Російська пропаганда створює фейки навколо батальйону “Kraken”: підбірка маніпуляцій тижня


Російська пропаганда почала бомбардувати фейками і маніпуляціями навколо окремого розвід-диверсійного підрозділу у складі однієї з військових частин Міністерства оборони України – “Кракен”.

Так, одним з перших фейків було то, що нібито військові цього підрозділу зайшли у порожній Старий Салтів, хоча за день до цього російські ЗМІ показували, що роздають гуманітарку саме в цьому селищі. Крім того, російські пропагандисти називають бійців “Кракену” “кримінальниками” та “карателями”.

Скрін times.kharkiv.ua

Обидва російські фейки спростовуються. 

За даними видання “Стопфейк”,  4 травня у прокремлівських медіа з’явилася інформація про те, що над Старим Салтовом Харківської області «видні чорні клуби диму», які з’явилися нібито після того, як «українські підрозділи влаштували показовий штурм не зайнятого ніким мирного селища». За версією росЗМІ, ЗСУ нібито «постановочно» атакували Старий Салтів, до населеного пункту зайшов «батальйон амністованих карних злочинців «Кракен», який «влаштував терор у селі».

Повідомлення про те, що українські війська проводять наступальну операцію в районі селища міського типу Старий Салтов під Харковом, з’явилися на початку травня. Голова Харківської обласної держадміністрації Олег Синегубов 4 травня повідомив, що довкола населених пунктів у бік Старого Салтова продовжуються бої. У вечірньому зведенні за 5 травня Генеральний Штаб ЗСУ повідомив, що російські війська на Слобожанському напрямі «намагалися відновити втрачені позиції в районі міста Харкова, провели невдалу спробу наступу в районі населеного пункту Старий Салтів».

Окупанти після втрати Старого Салтова почали активно тероризувати мирне населення селища та прилеглих населених пунктів. Через величезні втрати живої сили росія масово застосовує невибірковий обстріл звільнених харківських сіл із реактивних систем залпового вогню та артилерії. Інформацію підтвердили бійці спеціального підрозділу «Kraken».

російський пропагандистський ресурс «ріа новини» не знайшов нічого кращого, ніж назвати спецпідрозділ «Кракен» Харківського ТРО «Азов» «кримінальниками» та «карателями».

Хоча жодного відношення до «кримінальників» українські військові з підрозділу «Kraken» не мають: одна з головних вимог при наборі в підрозділ – це відсутність судимості у кандидата.

За даними командиру підрозділу Костянтина Немічева, через нездатність пояснити вмотивованість українських бійців й виникають подібні фейки.

«Будь-які дії росіян в Україні супроводжуються кілотоннами шизофренічної пропаганди. Не знаючи, як пояснити вмотивованість підрозділу “KRAKEN”, русня розповідає, що ми “каратєлі” та “уголовніки”. Не маючи змоги пояснити нашу боєздатність, вмотивованість та успіхи в знищенні окупантів, олігофрени з путінських помийок вигадують усе більше й більше недолугих фейків про нас», – йдеться у дописі.

Немічев пригадав, що так само російська пропаганда «поливала брудом» і полк «Азов», який зараз героїчно б’ється у Маріуполі і яким «зараз захоплюється весь світі».

Російські ЗМІ запевняють, що штурм Збройних Сил України Старого Салтова був «показовим», адже в населений пункт нібито «був ніким не зайнятим мирним селищем». Примітно, що ще 3 травня самі росСМІ активно розповсюджували ролик із хештегом «своїх не кидаємо», де показували роздачу гуманітарної допомоги у тимчасово окупованому Старому Салтові.

А російська теза про «ніким не зайнятий» Старий Салтів також спростовується онлайн-картами зон бойових дій, які щодня оновлюються. Причому як українськими, так і пропагандистськими російськими. Якщо порівняти дані українського ресурсу Liveuamap, що дозволяє в реальному часі стежити за війною в Україні, то на карті чудово видно, що Старий Салтов 1 травня ще знаходився під російською окупацією (червоний колір). Це видно і на російській карті вторгнення в Україну від ресурсу Readovka.

Проте вже 5 травня, за даними української онлайн-карти Liveuamap, Збройні Сили України вибили російських загарбників із території Старого Салтова – населений пункт звільнено. На російській карті того ж дня в районі Старого Салтова з’явився значок «бої».


Здається це не останні фейки російської пропаганди навколо батальйону “Кракен”. Тож будемо слідкувати та розвінчувати