Росіяни цього року провели псевдовибори на тимчасово окупованих територіях України, зокрема в Донецькій області. Підґрунтя для проведення нелегітимного голосування почали готувати ще на початку 2023 року. Тоді окупанти поставили “керівником” Макіївки Владислава Ключарова, який, попри роки праці на росіян у Криму, залишається поза увагою українських правоохоронців.

Ключаров –  виходець з клану покійного ексголови Ради міністрів АР Крим Василя Джарти. Починаючи з 2014 року, бізнес-імперія Ключарова, його партнера Юрія Герасимова та інших людей з оточення Джарти лише збільшувалась. На сьогодні вона включає кілька будівельних компаній, мережу автозаправних станцій, меблеві магазини та багато іншого.

Повернення до Макіївки

27 вересня 2023 року так звані “макіївські депутати” обрали Владислава Ключарова головою фейкового муніципального утворення міського округу міста Макіївка. Але де-факто Ключаров був керівником міста від окупантів ще з початку 2023 року, коли повернувся з Криму.

Біографія Ключарова

Ключаров родом із Макіївки, був засновником кількох місцевих підприємств. Крім того, він був помічником тодішнього нардепа від “Партії регіонів” Василя Джарти, з яким і поїхав працювати, коли Янукович призначив Джарти прем’єр-міністром Криму. Після незаконної анексії півострова Ключаров почав співпрацювати з окупантами у місцевих незаконних органах влади .

Юрій Герасимов

За даними кримських медіа, Ключаров – бізнес-партнер колишнього голови Фонду майна Криму Юрія Герасимова, який теж народився у Макіївці і теж був помічником Джарти. Ще до анексії Криму Ключаров заснував торговий будинок “Солхат” і  був директором компанії “Глобекс Девелопмент Україна” (Макіївка), що займається будівництвом об’єктів у Ялті.

Мережа АЗС

Після анексії Криму Ключаров долучився до паливного бізнесу. У 2016 році він реєструє у Ростові-на-Дону фірму “Торговый дом “Даймекс Оил”. Паралельно у Києві його родичка Тетяна Ключарова засновує ТОВ “Даймекс Оіл”.

За два роки ці дві фірми будуть фігурувати у спільній кримінальній справі. Тоді Генпрокуратура України звинувачувала “Концерн Галнафтогаз” (заправки ОККО) у фінансуванні тероризму та веденні діяльності на окупованих й анексованих територіях. Однак, провадження закрили за відсутністю у діях “Галнафтогазу” складу злочину.

Але цікаво тут інше, а саме фактаж по фірмах Ключарова. Адже за даними слідства, “Торговый дом “Даймекс Оил” керував мережею автомобільних заправних станцій на тимчасово окупованій території Донецької області та АР Крим. Тих самих, що раніше належали ОККО.

І не лише “Даймекс”, а й компанія “Пульман”, що за даними росреєстрів зареєстрована в Донецьку. Керівником компанії є якраз Тетяна Ключарова.

Крім того, “ТД Даймекс Оил” постачав різні товари ще одній фірмі Ключарової – зареєстрованій у Макіївці “Ника-Групп”.

Торгові відносини між фірмами Ключарова

Інші активи Ключарова та оточення 

Але на цьому зв’язки Ключарова з окупаційним бізнесом не закінчуються. Бухгалтеркою та керівницею кількох підприємств у Макіївці, до яких мав стосунок Ключаров, була Алла Слесь.

Алла Слесь активно вела справи Герасимова та Ключарова у Криму

Її електронна пошта була контактною для трьох кримських фірм, зареєстрованих у російському реєстрі – “Компания “Титан Инвест”, “Империя-Крым” и “Компания”Авис-Трейд”. Зараз дві з цих трьох компаній записані на Ігора Майдікова з Макіївки, ще одну особу з оточення Ключарова/Герасімова. 

Раніше Майдіков був керівником “Глобекс Девелопмент Україна”, у якому Ключаров із Герасімовим були засновниками. Крім того, за даними росреєстру, Майдіков є засновником фірми “Компания “Солхат-Инвест”, у Ключарова в українському реєстрі є співзвучне ТОВ “Торговий дім “Солхат”.

Ще одна компанія, де Майдіков є директором, зареєстрована у Краснограді та має назву “Руспромторг”.

