П’яні військові зламали годинник у Саржиному яру, школярів “відправлять на фронт” керувати дронами, киянина “прив’язали” до стовпа у Харкові через невдоволення російськомовністю міста – тижнева добірка фейків роспропаганди

На цьому тижні у ворожої пропаганди не змінились наративи і теми, які вони закидують в інфопростір Харкова. Це знову дискредитація українських військових, “лякалки” про мобілізацію та штучне нав’язування “різниці” між регіонами країни.

Ми підібрали три найпоказовіших фейки останніх днів.

  1. “Нетверезі українські військовослужбовці зламали квітковий годинник у Саржиному яру”.

Начебто п’яні українські військовослужбовці вирішили продемонструвати свої бойові навички на квітковому годиннику в Саржиному яру, скинувши його зі стійки та зламавши механізм. І це зафіксували камери спостереження. Вранці, як стверджують росіяни, комунальні служби приїхали для збирання зламаних деталей та відправки годинника на ремонт. А військовослужбовців тепер шукає поліція. І все це пропагандисти проілюстрували фото, де комунальники ремонтують годинник.

Насправді, пропагандисти взяли новину з телеграм-каналу Харківської міськради.

У мерії повідомили, що у Саржиному яру капітально відремонтують квітковий годинник. У “Харківзеленбуді” зазначили, що він вийшов з ладу. У планах – полагодити мікросхеми, що окислилися, замінити електронні компоненти та ізолювати їх від впливу вологи. Фахівці також налаштують рухливі елементи годинника. Працівники підприємства демонтували циферблат та всі годинникові елементи.

Тобто йде мова про плановий капітальний ремонт, не зумисне пошкодження.

  1. “Переможців шкільного кібертурніру у Харкові відправлять до ЗСУ операторами FPV-дронів”

Пропагандисти заявляють, що місцеві жителі повідомляють їм: буцімто командування ОСУВ “Харків” організувало кібертурнір для школярів (переважно 16 років) з різних дисциплін. Переможці визначатимуться у змаганнях з інтерактивного футболу та єдиноборств. А окрім грошових виплат, найкращі учасники турніру отримують сертифікат на безкоштовне проходження навчання з експлуатації FPV-дронів в одному з бойових підрозділів ЗСУ. Росіяни роблять висновок, що військкоми нібито готують своєрідний мобілізаційний резерв зі школярів, щоб у разі великих втрат ЗСУ, відправити дітей на посилення.

Такі змагання дійсно планується провести. Звісно, що організатором є не військові, а структурний підрозділ Харківської міськради. Ну і звісно, немає жодної інформації в анонсі про те, що найкращі учасники турніру будуть проходити навчання операторами FPV-дронів в одному з бойових підрозділів ЗСУ.

  1. “У Харкові стали ненавидіти киян: місцеві жителі скрутили “гостя” зі столиці за його невдоволення, що місто спілкується російською”

Росіяни фантазують, що начебто на тлі небажання керівництва України перекидати додаткові системи ППО з української столиці до Харкова місцеві жителі стали відверто ненавидіти киян. І розповідають, що трапився показовий випадок в місті, де місцеві жителі скрутили та прив’язали до стовпа киянина, який приїхав до міста, за його засудження, що в місті спілкуються російською мовою.

Росіяни взяли фото прив’язаного чоловіка в телеграм-каналі “Типичное ХТЗ”. І повністю вигадали причину, чому цього чоловіка прив’язали до стовпа.

Насправді в одному з мікрорайонів Салтівки цей чоловік на вулиці викрав телефон. До приїзду поліції місцеві мешканці затримали злодія та прив’язали його, аби не втік.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.