“Діти точно не на першому місці”. Харківська обласна рада хоче забрати майже три гектари землі у Палацу дитячої та юнацької творчості та передати новому закладу. Що коїться?

Уже завтра на сесії Харківська обласна рада має намір реорганізувати еколого-натуралістичний відділ Палацу дитячої та юнацької творчості, забрати територію, на якій він працює та передати її новому комунальному закладу “Харківський обласний еколого-натуралістичний центр”. 

Мова йде про земельну ділянку площею 2,9 га на вулиці Коцюбинського, 15 у парку “Соснова гірка” у Харкові. Саме за цією адресою сьогодні працює еколого-натуралістичний відділ іншого обласного комунального закладу, Харківського обласного Палацу дитячої та юнацької творчості. Це справжня оаза у центрі міста: тут зібрані багато екземплярів флори і фауни з усіх куточків світу, працює оранжерея, десятки гуртків для дітей (звісно, у режимі онлайн).

У проєкті рішення обласної ради нічого не сказано про те, з якою метою під час повномасштабної війни планують створити новий комунальний заклад. Нічого немає там і про еколого-натуралістичний відділ Палацу дитячої та юнацької творчості, який має у власності майже три гектари землі у самісінькому центрі Харкова.

Підприємництво, будівництво, інвестори?

Голова постійної комісії Харківської обласної ради з питань науки, освіти та духовності Галина Куц напередодні повідомила у Facebook, що це питання розглядалось на комісії і не було підтримане. Сьогодні у коментарі ХАЦу Галина Куц зазначила, що поки це рішення не підтримала не тільки її комісія, а й інша, комісія з питань спільної власності. Але депутатів збирають повторно, аби “проштовхнути” необхідне рішення, адже питання створення нового комунального закладу на базі вже існуючого є в порядку денному сесії 24 липня.

“Існує комунальний заклад, який займається такими еколого-освітніми проблемами позашкілля для дітей. І він вже фінансується з бюджету обласної ради. Це Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості. Цікавіше, що для створення нового комунального закладу планується забрати територію у Палацу дитячої та юнацької творчості. А це десь три гектари землі в елітному центрі (Соснова гірка). Найцікавіше, що обладміністрація навіть не потурбувалася усунути юридичні казуси при подачі документів. Одразу надали документи про створення нового підприємства. Але не потурбувалися, щоб було внесено зміни до статутних документів існуючого підприємства”, – написала Галина Куц у своєму пості.

Чому раптом Департамент науки та освіти ХОВА вирішив створити новий комунальний заклад? Голова комісії припускає, що Харків отримає кошти від ЮНІСЕФ для відновлення Палацу дитячої та юнацької творчості, який постраждав від вибухів російських ракет. Проте коштів на еколого-натуралістичний напрям не буде, тому у ХОВА вирішили терміново створити нове підприємство. Галина Куц упевнена, що під час повномасштабної війни витрачати кошти на створення нового комунального закладу недоцільно.

“Це не сфера обороноздатності країни. Було б зрозумілим, якби в сфері такмеду, розробки дронів щось створювалось, щоб підвищити нашу ефективність. А так це витрати на бухгалтера навіть, це вже гроші… – говорить Куц. – Нам ніхто особливо не пояснює, що це, мотивацію, доцільність, з колективом еколого-натуралістичного відділу Палацу, який там існує, детально проговорено нічого не було”.

На тлі дистанційної шкільної освіти у Харкові створення нового комунального закладу в цій сфері тим більше викликає запитання.

З якою метою хочуть створити новий комунальний заклад, не розуміють співробітники відділу Палацу дитячої творчості, який багато років існує на цій території. Хоча до його “реклами” залучили навіть міністра освіти та науки Оксена Лісового, але працівникам ніхто нічого не пояснив.

Фото: еколого-натуралістичний відділ Палацу дитячої та юнацької творчості 

“Говорять, що це буде комерційне підприємство, яке буде вести підприємницьку діяльність також, заробляти кошти. Екоцентр, але з метою бути прибутковим. Також, наскільки нам відомо, в документах до проєкту рішення вказано, що цей екоцентр буде надавати ветеринарні послуги (як один з видів послуг, окрім освітніх), але це неприпустимо в дитячій організації за санітарними нормами”, – повідомила керівниця гуртка еколого-натуралістичного відділу Палацу дитячої та юнацької творчості Світлана Пузєєва.

