та частини Донбасу – лише розширювалася. Офіційно компанії оформлювалися на родичів та довірених осіб. Уже від початку повномасштабної війни Олексій Азаров, вочевидь, став сміливіше і почав оформлювати російські фірми особисто на себе. 

Вступ

Після втечі з України у 2014 році родина Азарова почала створювати бізнес-імперію на основі скандально відомої в Рязані корпорації “Развитие”, а також за рахунок окупованих регіонів України. Азаровим вдалося отримати доступ до торгівлі вугіллям, вести бізнес в Макіївці, а для “підтримки” ментального здоров’я – вбивати диких тварин.

Нагадаємо, батько Олексія Азарова Микола Азаров публічно підтримує російську агресію та розпалює ненависть до українців заявами про те, що “владу в Україні захопили нацисти”. Азаров-син, за даними російських реєстрів, щонайменше з 2017 року має громадянство рф та інвестує в російські активи.

З 2022 року Олексій Азаров перестав “соромитися” та офіційно означив себе в різнопланових російських бізнесах. Частина його компаній оформлені на близьке оточення Олексія та його родину, зокрема на тестя та дружину.  У деяких випадках, зміна власників та поява в реєстрі Азарова підтвердила чутки, які ходили про реальних власників бізнесу раніше. На додачу до основного активу корпорації “Развитие” – заводу “Русвата”, про який ми писали перед початком повномасштабного вторгнення, ХАЦ знайшов й нові цеглинки масштабної бізнес-імперії колишнього нардепа та сина біглого Азарова.

Вугільний бізнес

Вугільний бізнес – одна зі сфер, які давно цікавлять родину Азарових і де вони знайшли непересічних партнерів. Спочатку це були власники ТЕЦ у Краматорську, а пізніше син Олександра Бородая – одного з росіян, який допомагав рф окупувати Донбас і за що отримав мандат депутата держдуми рф.

Тож по порядку. 

Протягом 2021-2022 років співвласником двох російських шахт у м. Гуково Ростовської області – “Ростовская” і “Замчаловская”– став Дмітрій Казантаєв (після 2014 року він – партнер дружини і тестя Олексія Азарова у кількох російських компаніях). Ця особа володіла часткою в обох шахтах (51%) в інтересах сина Миколи Азарова, писало видання Bihus.Info у 2023 році.

У 2021 – на початку 2022 рр. серед контрагентів шахти “Ростовская” були компанії з Євросоюзу, зокрема словацька E.Connect S.R.O. Даниліва, яка завозила російське вугілля в Болгарію, а потім перепродавала, зокрема в Україну, на Краматорську ТЕЦ. Данилів і розповів журналістам, що у цих компаніях є доля родини Азарових. 

Зараз Казантаєв уже не співвласник шахт, проте, як ми з’ясували, інтерес до вугілля в Азарова лишився. 

Перелік засновників фірми “Ростдон Трейд”

У квітні 2023 року в москві була зареєстрована фірма “Ростдон Трейд”, яка якраз займається торгівлею вугіллям (вочевидь, на 80% фірма належить Олексію Азарову, а ще на 20% – компанії “Равенна”, тобто його дружині, Лілії Азаровій (Фатхуліній).

Ну а директором фірми “Ростдон Трейд” є Дмітрій Алєксандровіч Бородай – син депутата Держдуми та ватажка російських терористів Олександра Бородая, якого в Україні розшукують за створення терористичної організації, т. зв. “днр”.

Бізнес на окупованих територіях

Завод “Металіст” у Макіївці був заснований ще 1996 року. До війни на Донбасі частка підприємства на українському ринку в сегменті профільних труб малого і середнього діаметра становила 10%.

Чутки про те, що родина Миколи Азарова має долю у макіївському ПАТ “ВЕБ “Металіст”, ходили ще до 2014 року. За даними Youcontrol, акціонером підприємства був Костянтин Пивоваров – довірена особа Миколи Азарова та віцепрезидент харківського ФК “Металіст”, який загарбав Курченко у Ярославського.

