Як працювала роспропаганда проти харків’ян у квітні і чого очікувати у травні


Весь квітень російська пропаганда активно нагнітала інфопростір “лякалками” про наступ на Харків. Головним завданням пропагандистів було посіяти паніку в місті.

Кількість дезінформації про Харків різко збільшилась одразу після масованих обстрілів енергетичної інфраструктури міста у березні та після того, як до Харкова почали долітати новітні керовані авіабомби.

Фейки та маніпуляції разом з обстрілами, проблемами з електропостачаням та зв’язком, на думку росіян, мали б спровокувати виїзд містян. Наприклад, росіяни від імені ДСНС поширювали повідомлення про рекомендацію евакуюватися жителям Харкова до 15 квітня 2024 року, потім до 25 квітня. Як бачимо, після цих дат ситуація в місті кардинально не змінилась.

Також росіяни на пропагандистських ресурсах та в телеграм-каналах розповсюджували начебто відео масового виїзду харків’ян з міста, коли тисячі машин їдуть в три ряди і зустрічною смугою. Але це були кадри 2022 року, перших місяців повномасштабної війни.

Крім того, для створення паніки поширили фейк про те, що нібито харківські лікарні не справляються з роботою, а через відсутність електрики та світла життя у місті майже завмерло. Харків дійсно регулярно потерпає від російських обстрілів, пошкоджень та руйнувань зазнають, зокрема, об’єкти енергетичної та медичної інфраструктури. Однак це не означає, що місто знищене чи не функціонує. Так, у місті діють планові погодинні відключення світла для підтримання енергетичної системи Харкова. Але відключення не стосуються критичної інфраструктури: ці об’єкти забезпечують електроенергією в першу чергу. Тож лікарні працюють у штатному режимі. За даними “Харківводоканалу”, для забезпечення стабільної подачі води проводяться постійні ремонтні роботи та відновлення водоводів, відзначали експерти “Вокс Чек”.

Наприкінці квітня  з’явився фейк про нібито евакуацію представників місцевої влади з Харкова, який одразу спростували в обласній військовій адміністрації.

“Опублікована в соціальних мережах інформація щодо евакуації з Харкова владних установ, родин військових та інших — не відповідає дійсності. Усі органи влади, зокрема і  керівництво Харківської обласної військової адміністрації, продовжують працювати на місцях”, – йдеться в офіційній інформації. 

Харківський міський голова Ігор Терехов заявляє, що підстав для евакуації з Харкова наразі немає. Попри постійні обстріли, ні влада, ні військові не бачать необхідності евакуації з міста.

Представник ГУР Міністерства оборони України Андрій Юсов в ефірі національного телемарафону наголосив, що меседжі, що “тут і зараз, завтра нападуть на Харків” – це російська ІПСО.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО зазначають, що ворог наразі не має ресурсів для оточення або захоплення Харкова. Як повідомив керівник ЦПД Андрій Коваленко, такі наративи є частиною ІПСО ворога для нагнітання паніки серед жителів Харківщини.

“росія продовжує свою дезінформаційну кампанію “пропаганда страху” з метою залякати мешканців Харкова наступом на місто, який наразі неможливий. Головна мета росіян – зробити так, щоб побільше людей виїхало”, – наголосив керівник ЦПД.

Також в ЦПД прокоментували і ситуацію з забезпеченням та захистом міста.

“Харків залишається одним з кількох можливих напрямків російського наступу, ані влада, ані військові не бачать причин для паніки та необхідності евакуації населення з міста. Втім, проблема захисту промислової, енергетичної та громадської інфраструктури міста від ураження ракетами залишається гострою, і її розв’язання значною мірою залежить від своєчасності надання Заходом ефективних засобів ППО, РЕБ та літаків F-16”, – йдеться у висновках фактчекерів.

Варто згадати, що Конгресс США підтримав надання військової допомоги Україні. А це означає, що забезпечення та можливості українських військових, зокрема, й засобами ППО, покращаться – це позитивно вплине на захист міста від ворожих обстрілів.

У квітні росіяни також активно штампували фейки на тему мобілізації. Це стосувалося як Харкова, так і загалом України.  Трохи локальних кейсів.

Наприклад, широко розганявся фейк про те, що у 125-ту бригаду тероборони примусово мобілізують жінок із Харкова, які називали себе так званими “отрядами Терехова”.

Пропагандисти вигадали, що через Харківський центр рекрутингу Міноборони до 125-ї бригади набрали дівчат, навчали їх веденню бойових дій у міських умовах, а потім мобілізували.

З іншого боку, росіяни поширили кілька фейків, що нібито на Харківщині нагородили жінок, які здали чоловіків у військкомати.

Окрім того, російська пропаганда продовжує створювати  фейки для дискредитації українських військових в цілому та окремо підрозділу ГУР “Кракен”, а ще проводить дезінформаційну кампанію про нібито роботу так званого” харківського підпілля”.

Наприклад, на пропагандистських ресурсах широко розійшлось повідомлення про те, що “харківські партизани” (російське підпілля у місті) убили полковника прокуратури Олександра Іванова. Але це фейк, який легко спростувати: полковник поліції Олександр Іванов помер у лікарні через поранення, які отримав під час атаки російських безпілотників по Харкову.

Мета таких “вкидів” зрозуміла – це моральна підтримка прихильників окупантів у місті. Такі новини роспропаганда робить “для ждунів”, які вживають будь-який пропагандистський контент.

Судячи з тенденції, у травні наративи роспропаганди стосовно Харківської області не зміняться. Якщо окупанти активізують наступ у бік Куп’янська, треба очікувати збільшення кількості ворожої дезінформації щодо цього міста. 

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.