Один з псевдодепутатів від “єдиної росії” у Макіївці

Засновником є Олександр Подгорний, як можна здогадатись, теж із Макіївки, де він керує магазином “Мебельний світ” та вже вступив до лав путінської “єдиної росії”. У макіївській будівельній фірмі “БСК”, де Подгорний також директор, засновником вже є особисто Юрій Герасимов. Він також вже засновник ТОВ “Авіс-Трейд”.

Варто зазначити, що Герасимов не лише розвиває бізнес на окупованих територіях, але й володіє фірмами в українському реєстрі. Для цього він використовує INCO INVEST GROUP LIMITED з Гонконгу. Ця фірма фігурувала деякий час серед засновників кримських фірм оточення Ключарова. 

Також Герасимов є бенефіціаром київської “Компанії “Інтеко+”. На цю фірму зареєстрований торговельний центр із продажу автозапчастин у Макіївці площею майже 5600 квадратних метрів. За адресою цього торговельного центру – вул. 250-річчя Донбасу, 80 – у Росії зареєстровані й інші фірми Герасимова, зокрема “БСК”.

Директором “Компанії “Інтеко+” зазначена Юлія Степанова – та сама, що є  співзасновницею у кримській “Імперія-Крим”. 

Ця фірма була зареєстрована ще в 2011 році та займалась нотаріальною та юридичною діяльністю. Засновниками були Світлана та Павло Максимови. Після анексії Криму фірму завели в російський реєстр, а серед засновників у 2016 році з’явився Борис Владиславович Ключаров, що народився в 1996 році у Макіївці.

Макївський бізнесовий спрут

Родинні зв’язки Ключарова

Крім того, Борис Ключаров протягом трьох років вів підприємницьку діяльність у Криму. Про це є запис в російському реєстрі. А допомагала йому вже відома нам бухгалтерка Алла Слесь.

Алла Слесь вела російський ІП Бориса Ключарова

За даними сайту reveng.ee, який збирає витоки з російських баз даних, Борис Ключаров навіть встиг отримати російський паспорт.

Борис Ключаров залишав дані свого російського паспорту у лаборанторії на окупованих територіях

Ці дані підтверджує перевірка на сайті російської міграційної служби.

Але найцікавіше, що Борис Ключаров здебільшого живе в Києві, де теж відкрив ФОП. При цьому він не перестає кататись на окуповані території.

Матір’ю Бориса Ключарова є нотаріус Тетяна Косарєва, яка нині мешкає у столиці. У своїй біографії жінка зазначала, що до серпня 2015 року мешкала у Макіївці.

Біографія Тетяна Косарєвої

У Бориса такоє є сестра – Ольга Владиславівна Ключарова.

Тетяна Косарєва і діти кілька років тому. Фото: Facebook-сторінка Тетяни Косарєвої

За даними сайту reveng.ee, до повномасштабного вторгнення дівчина з таким самим ПІБ та датою народження теж періодично їздила до окупованого Криму та Донецька.

Ми намагались взяти коментарі у Бориса та Ольги Ключарових щодо їх поїздок на тимчасово окуповані території, думок про діяльність батька у фейковому органі росіян в Макіївці. Намагались уточнити у Бориса і щодо його бізнесу в окупованому Криму, яким він займався декілька років тому, а також щодо наявності в нього російського паспорту. Діти Ключарова під час першої розмови послались на зайнятість і запропонували поговорити згодом, але більше слухавки не піднімали. 

Вказала нотаріус й ім’я матері. Нею виявилась Герасимова Тетяна Борисівна – засновниця та директорка компанії “Глобекс Девелопмент Україна”, яку медіа відносили до сфери інтересів Юрія Герасимова та Владислава Ключарова ще десять років тому. Тоді Ключаров та Герасимова була зареєстровані за однією адресою у будинку, що належить Тетяні Косирєвій.


Варто зазначити, що сімейних зв’язків між Косирєвою та Ключаровою вже немає. Але спільні бізнес-інтереси на окупованій та не лише території України у родини чиновника часів Януковича Юрія Герасимова та його постійного партнера, а тепер ще й московського ставленика Владислава Ключарова, залишаються.

І шкода, що діяльність Ключарова та його бізнес-групи не помічають українські правоохоронці. Адже на офіційному сайті МВС у розшуку Ключаров не значиться, санкцій щодо нього також не запроваджували.


Павло Лісниченко, Павло Новик, Євген Лісічкін


Ця публікація була підготовлена ГО “Харківський антикорупційний центр” в рамках проєкту “Підтримка журналістських розслідувань в Україні”. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ГО “Харківський антикорупційний центр” i не відображає погляди Європейського Союзу чи Інституту висвітлення війни та миру.