Саме Пивоваров разом із родиною Мураєва контролювали харківський завод “Рапід” та підприємства з виробництва котлів, яке уже під час повномасштабної війни придбав експрикордонник Вадим Слюсарєв.

Зараз, як ми з’ясували, офіційним співзасновником (51%) “ПКП “Металлист”  у російському реєстрі є Олексій Азаров. Решта – в Оксани Сисюк. За даними бази експорту-імпорту, до початку 2024 року підприємство отримувало металопрокат для виробництва труб з російських заводів.


Аграрний сектор

Наприкінці 2023 року в російському місті Іваново створили селянське (фермерське) господарство “Высокополье”, у якому співзасновниками є Олексій Азаров та Тамара Олександрова. 

І це тепер не єдиний актив Азарова в Іванівській області. У листопаді 2024 року екснардеп та син українського прем’єра-зрадника став єдиним власником ТОВ “Охотничье хозяйство “Долматовское”. Загальна площа його мисливських угідь становить близько 20 000 гектарів у лісах біля річки Мера.

Розташування угідь Азарових

Азаров-молодший став засновником підприємства замість згаданої вище Тамари Олександрової. Припускаємо, що і до листопада минулого року Азаров мав відношення до цього бізнесу. Тож не дивно, що такому пану дозволили вбивати тварин на території рф у будь-який спосіб.

“Згідно з наказом департаменту природних ресурсів та екології Іванівської області від 21 вересня 2022 року ТОВ “Мисливське господарство “Долматівське” дозволяється до 31 жовтня на території закріплених за ним у Заволзькому районі угідь видобути 6 кабанів без обмежень за статтю та віком. Зробити це можна всіма дозволеними чинним законодавством способами, що унеможливлюють міграційну активність тварин (наприклад, за допомогою вогнепальної зброї або тваринок)”, – йшлося в документі.

Тим часом не чужа Азарову людина, Дмітрій Казантаєв, став співвласником фірми в Іваново та організовує тури для любителів постріляти тварин. Це “Континент-Тур”, співвласником якого також значиться Фуад Гасанов.

Ватний бізнес


Ще перед повномасштабним вторгненням ХАЦ писав про ватний зв’язок родини Миколи Азарова та бізнес-партнерів Євгена Мураєва, якого рф планувала на “царство” в Україні у випадку окупації. Йшлося про рязанське підприємство “Русвата”. 

ТОВ “Русвата” – єдине у росії підприємство повного циклу обробки бавовни для подальшого виготовлення нетканого полотна. Обсяг виробництва нетканих матеріалів – 5 000 тонн на рік. Підприємство є основним постачальником продукції для лікувально-профілактичних установ та аптек. Випускає продукцію медичного призначення: вату, бинти, марлю.

Засновниками фірми “Русвата” є австрієць Торстен Пауль, який був партнером родини Мураєва, Алєксєй Сальніков та ТОВ “Меридиан МСК”. Основним співзасновником є Олексій Азаров, який має долю у 57%.

Трохи нових фактів. У росії партнером та провідником Азарових у ватний бізнес вважають бізнесмена та “єдінороса” Алєксєя Сальнікова.  Серед його бізнесів – парк-готель “Фестиваль”, фірма з нерухомості, доля у “Русваті” та пов’язаних структурах. У Рязані структури Сальнікова поза законом: неодноразово порушували закон, але йому все сходить з рук.

Російські медіа пояснюють секрет успіху Сальнікова саме родинними зв’язками з Азаровим: що Сальніков є позашлюбним сином Миколи Азарова. Ще один Олексій?

Більше того, росіяни писали, що злет бізнеса Сальнікова припав якраз на період, коли Микола Азаров очолив уряд в Україні. Особисто Сальніков зв’язки з Азаровими раніше відкидав, але це було до того, як Олексій Азаров став головним у “Русваті”.

До речі, до самого початку “повномасштабки” “Русвата” напряму співпрацювали з українськими підприємствами.