Фото: еколого-натуралістичний відділ Палацу дитячої та юнацької творчості 

Співробітниця Палацу дитячої та юнацької творчості Ірина Лопатіна зазначає, що для колективу є незрозумілим, чому під час війни, під час сезону відпусток, буквально за лічені дні, готують це рішення і не повідомляють чітко, що чекає на тих, хто вже працює. Хоча з огляду на попередні рішення, це “розділення” ХОВА почала готувати ще минулого року. Причому навряд чи це думали про інтереси дітей.

“У 2023 році змінили для цієї земельної ділянки цільове призначення з “освітньої діяльності” на “будівництво та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування”. А це немає жодного відношення до освіти”, – підкреслює Лопатіна.

Витяг на земельну ділянку

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на січень 2023 року становила 67,1 млн грн.

Доповнення. Позиція Харківської ОВА щодо цільового призначення ділянки.

Стосовно твердження, що у 2023 році для земельної ділянки було змінено цільове призначення з «освітньої діяльності» на «будівництво та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування». У Державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, від 11 липня 2007 р., цільовим призначенням (використанням) земельної ділянки визначено «обслуговування нежитлових будівель». Згідно Витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки від 14.01.2022, цільове призначення земельної ділянки – «03.05 Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування». Відповідно до Інформації державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 25.01.2023 р., у відомостях про земельну ділянку зазначено таке: вид використання земельної ділянки – «для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель», цільове призначення – «03.05 Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування». З 2007 р. відсутні будь-які документи, що свідчать про вказівку на цільове призначення земельної ділянки «для освітньої діяльності», – підкреслюють у Харківській ОВА.

Лопатіна згадує, що працівники еколого-натуралістичного відділу Палацу дитячої та юнацької творчості на початку повномасштабного вторгнення, у лютому – березні 2022 року під загрозою обстрілів рятували тварин і птахів. Тоді ніхто з влади не долучався.

“Був приліт, вони перенесли оранжереї, теплиці в укриття, самі шукали гроші на це, волонтери допомагали, фінансування на це з бюджету не було”, – каже Лопатіна. 

Фото: еколого-натуралістичний відділ Палацу дитячої та юнацької творчості 

Керівник гуртка еколого-натуралістичного відділу Палацу дитячої та юнацької творчості Світлана Пузєєва каже, що чиновники з Харківської ОВА запевняють, що на території відділу буде підприємницька діяльність і для цього створюють новий комунальний заклад.

“Нам не повідомляють, що буде з колективом відділу. Чи звільнять людей, чи переведуть працювати в новий комунальний заклад. Також не говорять, як будуть співіснувати два заклади освіти, наш відділ і новий комунальний заклад, які дублюють один одного. Матеріальна база у нас невелика. Виробничих потужностей у нас немає. Запевнили на днях, що колектив відділу переведуть в новий заклад. Але без жодної конкретики, що це за реорганізація. З нами попередньо ніхто не говорив про це. Ставлять перед фактом, і все. Чи треба витрачати гроші у воєнний стан на новий заклад? Гроші потрібні на ЗСУ. А не дублювати роботу відділу, витрачати гроші на документацію, на створення колективу. А відділ без матеріально-технічної бази існувати не може. Чим відрізнятиметься напрям роботи?”, – запитує Пузєєва.

Доповнення. Позиція Харківської ОВА щодо того, що «персоналу закладу стало відомо про створення нового комунального закладу» лише зараз.

“Директору Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» ще на початку червня було повідомлено стосовно планів щодо створення еколого-натуралістичного центру. З працівниками закладу зазначене питання обговорювалося під час неодноразових візитів на локацію відділу представників як військової адміністрації, так і департаменту. Працівникам було повідомлено, що звільнення не планується, вони будуть продовжувати працювати у новому комунальному закладі. Додатково було надано інформацію щодо перспектив розвитку та діяльності Еколого-натуралістичного центру та про те, що повноваження новоствореного центру не будуть дублювати повноваження Палацу дитячої та юнацької творчості”, – кажуть у Харківській ОВА.

За даними ХАЦ, від ХОВА процес реорганізації у невідомо що курує заступниця Олега Синєгубова, Віта Ковальська. Саме вона місяць тому повідомила працівникам Палацу, що буде створений екоцентр на базі існуючого відділу, саме на цій території. Учора вона навіть показувала майбутнє “щось” міністру освіти і науки, відео про це з’явилося на офіційному сайті ХОВА.

