Харків став першим містом України, де відкрили підземну школу. Вочевидь, місто затягло з реалізацією цієї ідеї. Пооте навесні 2023 року за парти після майже трьох років онлайну повернулися 900 дітей. Подібні школи міський голова обіцяє відкрити щонайменше у кожному районі Харкова, але насправді їх треба по одній у кожному мікрорайоні, аби хоча б частково задовольнити потреби усіх бажаючих навчатися офлайн і не втрачати дітей.

Департамент з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міськради оголосив торги на будівництво ще двох “підземних” шкіл у місті. Очікувана вартість обох проєктів разом становить 187,8 млн грн. Обидва укриття зроблять на Салтівці, однак в різних адміністративних районах. Середня вартість будівництва укриття зросло у порівнянні з першими проєктами, але змінилась і “начинка”.

ХАЦ проаналізував, як міняються проєкти нових “підземних шкіл” у порівнянні з “пілотом”.

Перший проєкт

Де: Індустріальний район
Місткість: 900 дітей у дві зміни
Вартість: 58,8 млн грн

Проєкт “першої підземної школи” в Харкові стартував восени 2023 року. Щоб якнайшвидше виконати роботи, міська влада нехтувала офіційними процедурами, а формальний тендер провели, коли укриття фактично вже було побудоване.

Ключовий показник “підземної школи” – це кількість дітей, які зможуть навчатися офлайн. Вартість будівництва школи-укриття в Індустріальному районі для одного учня становила 130 600 грн (тут і далі розрахунок на основі вартості будівництва в системі “Prozorro”, що не включає операційні розходи).

Проєктуванням та будівництвом займалось ПАТ “Трест-Житлобуд-1”. Трохи проєктних нюансів. Вартість проєкту включала придбання меблів. Для першої школи закупили 210 двомісних столів та 420 стільців (для організації освітнього процесу у дві зміни, але це не 900 дітей, а максимум 840).

Перша підземна школа. Фото з мережі

Для школи також придбали 40 двоярусних ліжок. Також у проєкті було передачено таке устаткування: чотири платформи для підйому людей з інвалідністю, каналізаційна насосна станція, два баки для води (кожний по 1000 літрів), 33 конвектори для опалення. А ось генератор на випадок блекауту ми в кошторисі не знайшли. Працювати споруда має від діючої мережі. Також не було в прожкті спортивно спорядження, комп’ютерного класу, обладнання для розвитку.

Другий проєкт

Де: Новобаварський район
Місткість: 600 дітей у дві зміни
Вартість: 69,9 млн грн

Районне управління освіти уклало угоду з ТОВ “ТТ 2006” на будівництво нового протирадіаційного укриття на території школи по вулиці Академіка Богомольця. “Підземна” школа розрахована на 352 особи, зокрема на 302 учня та 50 працівників освітнього закладу. Загальна площа будівлі 988,6 квадратних метрів. Таким чином, вартість квадратного метра будівництва укриття становить близько 70 000 гривень. А вартість робіт в розрахунку на одну особу – 198,8 тис. грн.

На відміну від першого проєкту, у цьому вже були закладені придбання сталевих радіаторів, а не конвекторів, тож опалення буде централізованим. Також відсутній генератор, у технічному завданні взагалі відсутнє обладнання.

Таким чином другий проєкт був розрахований на меншу кількість дітей, був прописаний без обладнання та ще й на десять мільйонів гривень дорожчим. Тож не дивно, що ХАЦ знайшов у ньому завищені ціни на матеріали.

Підземні школи на Салтівці

Перші дві школи були побудовані виключно за кошт міського бюджету. Тепер місто сподівається на підтримку держбюджету, саме тому ці проєкти вже можна побачити в екосистемі DREAM, тож відомі основні параметри.

“Підземна школа” на території Київського району запланована на 450 осіб, зокрема 412 учнів. Вартість будівництва з розрахунку на одну людину 206,2 тис. грн. Вартість будівництва одного квадратного метра споруди 71 500 грн.

