ХАЦ взяв участь у Всеукраїнській конференції журналістів-розслідувачів (ФОТО)

Із 12 по 14 вересня 2024 року в Києві пройшла 16-та Всеукраїнська конференція журналістів-розслідувачів, яку проводить Інститут розвитку регіональної преси за підтримки донорів. 

Цьогоріч темою стало “Пост/стеження: розслідувальна журналістика в умовах “довгої” війни”. Журналісти з усієї України обговорювали виклики та ризики, із якими вони стикаються у роботі в умовах повномасштабної війни. 

Від Харківського Антикорупційного Центру (ХАЦ) у події брали участь юрист Володимир Рисенко, провідний журналіст Павло Новик та аналітик Євген Лісічкін.

Під час конференції розглядали питання безпеки журналістів, етичні аспекти при виборі тем, використання штучного інтелекту в розслідуваннях, методи OSINT (відкриті джерела інформації) та розслідування у військовій сфері. Учасники також ділилися вдалими кейсами розслідувань, що мали значний суспільний резонанс.

Павло Новик виступив спікером на двох панелях: “Тиск на журналістів-розслідувачів в умовах воєнного стану — нові форми старої проблеми” та “Як розслідування допомагають протидіяти дезінформації в Україні та за кордоном”. 

Під час першої панелі обговорювалися приклади тиску на медіа та громадських активістів в різних куточках країни. Від всеукраїнських кейсів до регіональних прикладів. Представник ХАЦ нагадав про приклади тиску на організацію протягом багатьох років, зокрема, останній кейс – зі слідкуванням за головою ХАЦ Дмитром Булахом.

Під час другої дискусії Павло наголосив на важливості відкритості даних навіть під час війни. Він розповів, що в 2022 році після того, чк на початку повномасштабного вторгнення більшість реєстрів опинилися закритими, це призвело того, що за півроку великої війни корупціонери активно використовували закритість для отримання надприбутків. В 2023 році ХАЦ відмічав, що повернення конкурентності в закупівлях призвело до економії коштів та зниження цін.


“Вкотре я впевнився в тому, що закриті дані (бо не дай Бог ворог щось дізнається) — це шлях в нікуди. Закриття даних до кінця війни призведе до ще більшої неадекватності корупціонерів та шахраїв різних гатунків, і що ще гірше — до погіршення фінансування армії. Тож шлях має бути іншим”, — зауважив Новик.

Він навив у приклад донати. Мільйони українців донатять на армію, донатять знайомим, блогерам, людям в соціальних мережах. Так, є скандали і навіть розслідування в соціальній мережі Х про вкрадені кошти. Але це не призводить до того, що люди не будуть допомагати армії. Це призводить до того, що люди частіше просять звітувати та цікавляться куди пішли їх кошти. 

Євген Лісічкін брав участь у панелі “Як розслідувати зловживання в армії та навколо неї?”, де поділився досвідом розслідувань Харківського антикорупційного центру щодо зловживань під час будівництва фортифікацій на Харківщині. Також аналітик ХАЦу детально розповів про судові процеси, пов’язані з організаторами схем ухилення від мобілізації.

Конференція стала важливою платформою для обміну досвідом між українськими журналістами-розслідувачами та сприятиме їхній подальшій інтеграції у світову професійну спільноту.

Короткий вміст
Подія
Всеукраїнська конференція журналістів-розслідувачів
Розташування
Київ,
Починається
12.09.2024
Закінчується
14.09.2024