У березні 2021 року РНБО ввела санкції проти Миколи Азарова, але бізнес його родини від цього не постраждав. Основним контрагентом для “Русвати” в Україні стало ТОВ “Спільне українсько-турецьке підприємство “Коттон Україна” з Харкова.

Дані з бази імпорту-експорту



Засновником цього підприємства є Сергій Романенко. Після початку повномасштабного вторгнення “Русвата торгує” з підприємствами з Туреччини, Ізраїля та Італії. 

Варто зазначити, що “Русвата” не єдина юрособа, якою володіє молодший Азаров та його оточення.

Також в структурі власності “Русвати” є фірма “Меридиан МСК”, де засновником той же Дмітрій Казантаєв. “Меридиан МСК” разом з Наталією Сальніковою (вочевидь, родичка Алєксєя Сальнікова) є засновниками компанії “Развитие имущества”, яка торгує фармацевтичними виробами та має спільну адресу з “Русвата”.

Ще один бізнес Азарова, опосередковано пов’язаний з медициною, – компанія “Медителл”, яка виробляє вологі серветки та засоби жіночої гігієни. Засновником підприємства є все той самий Дмітрій Казантаєв та тесть Олексія Азарова – Едуард Фатхулін.

Так виглядають нові виробничі потужності заводу “Медителл”

За даними російських ЗМІ, у 2023 році “Медителл” заявив, що планує створити виробництво перев’язувальних матеріалів, і з цією метою стала резидентом індустріального парку “Рязанський”. Інвестиції в цей проект становитимуть близько 1,4 млрд рублів.

Нерухомість 

Казантаєв та Азаров також є співвласниками рязанської фірми “Реал Эстейт Менеджмент”, яка сплачує сотні мільйонів рублів податків у російський бюджет, а в 2022 році отримала понад 200 млн рублів прибутку. У переліку співзасновників Олексій Азаров у 2023 році замінив свого тестя Фатхуліна. 

Фатхулін заробляє на нерухомості і в тимчасово окупованому Криму. Він є засновником підприємства “Дачный потребительский кооператив “Чехово” в селищі Санаторне Великої Ялти.

IT-технології

Це ще одна сфера, де заробляє клан Азарових у росії. Резидентом особливої економічної зони “Иннополис” у Татарстані є фірма “Апрентис”, що займається розробкою скриптів для бізнес-завдань. Одним зі співзасновників є тесть Азарова, Едуард Фатхулін, який увійшов до переліку засновників замість ще однієї Сальнікової – тепер Марини.

Марина, навіть не приховуючи, створює позитивний імідж компанії “Апрентис”, залишаючи відгуки на офіційному сайті під своїм іменем.

Відзив на фірму “Апрентис” від екс власниці

Протитрували ексспівласницю як гендиректора компанії “Нутрилоджик”, яка належать Олексію Сальнікову.

Замість висновку

Інтереси Азарових в росії та на окупованих територіях України різносторонні та далекоглядні. Про це можна говорити з огляду на те, що вони інвестують мільярди рублів у нове виробництво. Ще один аспект, який варто відзначити, – бізнес родини утікачів, яка відстоює проросійський погляд на майбутнє України, підтримується путінською владою. 

У той же час в Україні проти Олексія Азарова та його оточення ніяких санкцій немає, є лише точкові санкції щодо його батька. Про колишнього нардепа Олексія Азарова просто забули.

Роман Стеблівський – аналітик проєкту Trap Aggressor, що моніторить результати санкцій та конфіскації активів, які перебувають у власності причетних до агресії проти України осіб, зазначає: для цього потрібна ініціатива СБУ.

“Введення українських санкцій на таких осіб  – це запобіжник поверненню бізнесу з російським корінням в Україну. Премʼєр-міністра часів Януковича Азарова Україна вже санкціонувала, тож доказова база про співпрацю з росією цією групою людей у держави має бути. Як правило, ініціювання санкцій проти таких осіб – це задача Служби безпеки України”, – підкреслив Стеблівський у коментарі ХАЦ.