Згортання виробництва та відсутність перспектив. саме з цим все частіше стикаються російські виродники. І це результат санкції, які накладені на рф через повномасштабне вторгнення в Україну.

Тож чергова підбірка ХАЦ про те, що санкції працюють.

На росії стільниковим вежам не вистачає обладнання. Про дефіцит закордонного обладнання для розвитку мереж зв’язку і те, що проблема негативно вплине на розвиток ринку незалежних компаній баштової інфраструктури, який до 2022 року стабільно зростав, пише “Комерсант”.


Учасники ринку сподівалися на запуск 5G і минулого року активно викуповували баштові активи операторів. Але зараз процес уповільниться. Зокрема, на невизначений термін, за даними Ъ, відкладається угода з продажу стільникових вишок МТС, яку оператор хотів закрити в першому півріччі.

Сприяти розвитку ринку мало будівництво мереж нового стандарту зв’язку 5G.

“Зараз усі розуміють, що 5G у Росії в найближчому майбутньому не буде, оператори скорочують інвестиційні програми”, – зазначає аналітик Райффайзенбанку Сергій Лібін.

Баштові компанії продовжують отримувати платежі від операторів за чинними договорами оренди, але рентабельність, на його думку, буде мінімальною.

У Новосибірську бастують водії сміттєвозів. Співробітники фірми «Екотранс-Н» розпочали страйк 19 квітня, вони поскаржилися на умови праці, у тому числі на проблеми із зарплатою та заміну якісних сміттєвозів на вітчизняні «КамАЗи».

«Сміттєвий оператор „Екологія-Новосибірськ“ не сплатила за послуги перевізників сміття, вони не змогли сплатити платежі за лізинг, машини поставили на прикол, люди без машин не можуть працювати. За фактом, людям, швидше за все, заплатять голий тариф, і вони почнуть звільнятися При цьому два місяці за трудовим кодексом їм вже можна буде не оплачувати». Після початку страйку сміття перестали вивозити з вулиць у колишніх обсягах, відходи накопичуються на контейнерних майданчиках”, – пише місцеве видання Тайга.інфо.

Регіональний оператор поводження з відходами – ТОВ “Екологія-Новосибірськ” – також підконтрольний групі “ВІС”. Саме «Екологія-Новосибірськ» підписує контракти з перевізниками сміття та збирає з населення гроші. Тайга.инфо писала, що засновники корпорації «ВІС» пов’язані з топ-менеджерами Газпромбанку, колишніми соратниками президента росії володимира путіна, високопоставленим силовиком, котрий звинувачувався в корупції, і керівництвом «єдиної росії».


Складання ірбітських мотоциклів «Урал» перенесуть до Казахстану. Про це розповів Ілля Хаїт, гендиректор “Ural Motorcycles” З його слів, виробництво в Ірбіті зупинилося ще 7 березня. На завод було неможливо доставити іноземні комплектуючі; Проблеми виникли і з експортом готової техніки із росії. У результаті обидві проблеми вирішили усунути переїздом до казахстанського Петропавловська.

Ірбітський мотоциклетний завод не закриють повністю: на ньому виготовлятимуть рами та елементи корпусів. Проте Хаїт попередив, що компанія буде змушена скоротити частину працівників в Ірбіті та найняти нових у Петропавловську. Причина у санкціях. На свердловський завод тепер не вдається доставити іноземні комплектуючі, а продукцію заводу – продавати у Європі та США. “Урал” йде з Уралу. Такі справи…

Один із найбільших видобувачів золота на росії компанія “Поліметал” переносить терміни запуску робіт на родовищі “Ведуга” через санкції європейських країн на залізничні та морські перевезення з ЄС до рф.

 Сама компанія не потрапляє поки в списки санкцій, але зіткнулася з тим, що доставка з Нідерландів необхідного обладнання сильно подорожчала. Головною проблемою стало те, що транспортники Європи відмовили компанії доставити його контейнери з необхідним вантажем до Санкт-Петербурга, звідки вони залізницею вирушали на місце.

Обхідні шляхи через КНР, Владивосток і знову залізницею стало невигідно компанії як за ціною транспортних витрат, так і за термінами доставки. Тепер “Поліметал” переглядає проект з метою використання обладнання з росії та Китаю. Для обробки документації та оформлення договорів з новими підрядниками потрібен додатковий час до 1.5 років. Родовище золота “Ведуга” розташоване у Красноярському краї та його запаси оцінюються у 125 тонн.