“Вчора приїжджав міністр освіти Оксен Лісовий до нас. Сказав, що треба у дітей виховувати підприємницьку діяльність, це новий напрямок міністерства, це виклики післявоєнної країни. І я з ним згодна. Але одне, якщо це буде дитячий підприємницький напрямок, і зовсім інша річ – якщо це буде виробничий комбінат. У нас немає виробничих потужностей, щоб організувати, наприклад, розведення кіз та коней. У нас немає таких територій для цього: усього 2,9 гектара вся навчально-дослідна земельна ділянка. У нас сад, плодово-ягідний розсадник, навчально-дослідна ділянка (діти проводять досліди), гурток овочівництва, екскурсійна теплиця і дві теплиці, де вирощують розсаду для потреб території, декілька навчальних корпусів, маленьких. Нас планують здвинути і все віддати новому закладу? Навіщо дубляж під час воєнного стану. Чи буде наказ про переведення працівників?” – зазначає Пузєєва.

Фото: еколого-натуралістичний відділ Палацу дитячої та юнацької творчості 

Напередодні голосування депутатів у Харківській обласній раді міністр освіти Оксен Лісовий заговорив про залучення приватних інвесторів, проте і з його слів неможливо зрозуміти, що ХОВА за посередництва Харківської обласної ради збирається зробити з трьома гектарами землі у центрі Харкова. Проте це точно не будівництво безпечного освітнього простору для дітей.

Фото: Харківська ОВА

“Я є прихильником позашкільної освіти, будь-якої неформальної освіти. Функціонування такого еколого-натуралістичного осередку на базі обласного Палацу дитячої та юнацької творчості у Харківській області є вкрай важливою передумовою для повернення сімей до регіону. Тому ініціатива потребує всебічної підтримки як з боку обласної влади, органів місцевого самоврядування, так і профільного Міністерства. Якщо цим людям дати більше ресурсів, вони зроблять абсолютно неймовірні речі для міста, для області і, найголовніше, для дітей. Наразі унікальний об’єкт потребує всебічної уваги й залучення коштів приватних інвесторів і міжнародних партнерів. На рівні Міністерства готові працювати в цьому напрямку”, – зазначив Оксен Лісовий.

Фото: Харківська ОВА

Тим часом співробітники відділу з-поміж розмов почули про нове будівництво на цій території, проте це тільки чутки.

“Вчора вже почули розмови про якесь будівництво на території. Яке будівництво? Там колекції. Люди з 1934 року зберігали, привносили, з різних куточків країни, світу, збирали рослини. Все засаджено. Створено парк для дітей, екскурсій. Треба виділити кошти, відновити, бо був прильот. Ми своїми силами що могли, то відновили у 2022 році. Колектив на власному ентузіазмі намагається підтримати, відновлювати, а до нас таке ставлення. Ми ходимо по території з телефонами і моніторимо, летить чи ні. Ось такі умови праці”, – каже керівник гуртка еколого-натуралістичного відділа Палацу дитячої та юнацької творчості Світлана Пузєєва.

Фото: еколого-натуралістичний відділ Палацу дитячої та юнацької творчості 

Керівник еколого-натуралістичного відділу Палацу дитячої та юнацької творчості Ірина Яворська є вихованкою цього відділу. Вона так само не розуміє ідеї будь-якого “новобуду”.

“Не розумію доцільності створення нового закладу. Одна справа реорганізація. Вона може за собою вести збільшення штату, пошук додаткових ресурсів. А інша справа два підприємства на одній території. У відділі зібрані найкращі спеціалісті області у сфері еколого-натуралістичного напрямку. Частина команди прийшла з дитячої академії “Фельдман-екопарк”, в якій була купа напрямків. Це і педагоги, і обслуговуючий персонал, – зазначає Яворська. – Учора приїжджав міністр. Ми ж не чекали візиту, але все було в ідеальному стані. Проходять майстер-класи (від 3 до 8 осіб), продовжуються екскурсії, не такі масові. Ми фактично центр надання емоційної підтримки дітям, дорослим. Все направлено на підтримку, діти приходять з батьками”, – каже Яворська.

Нікого із відділу не запрошували на комісії, на обговорення до ХОВА. Директорка Палацу дитячої та юнацької творчості Тетяна Підберезкіна сподівається, що колектив відділу перейде працювати у новий заклад, проте напевно цього сказати ніхто не може.

