Простой аеропортів, звільнення співробітників: як впливають санкції на росію, частина 9

Не зважаючи на переможні реляції кремлівських пропагандистів, що вони подолали санкції, в самій росії все не так радужно.

Відміна авіарейсів

В аеропортах Москви в ніч на 1 травня скасували 32 рейси, ще 16 затримано. найбільше скасованих авіарейсів у Шереметьєво – 22, ще шість відкладаються. Дев’ять авіарейсів затримано та шість скасовано у Внуково. Про це пише пропагандистьке російське агентство Eurasia Daily.

Що спричинило масові затримки та скасування рейсів у столиці, не уточнюється.

Але 25 квітня “Известия” дізналися, що аеропорт Внуково слідом за Шереметьєво ввів режим простою, а також запропонував співробітникам перейти на неповний робочий графік. Водночас 30% штату видали розпорядження про подальше скорочення. Раніше повідомлялося, що на тлі кризи в авіагалузі через нові санкції США та Євросоюзу, що закрили повітряний простір для російських літаків, аеропорт Шереметьєво з 16 березня перевів у простий 40% співробітників.

Крім того, за даними сайту “Наші Гроші”, авіакомпанія Utair уклала лізинговий договір на два літаки сімейства «Як», які планують відновити після консервації. У компанії також думали над покупкою нових «Суперджетів», але відмовилися від ідеї через брак літаків і запчастин на ринку.

«Влітку 2021-го в Utair припинили експлуатацію літаків, розроблених ОКБ ім. Яковлєва у 60-70-х, і більше літати на них не планували. Проте нинішня ситуація в авіагалузі змусила повернутись до радянських розробок», – пише Baza.

Дискваліфікація за рашистську символіку

Організатори турніру Dota Pro Circuit (DPC) з Dota 2 у Східній Європі дискваліфікували російську кіберспортивну команду Virtus.pro.

Сталося це після того, як гравець Іван Москаленко (він же Pure) намалював на ігровій міні-карті символ, схожий на букву Z. Про це йдеться у заяві компанії Beyond the Summit (BTS), яка організувала змагання.

Російські кіберспортсмени брали участь у турнірі із призовим фондом трохи більше 102 тисяч доларів і, як пише РБК, претендували на вихід у фінал. 29 квітня учасники російської команди, що виступали за назвою Outsiders, зустрілися з командою Mind Games. Іван Москаленко намалював літеру Z під час паузи у матчі, після чого учасники російської команди спробували заштрихувати цей символ.

Скріншот з малюнком, що вийшов, опублікував коментатор кіберспортивних турнірів, українець Віталій Волочай (він же v1lat), який зажадав відсторонити російську команду.

Іван Москаленко записав відеозвернення з вибаченнями.

«Під час тривалої паузи ми з хлопцями спілкувалися та малювали на міні-карті. Коли ми зрозуміли, що вийшло у мене, ми одразу почали це замазувати. Мені не хотілося когось образити і якось зачепити. Це вийшло абсолютно несвідоме. Усім світ», – сказав він.

30 квітня команда Virtus.pro оголосила, що розриває контракт із гравцем Pure «за дії, негідні професійного гравця, які призвели до дискваліфікації команди з турніру та завдали колосальної шкоди відносинам клубу з міжнародною кіберспортивною спільнотою». У Virtus.pro назвали дискваліфікацію всієї команди через малюнок на карті одного гравця «справжнім прецедентом».

Ринок праці

Близько 98 тисяч працівників підприємств перебувають у простої, близько 50 тисяч – заявлені до звільнення. Такі дані на засіданні експертної ради Держдуми з питань удосконалення законодавства у соціальній сфері навів заступник міністра праці та соціального захисту Андрій Пудов. Перший віце-спікер Ради Федерації, секретар генеральної ради «Єдиної Росії» Андрій Турчак заявив, що до кінця квітня близько 600 тисяч співробітників закордонних компаній перебувають у простому або під ризиком залишитися без роботи.

Щодня зростає кількість організацій, які заявили про переведення працівників у режим простою чи неповної зайнятості. Великі компанії справді продовжують йти з російського ринку. Наприклад, у квітні про згортання роботи в росії на тлі розвитку подій в Україні оголосив виробник побутової хімії Henkel. Компанія випускала продукцію під брендами “Момент”, “Пемолюкс”, Losk, “Ласка”. 

Общєпит

Ресторани та кафе на росії теж зіштовхнулися з новою реальністю.

Юлія Лобузова – керуюча кав’ярнею “Капуцин” в Ярославлі –  розповіла, що підвищення цін на імпорт стало помітним із перших днів війни.

“Так як у нас більше кав’ярні, аніж ресторан, ми одразу помітили подорожчання цін на каву. Це не дивно, тому що це продукт євро і долар. Але домовитись із постачальниками все одно можна. Звичайно ж, ми шукали варіанти, але ми давно працюємо з одним із них і домовилися, щоб нам певну ціну залишили десь на місяць, на два”, – каже вона.

Відповідно, і цінник також. Для порівняння: у березні за кілограм кави ми платили десь 2500, а брали до цього за 1100. Ціни на каву ми не піднімали, незважаючи на подорожчання, бо розуміли, що народ уже не піде. Чашка кави коштувала б тоді 220-250 рублів. Також, звичайно, помітили подорожчання цукру, оскільки ми користуємося очеретяним. Кілограм коштував 230 рублів – став коштувати 500. Але в нас були запаси, тому якось вижили.

Інші продукти теж подорожчали. Довелося вдатися до імпортозаміщення. — Дуже подорожчала риба та морепродукти. Але зараз переходимо вже на мурманську рибу. Вона набагато дешевша, ніж припустимо, Фінляндія. Також креветки. Зараз переходимо на китайські, тому що вони теж трохи дешевші, ніж Індонезія чи Індія. Як я розумію, логістика зараз подорожчала.

Вона також розповіла, що замінюють імпортні сири на російські.

“А взагалі, щотижня моніторимо ціни у постачальників, оскільки вони змінюються зі швидкістю світла”, – каже Юлія. Навіть з огляду на те, що в кафе не піднімали ціни на меню, зміни в середньому чеку з’явилися. Відвідувачі намагаються заощаджувати. 

“Якщо раніше, припустимо, людина могла дозволити собі на обід суп та салат у категорії близько 400 рублів, то зараз вибирає щось одне за 250–280, припустимо. Економія відчувається”, – заявила рестораторка.