В ніч на 7 травня російські окупанти знищили культурну пам’ятку – Національний музей Григорія Сковороди в селі Сковородинівка.
Мова йде про пам’ятку XVIII століття – маєток, в якому протягом останніх років свого життя мешкав Григорій Сковорода. Біля нього ж український філософ та письменник був похований.
Снаряд влетів під дах будівлі – внаслідок цього спалахнула пожежа. За словами очільника Золочівської громади Віктора Коваленка, вогонь охопив усю будівлю.
35-річний син директора музею дістав поранення, рятувальники витягли його з-під завалів, зараз чоловік у лікарні.
У Головному управлінні ДСНС у Харківській області повідомили, що пожежа в музеї внаслідок ворожого обстрілу сталася 6 травня о 23:10. Вогонь охопив площу 280 квадратних метрів. Рятувальники локалізували пожежу о 00:00. Наразі триває повна ліквідація вогню.
“Приміщення фактично знищене. Найцінніші експонати колекції вдалося врятувати, їх перемістили заздалегідь в безпечне місце.
Цього року із дня народження великого філософа минає 300 років. Окупанти можуть знищити музей, де останні роки життя творив Григорій Сковорода, і де був похований. Але вони не знищать пам’яті та наших цінностей!”, – повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
Раніше ХАЦ писав, що до ювілею філософа цього року на реставраційні роботи у музею запланували 50 млн грн.
Так, на територіїї музею планувалося встановлення фонтану за малюнком філософа, ідея виникла давно. Спочатку його хотіли встановити у місті Харкові.
«Ми навіть робили опитування, щоб дізнатися, як харків’яни ставляться до того, щоб на площі був встановлений фонтан Сковороди. Але зараз ми маємо підтримку меценатів, які нам дуже допомагають, і сьогодні ми з ними виношуємо ідею – встановити фонтан на території музею, – розповіла директор музею Наталя Мицай.
Будівлю музею російські окупанти знищили прямим пострілом. Ніяких військових об’єктів поряд не було.
За інформацією пресслужби прокуратури Харківської області, розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).
Музей був зруйнований прямим влучанням російської ракети.
Варто відзначити, що ані російські війська, ані медіа, що підтримують окупантів, протягом 12 годин жодним чином не згадали знищення музею. Подібна тактика замовчування активно використовується російськими пропагандистами. Наприклад, звірства окупантів у Бучі замовчувалися кілька дднів. доки про них не написали мірові ЗМІ. І лише після цього російські пропагандисти почали публікувати заяви “щодо постанови”.
Вдень 7 травня в проросійських ТГ-каналах з’явилося повідомлення, що нібито у Сковородинівці знищили “пункт керівництва”. Мабуть росіяни взагалі не можуть відрізнити музей від пункту керування військами, як і правильно написати назву населенного пункту.
Про те, у повідомленні міноборони рф від 7 травня було зазначено, що російські війська проводили ракетний обстріл Богодухова. А саме у Богодухівському районі знаходиться музей імені Григорія Сковороди.
Довідка
Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди у селі Сковородинівка
був заснований у 1972 році (на громадських засадах існував із 1962 року).
Видатний український філософ, поет і педагог Григорій Сковорода провів тут останні роки життя та був похований 1794 року.
У 1894 році була поставлена чавунна огорожа навколо могили. У 1922-му будинок, в якому жив філософ (належав А. Ковалинському), а також прилегла територія були оголошені заповідником.
Будинок поміщиків Ковалівських, що є основою музею, був споруджений у XVIII столітті як садовий павільйон. Реставрований 1972 року.
До музейного комплексу площею 22 га входять також ставок, сад і парк, що прилягають до будинку. На березі ставка росте багатолітній дуб, в затінку якого любив працювати і відпочивати Сковорода.
#досвід_регіонів