Російська пропаганда постійно використовує дописи про побутові проблеми Харкова для просування власних наративів. Для цього вони до фактів додають власні перекручення та вигадки. Останній приклад – це маніпуляція стосовно дописів про стан пам’ятника архітектури по вулиці Полтавський шлях.
Перша маніпуляція – заяви про буцімто знесення будинку. Про це не йдеться взагалі.
Видання Kharkiv Today відмічає, що 135-річний будинок на Полтавському шляху необхідно законсервувати. 27 серпня 2022 року у Павлівську площу, що знаходиться майже навпроти будинку через річку, влучила ракета С-300. Від вібрацій у старій будівлі обвалилися перекриття.
Тобто причиною обвалу перекриттів стала російська агресія, про що у пропагандистів жодного слова.
За даними Міністерства культури та інформаційної політики України, через російську агресію в Україні постраждали 835 пам’яток культурної спадщини, лідер за культурними втратами – Харківщина, де росіяни пошкодили різним чином 207 пам’яток. Із коштами на відновлення пам’яток в Україні дійсно є проблема, але не лише через корупцію, а в першу чергу через агресію, адже росіяни кожен день знищують українську інфраструктуру.
Варто зазначити, що пропагандисти для публікації навіть полінились подивитись, на чиєму балансі знаходиться будівля і написали, що її треба відновлювати за кошти з “муніципального бюджету”.
Тож нагадаємо, що балансоутримувачем будівлі є Харківський економічний університет імені Семена Кузнеця. Будинок передали університету у 2006 році у занедбаному стані ще за часів радянської влади.
За даними “Суспільне. Харків”, улітку 2023 року Харківська обласна прокуратура звернулась до суду, щоб змусити університет зайнятись ремонтом пам’ятки архітектури.
За даними Kharkiv.Today, роботи з консервації Зеленого будинку мають от-от початися. Представники університету написали в Міністерство освіти і попросили гроші. Наприкінці серпня ХНЕУ отримав 4 мільйони гривень на консервацію будинку.
“Це капля в морі”, — каже ректор вишу Володимир Пономаренко.
Та навіть цю краплину керівництво університету поки що не може витратити. Відновлювальні роботи застрягли в бюрократичних заторах. Аби зробити проєкт консервації, необхідно спершу звести огорожу.
“Щоб туди зайти, треба зробити огородження, а для цього потрібен проєкт. Щоб далі продовжувати, треба робити ще один проєкт, а для цього туди треба зайти. Оце в нас така бюрократія: хай валиться, але без проєкта не заходьте”, — розповів Володимир Пономаренко.
Але про виділення коштів пропагандисти також не згадали.
Проєкт на огорожу вже замовили, тож вона має з’явитись біля пам’ятки архітектури найближчими днями. Далі треба буде замовляти проєкт консервації. В університеті планують перекрити дах, закрити усі вікна та залатати всі шпарини біля цокольного поверху, аби туди не затікала вода і не розмивала фундамент. Все це необхідно встигнути зробити до 15 грудня, інакше гроші повернуться назад до Міністерства.
Нагадаємо: Триповерховий зелений дім на Полтавському пережив чимало власників. Збудований у 1888 році для колезького радника Карла Буркевича, він був і прибутковим будинком, і крамницею зі складами. У радянський час тут був кінотеатр ім. Карла Маркса, архітектурний та машинобудівний технікуми, у 2006 році будівля перейшла до власності ХНЕУ. Уже тоді вона була в досить занедбаному стані, а реставрацію проєктанти оцінили в 90 мільйонів гривень. Тож в університеті махнули рукою на це придбання, і так Зелений будинок стояв пустим, потихеньку осипаючись.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.