“Харків’ян труять закордонним печивом” – чергова дезінформація роспропаганди

Російська пропаганда творчо переробила повідомлення Держпродспоживслужби та вплела в нього фейки та дезінформацію. А тепер поширює через соціальні мережі.

“Харків’ян труять закордонним печивом”, – йдеться у заголовку фейкового повідомлення, яке поширюють проросійські пабліки. 

“На Харківщині виявили небезпечне печиво румунського виробництва. Як повідомили 12 січня у Головному управлінні Держпродспоживслужби у Харківській області, у печінці виробника «Petit Beurre» виявили високий вміст акриламіду. Не дивно, якщо печиво було передано у вигляді гуманітарної допомоги. Адже в Україні задарма можна отримати лише у такому вигляді, на жаль. Все ж таки пам’ятають, як на майдані теж роздавали «чудо-печінки» і які були наслідки потім?”, – йдеться у повідомленні, яке є дезінформацією.

Ітак, що в цьому меседжі не відповідає дійсності. 

Почнемо з того, що повідомлення про те, що у печиві, яке виготовляють в Румунії, виявили високий вміст акриламіду, поширили не лише у Харкові. Це повідомлення зробили всі теруправління Держпродспоживслужби. Ось, наприклад, повідомлення в Івано-Франківській області. Тож вплітати у заголовок харків’ян це була маніпуляція.

Далі. Теруправління поширили повідомлення, яке отримали через систему швидкого оповіщення для харчових продуктів та кормів (Rapid Alert System for Food and Feed – RASFF).

Європейська система швидкого оповіщення про харчові продукти і корми (Rapid Alert System for Food and Feed, RASFF) – система швидкого обміну інформацією щодо наявності ризику для здоров’я людини, пов’язаного з харчовими продуктами і кормами. 

RASFF – це інструмент для обміну інформацією, який допомагає країнам ЄС діяти швидше та скоординовано у відповідь на загрозу здоров’я, спричинену харчовою продукцією або кормом. 

Мережа RASFF об’єднує контролюючі органи в сфері безпечності харчової продукції країн ЄС та таких країн як Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія, які відповідають за безпечність харчових продуктів та кормів.

 У разі загрози: член мережі передає Європейській Комісії інформацію про харчовий продукт чи корм, які несуть пряму чи опосередковану загрозу людині. Комісія відразу передає таку інформацію всім членам мережі. Комісія публікує щотижневий огляд таких повідомлень.

Тобто такі повідомлення отримала не лише Держпродспоживслужба на Харківщині, чи у всіх регіонах України, а й інші країни.

Тож взагалі не факт, что це печиво продавалось на території Харківської області. Але якщо факт наявності такого печива в магазинах є, то про нього треба повідомляти. Саме про це йдеться у новині від Держпродспоживслужби.

Щодо передачі такого печива через гуманітарну допомогу – це нічим не підкріплена заява. 

Виробником печива є румунська компанія Ro Star S.A. Однак експортувалося в Україну печиво з Польщі (оптовик — компанія Vyv Distribution Sp. z o. o.). Одержала печиво наприкінці 2022 року фірма “Львівімпорт”. Інформації як вона його розповсюдила – у повідомленні немає.