У школі-укритті укритті передбачені такі приміщення: основне, розподілене на класи для навчань, медичний пункт, пункт керування, санвузли, технічні (для зберігання забрудненого одягу, для меблів, інвентарю, для зберігання продовольства, для підігріву та видачі їжі, питного режиму та миття посуду, зона буфету). Проєктом запланований благоустрій території навколо.

Фото з проєкту на сторінці DREAM

Щодо аналізу технічного завдання, то є на що звернути увагу. Наприклад, закладене придбання та підключення дизель-генератора 275 кВт. Тобто підземна школа буде більш автономною. 

У техзавданні є придбання 40 ліжок, 24 металевих стелажів, пеленального столика, електроплити, двох посудомийних машин, холодильника. Учням куплять 450 одномісних парт та стільців, учителям – 25 столів. 

Ще одна особливість цього проєкту – уперше буде обладнано класи інформаційних технологій: купують понад 170 ноутбуків, 20 десктопів, 23 інтерактивні панелі. 

Комп’ютерний клас на сторінці DREAM

Для системи опалення планують придбати 33 конвектори. 

Із цікавого: за даними документації на сайті DREAM, вартість будівництва та обладнання мала б становити 77,7 млн грн. Але тендер на “Прозорро” оголосили на суму 92,8 млн грн. Крім того, на сайті DREAM планували ще майже 20 млн грн на інші операційні видатки. Тож, імовірно, загальна сума будівництва перевищить відмітку у сто мільйонів гривень.

Як виглядає укриття у розрізі

Друга “підземна школа” у Салтівському районі розрахована на 450 осіб. Вартість будівництва на одну людину становить 211,1 тис. грн. Загальна площа 992,76 кв.м., а вартість одного кв. м будівництва 95 704 грн. Це поки що найдорожчий проєкт подібної школи у Харкові.

“Начинка” здебільшого ідентичне параметрам укриття в Київському районі. Але є деякі відмінності: наприклад, придбають 150 ноутбуків.

Як бачимо, “школи” стають більш технологічними, особливо упорівнянні з проєктом, що реалізується у Новобаварському районі.

Як в Україні

Після першого харківського досвіду в інших регіонах також починають будувати школи під землею. У Запоріжжі всіма проєктами займались одні й ті самі інженери, тож відмінностей між ними немає. Зараз вже розпочали будівництво п’яти об’єктів, більшість з яких розташовані в громадах навколо обласного центру. Здати перший об’єкт планують вже цього року. 

Як зазначає “Запорізький центр розслідувань”, в області переважна частина об’єктів – це споруди подвійного призначення на 500 осіб (440 учня та 60 дорослих) площею 1425 квадратних метрів.

Схема укриття у Запоріжжі

Середня ціна будівництва законтрактованих укриттів – 109 мільйонів гривень. Це вартість школи площею 1400 квадратних метрів (на одну людину 218,4 тисяч гривень, або 78 000 гривень на один квадратний метр укриття). Ціна в цілому корелюється з харківською. Але є відмінності у наповнені.

У Запоріжжі подумали не тільки про базові дисципліни: у підземній школі буде спортзал, невеличкі окремі кімнати для йоги та фітнесу з тренажерами та відпочинку. Однак у проєктах немає комп’ютерних класів.
Що стосується проєктів в Харківській області, то вони мають дуже різне наповнення та вартість. Єдиний завершений проєкт – укриття в ліцеї “Дивосвіт” у місті Люботин. Його відкрили у червні та планували використовувати як освітній простір. З 1 вересня офлайн-навчання тут не розпочалося. Ще кілька шкіл на Харківщині будують. 

Термін будівництва двох “підземних” шкіл на Салтівці дуже стислий – до кінця 2024 року. Однак роботи ще не починали, тож малоймовірно, що другий семестр діти розпочнуть в режимі офлайн. 

Якщо не буде проблем з фінансуванням, то роботи можуть завершити під кінець навчального року, а вже з наступного дві повноцінні “підземні” школи на Салтівці зможуть прийняти майже дві тисячі учнів.

#ХАЦ_Альтернатива