Як російська пропаганда намагається залякати харків’ян: аналітика ХАЦ

Протягом останнього тижня російські агресори збільшили кількість обстрілів Харкова. Спочатку ворог атакував харківські підстанції і ТЕЦ, почав активно використовувати для ударів по місту, окрім ракет, “шахеди” та навіть новітній плануючий боєприпас УМПБ Д-30. На фоні обстрілів російська пропаганда намагається посилювати острах у мешканців області за допомогою маніпуляцій та дезінформації. 

Ось кілька прикладів за останній місяць. Зокрема, у соціальних мережах поширювали тезу, що нібито “Київ оголосив про підготовку до оборони Харкова, тому всіх цивільних примусово депортують з міста”.

Хоча в реальності 6 березня 2024 року голова Харківської ОВА Олег Синєгубов анонсував евакуацію 161 дитини з найнебезпечніших громад Куп’янського району. А 24 лютого він оголосив про плани включення 18 сіл Великобурлуцької і Вільховатської громад до зони обов’язкової евакуації через посилення бойових дій.

Однак у самому Харкові примусову евакуацію не оголошували. Про “примусову депортацію” взагалі не йшлося.

Далі. Тиждень тому одночасно з ракетними обстрілами енергетичної інфраструктури російська пропаганда почала поширювати тезу, що нібито “Сили оборони готуються провести частковий відхід на нові рубежі через зволікання з передачею американської зброї”.

Такі формулювання зафіксував Центр стратегічних комунікацій.



Подібні тези росіяни поширюють з різною періодичністю. Наприклад, ще влітку 2023 року ХАЦ фіксував заяви роспропагандистів, що начебто Україна готується здати Харків та Суми.

Подібні вкиди – вигадки росіян, спрямовані на поширення панічних настроїв у місті.

Крім того, почастішали випадки повідомлень у різноманітних чатах з типовими фразами на кшталт “військові сказали вивозити родини з міста”. Зазвичай ніхто не може згадати, що за військовий і кому конкретно це сказав. Але паніка починає швидки ширитись.


Варто зазначити, що кожен для себе сам визначає, чи варто йому перебувати в місті, чи є можливість поїхати у більш безпечне місце, яких на території України майже немає.

Але варто послухати, що говорять військові.

Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО лейтенант Андрій Коваленко зазначив, що для наступу на Харків у Росії немає ресурсів. 

“Усі їхні байки про готовність до оточення міста розраховані на внутрішню та зовнішню аудиторію і є частиною кампанії пропаганди страху”, – наголосив він. 

Коваленко сказав, що Сили оборони готові до всіх можливих загроз, утім росіяни здатні лише тероризувати Харків обстрілами. 

“Розмови про 350 тисяч військових, яких вони хочуть набрати для цієї задачі, погрози Соловйова – поки лише розмови. Це ІПСО. Зараз ворог здатен лише обстрілювати і тероризувати місто, і під цей терор він адаптує наративи про наступ, який неможливий. Але ворог завжди лякає наступами, користуючись обстрілами”, – додав він. 

Начальник Харківського гарнізону, бригадний генерал юстиції Сергій Мельник (генерал Марсель) теж переконаний, що поки не слід очікувати нового наступу на Харків, оскільки у росіян немає ресурсів. Про це Мельник сказав в інтерв’ю “Суспільному”.

“Наступ на Харків – поки що фейк. Основні сили противника нині зосереджені на Східному напрямку”, – зазначив він.

Бригадний генерал наразі не бачить суттєвих загроз і з Куп`янського напрямку.

“Ми стоїмо в обороні на цій частині фронту. Наступати ще навіть не починали взагалі. Ця ділянка фронту практично не рухається. Росіяни там кладуть тисячі своїх людей без жодної користі”, – додав Мельник.

Він сподівається, що передача літаків F-16 дозволить зменшити обстріли Харкова.

“По Харкову часто б`ють ракетами С-300, які поки що нема як збивати. Ситуація швидко зміниться, коли прибудуть F-16. Вони знищать навідні радари пускових установок. Наша система ППО ще пострадянська, вона застаріла. Ми маємо чим збивати, але не маємо на це часу від моменту пуску і до падіння. Саме цю проблему мають вирішити винищувачі та сучасна українська система ППО. Я знаю про її розробку, але деталі поки не можу розповісти. Скажу лише, що вона вже скоро буде”, – зауважив Мельник.

Щодо довгострокових перспектив, то генерал поки не бачить передумов для швидкого закінчення цієї війни, про що писала низка іноземних ЗМІ.

Попри збільшення кількості обстрілів та проблеми з електроенергією, військові не вбачають сценарію реального наступу на Харків у короткочасній перспективі.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.