Фото: еколого-натуралістичний відділ Палацу дитячої та юнацької творчості 

“Я не знаю, для чого це. Колектив дуже турбується, я турбуюсь. Особливо ніякої інформації нам не повідомляють. Обіцяють надіслати, що це буде. Мене на постійні комісії, на обговорення не запрошували. У нас кожні 3-4 роки щось реорганізується, реструктуризується, щось планується. Сподіваюсь, що в ефективності ми не втратимо. Колектив відділу дуже гарний. Ніхто нічого не говорив, але на початку повномасштабної війни вони там жили і підтримували все”, – каже в коментарі ХАЦу Підберезкіна.

Фото: еколого-натуралістичний відділ Палацу дитячої та юнацької творчості 

ХАЦ намагався поспілкуватися з директоркою департаменту науки та освіти ХОВА Ольгою Безпаловою, яка зазначила, що адміністрація надасть письмову позицію щодо цього питання.

У ХОВА надвечір надали розлогу відповідь щодо проєкту рішення, проте так і не пояснили, чому змінили цільове призначення земельної ділянки у 2023 році. Більше, йдеться у листі, змін не буде. Також у ХОВА пообіцяли, що фінансування і кількість співробітників відділу “практично” не зміняться.

“Позашкільна освіта при дистанційному форматі освітнього процесу набула статусу одного з ключових способів комунікації дітей та їх соціалізації, які відбуваються у позашкільний час. Це спричинило додаткове навантаження на заклади позашкільної освіти. У зв’язку з великим обсягом завдань у КЗ “Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» (на базі закладу функціонують 275 гуртків, розрахованих на 3080 дітей) виникли підстави для виокремлення еколого-натуралістичного напряму (33 гуртки, 350 дітей), як окремого виду діяльності закладу. Новими та перспективними напрямами роботи Центру, що виходять за межі його функціонування у складі наявного закладу будуть розвиток іпотерапії та каністерапії, проведення оздоровчих і реабілітаційних занять для ветеранів війни, дітей з обмеженими фізичними можливостями та особливими освітніми потребами; надання ветеринарних та інших платних послуг, перелік яких затверджено Кабінетом Міністрів України; організація психологічної підтримки вихованців, учнів і слухачів, ветеранів війни, які потребують соціальної допомоги і соціальної реабілітації та інші. Разом з цим, створення нового закладу не потребує додаткового фінансування. Штатна чисельність співробітників новоствореного КЗ “Харківський обласний еколого-натуралістичний центр” залишиться практично без змін (що і була у відділі еколого-натуралістичної діяльності Палацу) і складатиме 33,44 штатних одиниці”, – йдеться у відповіді.

У ХОВА підтвердили, що ЮНІСЕФ планує частково відремонтувати Палац дитячої та юнацької творчості, де будуть створений Центр підтримки для сімей з дітьми.

“На даний момент Дитячій фонд Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) працює над концептуалізацією вказаного центру. Після проведення підготовчих робіт, вироблення концепції діяльності Центру підтримки для сімей з дітьми, дитячим фондом будуть здійснені необхідні  ремонтні роботи”, – обіцяють у Харківській обласній військовій адміністрації.

Після виходу матеріалу, ХАЦ вдалось дізнатись і позицію голови Харківської обласної ради Тетяни Єгорової-Луценко.

“Я виступаю за ефективність, щоб з цією територією змогли впоратись. Не треба для цього створювати окремий комунальний заклад. Можна в рамках існуючої вже структури зробити працюючий відділ, який очолить людина, яка буде опікуватися цим напрямком. Йдуть дискусії з обласною адміністрацією, з депутатами, весь тиждень ми це обговорювали питання. Я сподіваюсь, що всі позиції всіх зацікавлених сторін будуть враховані”, – зазначила Єгорова-Луценко.

ПЕРЕДІСТОРІЯ

У 1998 році було реорганізовано обласну станцію юних натуралістів та обласну станцію юних техніків. Деякі співробітники станцій стали працівниками Палацу, згодом відділ став називатись еколого-натуралістичним. 

У соцмережах на тлі скандального рішення почали згадувати, що землю у Палацу дитячої та юнацької творчості намагалися забрати ще за часів губернаторства Євгена Кушнарьова (мова тоді йшла про Сумську, 37), але тоді громадськості її вдалося відстояти.

#хац_контроль